برترین های کسب و کارعمومی

موارد استفاده از دکل جهت نصب دوربین مداربسته از لحاظ نوع عملیات

انواع دکل دوربین و کاربردهای آن

انواع دکل دوربین کدام است؟ دوربین های مدار بسته و بطور کلی سیستم‌های نظارت تصویری سال‌هاست به عنوان عنصر مهمی جهت تامین امنیت و کنترل محیط تلقی می‌شوند. با نصب دوربین مداربسته در اماکنی مانند فروشگاه‌ها، مغازه های خرده فروشی، مدارس، بانک‌ها و غیره می‌توان با نظارت بر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها حرکات مشکوک و تخلفات انجام شده را حتی از راه دور (از طریق انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا لپ تاپ) زیر نظر داشت. از مهم‌ترین محیط‌هایی که دوربین های مداربسته بر روی دکل منوپل نقش کنترلی دارند، جاده ها، بزرگراه ها و شهرها هستند.

در جاده‌های بین شهری و شهرها برای کنترل ترافیک و بررسی حوادث رانندگی و حتی جرایم دیگر از سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع دکل دوربین مداربسته، طریقه نصب دوربین روی دکل و مزایای آن، آشنا کنیم. نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد و مورد بحث این مقاله است، زاویه دید دوربین نصب شده بر روی پایه دوربین ترافیکی، مشرف بودن به کل محیط مورد نظر و به حداقل رساندن نقاط کور است. در جاده‌ها بهترین راه حل نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده است.

دوربین های مداربسته علاوه بر جاده‌ها، معمولا در سایت‌های نفت و گاز، محوطه نمایشگاه‌ها، استادیوم‌ها (ورزشگاه‌ها)، میادین و پارک‌ها و… نیز بر روی دکل نصب می‌شوند. دکل دوربین تجهیزاتی هستند که معمولا برای افزایش برد دید دوربین، کاهش دسترسی آنها و یا ایجاد زاویه دید مناسب از آنها استفاده می شود.

جنس انواع دکل دوربین

جنس دکل دوربین با توجه به کاربری و محدودیت های قیمت آن میتواند متفاوت باشد. دکل دوربین معمولا از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا بدون روکش هستند. اما در شرایط خاص دکل دوربین می تواند از جنس آلومینیم یا آلیاژهای آن نیز باشد. از آنجایی که استفاده از آهن گالوانیزه ساخت دکل را پر هزینه می کند. در صورتی که دکل دوربین در محیط غیر مرطوب مورد استفاده قرار گیرد می توان دکل را از جنس آهن سیاه نیز ساخت. اما برای شهرهای شرجی و دارای اب و هوای نمناک بهتر است که از پوشش گالوانیزه گرم استفاده شود. توجه داشته باشید که دکل دوربین بدون روکش، حتما باید پس از سخت و پیش از نصب با روکش ضد زنگ و سپس رنگ پوشانده شود. استفاده از دکل های غیر گالوانیزه برای ارتفاع بیش از ۴ متر توصیه نمی شود.

نوع ساخت دکل

پایه دکل دوربین نظارتی مدار بسته از جنس گالوانیزه را می توان با توجه به نیاز مشتری در سه مدل فلنچی، لوله ای و اورلپ تولید کرد پایه های دوربین توسط نصابان و کارشناسان احداث گستر قابل نصب و پیاده سازی است. با توجه به نیاز برای فنداسیون پایه دوربین هم می توان از فنداسیون آماده استفاده کرد و هم می توان در محل عمل کندن و آرماتور بندی را انجام داد در حالت کلی دوربین هایی که روی این پایه ها نصب می شود در دو نوع مداربسته ثابت و مدار بسته متحرک یا همان اسپیددام است که برای کنترل ورود و خروج ماشین ها به محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد ، ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی ، نظارت بر اماکن امنیتی ، مناطق و … استفاده می شوند .

نکته ای که در ساخت دکل ترافیکی مهم است عدم لرزش پایه دوربین و حفظ کیفیت تصویر دوربین است . این امر تنها با استفاده از ورق های ضخیم و ایجاد استحکام در سازه امکان پذیر است. بنابراین این پایه های ترافیکی نسبت به پایه های چراغ با ارتفاع مشابه به نسبت سنگین تر و گران تر هستند.

دوربین مداربسته اسپید دام چیست (Dome)

دوربین مداربسته دام یا سقفی نوع رایجی از انواع دوربین های مداربسته امنیتی است در محیط های داخلی وخارجی قابل استفاده می باشند. دوربین مداربسته (Dome) با نام های دوربین مداربسته حبابی و سقفی نیز شناخته می شود. این نوع دوربین مداربسته گنبدی شکل است و قابلیت نصب بر روی سقف اتاق و یا هر مکان دیگری را دارد و در در دومدل دید در شب (IR) و معمولی(بدون IR) ساخته می شود.

دکل دوربین اسپیددام جهت سیستم های امنیتی و نظارتی استفاده می شود. دکل ها در سیستم دوربین های حفاظتی بسیار مشهور می باشند و دکل دوربین اسپیدام برای نصب دوربین های اسپیدام در ارتفاع مناسب و دریافت بهترین تصویر و آسیب ندیدن دوربین ضروری می باشند. ارتفاع کلی دکل دوربین اسپیدام شامل آن طولی که در خاک نصب شده نیز می باشد.

ارتفاع دوربین

اندازه گیری سایز دکل دوربین و یا تعیین بلندی برای نصب دوربین بر روی دکل مسائلی قابل بررسی اند. بسیاری از دوربین ها بدون در نظر گرفتن ایجاد تصویری مناسب، بر روی دکل دوربین نصب می شوند. لنزی که انتخاب می شود و اف او وی (میدان دید) موارد مهمی هستند که در نصب دکل دوربین باید به آن ها توجه داشت. مهم ترین مسأله ای که وجود دارد این است که کیفیت تصویر باعث می شود نصب دوربین در ارتفاعی باشد که کیفیت تصویر در آن ارتفاع حفظ شود.

دوربین باید در فاصله ۱۵ فوت و یا بلند تر نصب شود. طولی که دوربین در آن نصب می شود باید به اندازه ای باشد که نتوان آن را دستکاری کرد. چگونگی برقرار کردن ارتباط دوربین به شبکه توسط برق و داده ها یکی دیگر از موانع بزرگ طراحی است. در اغلب موارد کیفیت برق وارد شده به دکل دوربین مناسب نیست یا فیلتر نشده است و یا سطح ولتاژ بالاست.

دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته تجهیزاتی هستند که معمولا برای افزایش برد دید دوربین، کاهش دسترسی آنها و یا ایجاد زاویه دید مناسب از آنها استفاده می شود. در این مطلب به بررسی انواع متفاوت دکل دوربین مداربسته می پردازیم. دکل های دوربین مدار بسته برای افزایش برد دوربین، کاهش دسترسی و ایجاد زاویه مناسب استفاده قرار می گیرند. محل نصب انواع دکل دوربین در مکانهای متنوعی همچون اتوبان ها، تقاطع ها، میادین، پارک ها، استادیوم ها، سایت های نفت و گاز، محوطه نمایشگاه ها و… می باشد.

انواع دکل دوربین

از لحاظ کاربرد عملیاتی نیز می توان انواع دکل دوربین را در سه دسته ذیل طبقه بندی کرد:

۱-  دکل دوربین حفاظتی

۲- دکل دوربین نظارتی

۳- دکل دوربین ثبت تخلفات

از لحاظ نوع و ساختار می توان انواع دکل دوربین را در دو دسته ذیل طبقه بندی کرد:

۱- دکل دوربین منو پل (چند وجهی):

به دکل های تک پایه چند وجهی با مقاطع استوانه ای گفته می شود که معمولا با ورق فولادی به صورت ۸ یا ۱۲ وجهی ساخته می شوند. دکل های منو پل (چند وجهی) نوع حرفه ای دکل های دوربین محسوب می شوند و ساختار عمودی دکل به صورت یک مخروط می باشد که مقاومت فیزیکی آن را نسبت به باد و ضربات فیزیکی به شدت افزایش می دهد. این دکل ها همچنین به اشکال و ساختارهای متنوع همچون دستک با طول های متنوع و استقرار در ارتفاعات متنوع ساخته می شوند. هزینه ساخت دکل های چند وجهی معمولا به مراتب بالاتر از دکل های لوله ای و میزان لرزش این نوع دکل ها بسیار پایین تر از آنها می باشد.

۲- دکل دوربین لوله‌ای:

به دکل های تک پایه که معمولا از لوله و فلنچ ساخته می شود اتلاق می گردد. ساده بودن ساخت این دکل ها استفاده از آنها را بسیار رایج نموده است. کاربرد این دکل ها معمولا تا ارتفاع ۱۰ متری می باشد.

دکمه بازگشت به بالا