اقتصادی

آیا رییسی دلار را تک نرخی می‌کند؟

یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران گفت: امروز بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان تردیدی ندارند که بحران چند ارزی قطعاً ارزش آن را دارد.

مهرداد عباد در مصاحبه ای با ISN گفت: ”متأسفانه در سالهای گذشته ، ما سیاست های ارزی زیادی را تجربه کرده ایم که به دلیل تأثیر شرایط و فشارها ، به ویژه در دوران تحریم های اخیر ، غیرحرفه ای بوده اند. . این سیاست ها از یک سو ثبات اقتصادی کشور را به چالش می کشد و از طرف دیگر اجازه نمی دهد فعالان اقتصادی اوضاع را رصد کرده و تصمیمات صحیحی بگیرند.

وی با بیان اینکه دولت ابتدا باید سیاست ارزی خود را بررسی کند و زیرساخت های آن را بهبود بخشد ، گفت: بازار ارز کشور نقشی اساسی در بخش تولید و تجارت دارد و نمی تواند تصمیم گیری کند. چشم اندازهای کوتاه مدت و بلند مدت باید به طور ناگهانی تغییر کنند

یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران گفت: خطر سقوط آنها وجود دارد.

به گفته عباد ، می توان انتظار داشت دولت سیزدهم سیاست نرخ ارز واحدی را در دستور کار داشته باشد ، اما باید توجه داشت که انجام چنین اقدامی ممکن است ماه ها به طول انجامد و مرحله به مرحله اجرا شود. برای جلوگیری از ورود شوک های جدید به اقتصاد کشور و زندگی بشری

در پاسخ به این سوال که آیا در صورت حذف 4200 تن تورم جدید تهدیدی برای زندگی گروه های کم درآمد است: اول اینکه امروز کالاهای بسیار کمی پول دولت دریافت می کنند و این لیست به اندازه ماه های گذشته گسترده نیست. از طرف دیگر ، اگر به قیمت این کالاها نگاهی بیندازیم ، قیمت این کالاها تقریباً با کالاهای غیر دولتی یکسان است و به نظر نمی رسد تورم همگام باشد. . مسئله سوم نحوه تخصیص و استفاده از این ارز است. در ماه های اخیر ، واردکنندگان نتوانسته اند ارز مورد نیاز خود را حتی در مناطقی مانند داروسازی به دست آورند و از طرف دیگر برخی از این کالاها به صورت رایگان در بازار موجود است.

عباد خاطرنشان کرد: ادامه دادن این سیاست با تلفیق همه این عوامل در کنار هم درست به نظر نمی رسد و بنابراین باید به وضعیت مالی دولت فکر کنیم. البته ، برای جلوگیری از شوک جدید ، یک برنامه گام به گام مورد نیاز است. این تیم ارزیابی های لازم را از شرایط بازار انجام داده و برای تغییر در این زمینه آماده شده است …

به گفته ESN ، دولت از 2 مه ، زمانی که تحریم جدید ایالات متحده آغاز می شود ، تعدادی کالای اساسی برای واردات مقدار مشخصی ارز 4200 تن فراهم می کند.

علی رغم انتقاداتی که نسبت به اجرای این سیاست وجود دارد ، دولت جدید همچنان تلاش می کند ارز تا سپتامبر در بودجه امسال لحاظ شود.

علاوه بر پول دولت و ارز بازار آزاد ، صادرکنندگان و واردکنندگان ارز خود را تحت سیستم نیما خریداری و می فروشند.

در سال های اخیر بسیاری از اقتصاددانان از بازار چند نرخی انتقاد کرده و از دولت خواسته اند واحد پول را متحد کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا