برترین های کسب و کاربین الملل

انواع روش‌ها برای مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا و نحوه اخذ ویزای کاری کانادا

اگر قصد مهاجر‌ت به کانادا از طریق کار و دریافت پیشنهاد شغلی (جاب آفر) رو دارید، موسسه حقوقی مهاجرتی دستیکن با بیش از 13 سال سابقه در امور اخذ جاب آفر کانادا، امکان اخذ پیشنهاد شغلی باتوجه به تخصص و سابقه کاری‌تان از شرکت های مطرح و معتبر کانادا را داراست. کانادا به خاطر کمبود نیروی کار با تجربه و همچنین تنوع موقعیت‌ها شغلی آن، ویزای کاری خود را در اختیار متقاضیان بین‌المللی قرار می‌دهد. اگر شما هم جزء افرادی هستید که تمایل به مهاجرت کاری به کانادا را دارید، با راهنمایی‌های مشاوران ما در موسسه مهاجرتی دستیکن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ویزای کاری کانادا را دریافت نمایید.

بازار کار کانادا و مشاغل موردنیاز

درآمد نیروهای کار در کانادا بسیار بالا بوده و حتی ساده‌ترین مشاغل دستمزد خوبی دارند که با آن می‌توان زندگی روبه‌راهی دست و پا کرد. حتی بعضی مشاغل از جمله پزشکی دارای بیشترین دستمزد هستند. در جدول زیر به پردرآمدترین مشاغل در کانادا و آمار دستمزدهای سال 2023 پرداخته شده است.

عنوان شغلی متوسط درآمد ماهانه
جراح و پزشک 25,000  دلار در ماه
متخصص قلب و عروق 25,000  دلار در ماه
مهندس داده 10,000  دلار در ماه
مهندس پتروشیمی 9,500  دلار در ماه
متخصص فضاهای ابری 11,000  دلار در ماه
مدیر محصول 8,500  دلار در ماه
بازرس مالی 8,500  دلار در ماه

شرایط ویزای کاری کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار با توجه به وضعیت متقاضی می‌تواند متفاوت باشد. دولت کانادا برای اعطای این نوع ویزا یک سری شرایط عمومی در نظر گرفته است که مهمترین آن‌ها در جدول زیر ارائه شده است:

محدودیت سنی حداقل 18 سال
مدرک تحصیلی متقاضی حداقل دیپلم
سابقه کار حداقل 1 سال
مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5 معادل  CLB 8
حداقل امتیاز در مرحله اول: 67
در مرحله دوم: نامشخص

انواع ویزای کاری

با توجه به پیشرفته بودن کشور کانادا و فرصت‌های شغلی ویژه‌، رونق زیاد و در نهایت رشد اقتصادی قابل توجه، امروزه این منطقه سفید شمالی مورد توجه بسیاری از متقاضیان جویای کار قرار گرفته است. مهاجرت کاری به کانادا راه های مختلفی دارد و شما با توجه به شرایط خود باید نسبت به یکی از آن‌ها اقدام کنید. برای این کار می‌بایست شرایط در نظر گرفته شده را با موقعیت خود تطبیق دهید.

متقاضیان علاقه مند به مهاجرت کاری به کانادا از روش‌های زیر می‌توانند ویزای خود را دریافت کنند:

 • روش اکسپرس اینتری(Express Entry)
 • سرمایه‌گذاری یا اینوستمنت (Investment)
 • روش انتخاب استانی
 • اسکیل ورکر ((Skilled Worker

در جدول زیر به معرفی بیشتر این چهار روش و جزئیات هر کدام می‌پردازیم:

رخواست ویزای کار از طریق اکسپرس اینتری

 

اکسپرس اینتری مناسب‌ترین راه برای گرفتن اقامت دائم کاناداست. در این روش، با توجه به مواردی از جمله سطح مهارتی زبان، سن، سابقه کاری، داشتن جاب آفر و میزان تحصیلات، وارد سیستم امتیازبندی می‌شوید و در صورت تایید صلاحیت از جانب اداره مهاجرت، درخواست شما پذیرفته خواهد شد. البته در این روش هیچ گونه محدودیتی از نظر رشته تحصیلی و شغلی وجود ندارد و شما می‌توانید در هر زمینه‌ای که متخصص هستید، درخواست خود را ارسال کنید. برای مهاجرت کاری به کانادا از این طریق باید بتوانید 1200 امتیاز کسب کنید.
درخواست ویزای کار از طریق برنامه تجاری یا سرمایه‌گذاری

 

 در این روش متقاضیان می‌بایست واجد شرایط مشاغلی که در لیست  (NAFTA) ارائه شده است، باشد. همچنین می‌بایست از جانب اداره مهاجرت کانادا، پیشنهاد کاری یا جاب آفر نیز داشته باشند. اجازه انجام کار و دریافت دستمزد در خاک کانادا نیز از دیگر شرایط این روش محسوب می‌شوند.
درخواست ویزای کار از طریق روش انتخاب استانی

 

در این روش باید اول یکی از استان های کانادا مانند کبک که زبان رایج آن فرانسوی است را انتخاب کنید. انتخاب استان به قوانین و شرایط آن و همچنین شما بستگی دارد.
درخواست ویزای اسکیل ورکر کانادا

 

برنامه اسکیل ورکر کانادا برای افراد ماهر و کارگران متخصص یک موقعیت بسیار عالی است که بتوانند اقامت کاری کانادا را دریافت کنند. اسکیل ورکر یک سیستم امتیازبندی در کانادا است که از طریق آن نیروی کار خارجی جذب می‌کنند.

انواع روش های مهاجرت کاری به کانادا

از جمله روش‌های اصلی، رایج و همچنین قانونی (جز پناهندگی) که اگر درستی طی شوند شما را به ویزای کاری کانادا می‌رسانند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت کاری به کانادا
 • مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق استارت آپ و کارآفرینی
 • مهاجرت از طریق خوداشتغالی
 • اسپانسرشیپ خانوادگی
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه فدرال

نیروی متخصص فدرال به فردی گفته می‌شود که شرایط و پارامترهای مورد تائید دولت مرکزی کانادا را جهت کار یا تجارت در خاک این کشور داشته باشد. تائید دولت فدرال برای احراز شرایط شغلی، جهت پذیرش شما به عنوان یک تاجر یا نیروی کاری ماهر لازم است. در صورتی که موفق به دریافت دعوتنامه اکسپرس انتری یا (ITA)  شوید، قادر خواهید بود که اقامت دائم هر یک از استان‌های کانادا به غیر از کبک را دریافت کنید.

اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

ویزای اسکیل ورکر کانادا، یک نوع ویزای تخصصی برای کارگران ماهر فدرال است که در راستای رفع کمبود کارگر متخصص در کانادا بر اساس توانایی نیروهای کار صادر می‌شود. شرایط و قابلیت‌های کارگران ماهری که می‌خواهند ویزای اسکیل ورکر کانادا را دریافت کنند باید مطابق با عوامل و فاکتورهای از پیش تعیین شده باشد تا مورد ارزیابی قرار بگیرد. این فاکتورها شامل میزان تجربه کاری متقاضیان، تسلط زبان انگلیسی، مقدار و نوع تحصیلات این افراد خواهد بود.

اسکیل ترید کانادا (Skilled Trade)

این برنامه مختص افرادی است که تخصص و مهارت آن‌ها توسط دولت کانادا تایید شده باشد. کشور کانادا فهرستی تحت عنوان مشاغل مورد نیاز خود رامنتشر می‌کند و افراد می‌توانند با مراجعه به این لیست، چک کنند که آیا تخصص آن‌ها در فهرست مشاغل پرتقاضای کانادا جایی دارد یا خیر. شرایط اسکیل ترید را در زیر می‌بینید:

 • داشتن حداقل دانش زبان انگلیسی؛ این شرط به این معناست که باید حداقل نمره آزمون آیلتس شما برای مهارت‌های شنیدن و صحبت کردن معادل 5 و امتیاز خواندن و نوشتن شما حداقل 4 باشد.
 • در طول 5 سال اخیر می‌بایست حداقل 2 سال کار تمام وقت و مرتبط با حرفه خود در کارنامه حرفه‌ای داشته باشید.
 • دارا بودن صلاحیت‌های کاری لازم
 • داشتن حداقل تمکن مالی لازم برای تامین مایحتاج زندگی
 • داشتن یک جاب ‌آفر تمام وقت یا مدرک فنی صادره از کانادا

جاب آفر کانادا (Job Offer)

جاب آفر کانادا را می‌توان به عنوان یک پیشنهاد شغلی رسمی از طرف یک کارفرمای کانادایی دانست که به نیروی کار خارجی مورد نیاز ارائه می‌شود. نیروی کار خارجی می‌بایست واجد شرایط لازم برای این پیشنهاد شغلی باشد. به این معنا که باید حتما در آن حرفه مهارت و تخصص لازم را داشته باشد. پیشنهاد شغلی شما در این روش باید در یک موقعیت تمام وقت، مشمول دریافت حقوق و با شرایط و ساعات کاری مطابق با استانداردهای معین شده توسط استان یا منطقه‌ای که شغل مورد نظر شما در آن قرار گرفته است، باشد.

پیشنهاد شغلی، توسط دولت این کشور نیز ارزیابی می‌شود تا اطمینان حاصل کنند شرایط دیافت ویزای شغلی کانادا را دارید یا خیر. زمانی‌ که پیشنهاد شغلی شما مورد ارزیابی قرار بگیرد و تایید شود، می توانید برای اخذ ویزای جاب آفر جهت مهاجرت کاری به کانادا اقدام نموده و پس از مدتی با داشتن شرایط لازم، اقامت کاری کانادا را دریافت کنید.

ویزای کار استانی کانادا (PNP)

برنامه‌ استان‌های مختلف کانادا برای افرادی که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری دارند، یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. با استفاده از ویزای کار استانی کانادا می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید. هر یک از استان‌های کانادا برنامه‌ها و الزامات مخصوص به خود را دارند. نحوه درخواست برنامه‌های استانی کانادا به این بستگی دارد که چه روشی استفاده کنید. برای مهاجرت استانی به کانادا از طریق کار و دریافت ویزای PNP شرایط برای شما فراهم شده است که از دو روش کاغذی یا روش آنلاین اکسپرس اینتری استفاده نمایید.

ویزای خود اشتغالی کانادا

ویزای خوداشتغالی در کانادا یکی از معدود روش‌هایی است که اقامت کانادا از روز اول به فرد متقاضی و همراهان او اعطا می‌شود. ویزای خود اشتغالی کانادا معمولا تحت عنوان ویزای هنرمندان و ورزشکاران نیز معرفی می‌شود. این نوع ویزا به طور میانگین 24 ماه زمان برده و مجموع هزینه درخواست ویزا برای افراد خوداشتغال حدود 2140 دلار کانادا است. این مبلغ، هزینه تمکن مالی برای هر شخص در پرونده او است که باید به صورت مجزا حدود 10 الی 11 هزار دلار در نظر گرفته شود.

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (PGWP)

ویزای تحصیلی کانادا به شما این امکان را می‌دهد که تا پایان مدت ویزای خود در این کشور به تحصیل و اقامت بپردازید. پس از اتمام دوران تحصیل خود تنها 90 روز فرصت دارید تا به کشور خود بازگشته، یا ویزای خود را تمدید کنید و یا حتی آن را تغییر دهید. در این راستا ویزای کار بعد از تحصیل کانادا یا به ‌اختصار PGWP، از جمله ویزاهایی است که می‌توانید بعد از پایان تحصیلات خود آن را دریافت کرده و در کانادا بمانید تا مشغول کار شوید.PGWP در واقع یک گواهی برای مجوز کار بعد از تحصیل در کانادا محسوب می‌شود که تنها به برخی از دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌گردد.

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

برنامه ICT به معنای انتقال درون شرکت است. این نوع ویزا در واقع یکی از زیرگروه‌های برنامه‌ جابجایی بین‌المللی IMP کانادا محسوب می‌شود. طبق برنامه انتقال درون شرکتی این کشور، کسب‌ و کارهای بین‌المللی که یک شرکت مادر در کانادا دارند، مجاز هستند که کارکنان کلیدی خود در خارج از کانادا را از طریق ویزای ICT به کانادا منتقل کنند.

هزینه ویزای کار کانادا

هزینه مهاجرت کاری به کانادا شامل مبالغی برای درخواست بررسی مدارک از سفارت کانادا، هزینه انگشت‌نگاری و هزینه open  work permit holder  می‌شود که ریز آن در فهرست زیر آمده است:

نوع درخواست مقدار هزینه مهاجرت کاری به کانادا
                 ورک پرمیت (work permit) 155 دلار
درخواست تمدید ورک پرمیت (work permit) 155 دلار
انگشت نگاری (بایومتریک) به ازای هر نفر 85 دلار
انگشت نگاری خانواده (برای دو نفر و بیشتر) 170 دلار

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا