عمومی

رصد منظومه فکری «امام معنویت»/ ویژگی‌های مکتب جهانی پیر جماران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها: بسیاری از کارشناسان امام خمینی (ره) را یکی از بلند مرتبه ترین و تأثیرگذار ترین چهره‌های قرن بیستم می‌دانند کسی که به ۲۵ قرن پادشاهی در کشورمان با تکیه بر خدای متعال و قدرت مردم، پایان بخشید آن هم با اراده‌ای الهی و با دستی خالی؛

میراث امام خمینی (ره) اما چیست؟ و چرا هنوز بعد از ۳۵ سال مردم در نیمه خرداد ماه گروه گروه خود را به مرقد ایشان رسانده و تلاش دارند تا ارادت قلبی شأن را به ساحت قدسی امام (ره) به نمایش بگذارند و قدرشناسی خود را از ایشان بیان کنند. چه چیزی در وجود مبارک امام (ره) وجود دارد که هنوز مردم ایشان را مقتدای خود می‌دانند.

ویژگی مکتب امام (ره)

نماینده ولی فقیه در استان سمنان در گفتگو با خبرنگار آنلاین، ضمن اشاره به مکتب امام خمینی (ره) و ویژگی‌های بارز آن، بیان کرد: رضایت محرومان و مستضعفان یکی از موضوعاتی بود که در منظومه فکری امام خمینی (ره) حتی به کاخ نشینی هم داده نمی‌شد لذا امام (ره) ملجع محرومان بود.

حجت الاسلام مرتضی مطیعی با بیان اینکه مردم ما به یاد دارند که در دوران طاغوت چه فقر و تبعیض و فاصله طبقاتی وجود داشت و در همان حال فردی به نام امام خمینی (ره) آمد و با آن دوراندیشی که داشتند صحبت از رسیدگی به محرومان و مستضعفان کردند، تاکید کرد: امام در واقع امید محرومان جامعه بود.

وی با بیان اینکه ثمره همین تفکر امام خمینی (ره) بود که در تأسیس نهادهای انقلاب اسلامی بروز و ظهور پیدا کرد، تاکید داشت: مردم داری و مردم محوری امام خمینی (ره) از دیگر وجوه بارز مکتب ایشان بود که مکتب متعالی نیز محسوب می‌شود و شاهد هستیم که چه شاگردانی مانند شهید رجایی، شهید رئیسی و… در این مکتب رشد کردند.

رصد منظومه فکری «امام معنویت»/ ویژگی‌های مکتب جهانی پیر جماران

ساده زیستی و یاد خدا

امام جمعه سمنان با بیان اینکه امام خمینی (ره) همواره ساده زیست و دور از دنیا طلبی بود، بیان کرد: ساده‌زیستی و دوری از اشرافیت نه تنها در زندگی امام محور بود بلکه یکی از درس‌های مهم امام خمینی (ره) به مسئولان و کارگزاران نیز محسوب می‌شود.

مطیعی معنویت را دیگر ویژگی بارز امام خمینی (ره) دانست و ابراز کرد: امام (ره) در همه حال به رضایت خداوند متعال می‌اندیشید و در تمام طول عمر با برکت خود کاری جز در راه رضای خداوند متعال انجام نداد.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی بود و بالاترین مقام را در دوران پس از طاغوت داشت اما ذره‌ای و لحظه‌ای از یاد خدا غافل نشد، گفت: خلاص و خودسازی امام خمینی (ره) یکی از بزرگترین درس‌هایی است که امروز مسئولان ما باید از ایشان بگیرند.

صدور انقلاب به دنیا در ساحت فکری امام (ره)

آیت الله سید مهدی میرباقری شاهرودی نماینده مردم استان سمنان در خبرگان رهبری نیز در گفتگو با خبرنگار آنلاین، ضمن بیان اینکه صدور انقلاب به دنیا در ساحت فکری امام (ره) جایگاه مهمی داشت، گفت: امام خمینی (ره) فرمودند که انقلاب ما محدود به ایران نیست بنا است در دامنه جهانی تأثیر بگذارد و بنا است بر تحولات جهانی تأثیر بگذارد.

آیت الله میرباقری شاهرودی با بیان اینکه در واقع امام خمینی (ره) این باور را نهادینه کردند که انقلاب ما مقدمه‌ای بر انقلاب امام عصر (عج) است، تاکید کرد: مسئولان ما امروز باید این امر را بدانند. کسی که این موضوع را نمی‌فهمد نباید در نظام اسلامی ایران مسئولیت داشته باشد و لذا نگوید که من می‌خواهم مشکلات مردم را حل کنم.

وی افزود: این ملت را خداوند متعال برای یک مأموریت بزرگ آخرالزمانی آماده کرده است و این ملت تا آخر پای در میدانی گذاشته‌اند که به برکت امام خمینی (ره) راه آن نشان داده شد لذا توصیه ما به کسانی که در عرصه انتخابات ریاست جمهوری وارد می‌شوند هم این است که اگر می‌توانید در رسیدن به قله‌های انقلاب کمک کنید و در عین حال دغدغه رفع مشکلات مردم را داشته باشید، پای در میدان بگذارید وگرنه به میدان نیایند.

رصد منظومه فکری «امام معنویت»/ ویژگی‌های مکتب جهانی پیر جماران

توکل به خدا به جای جوامع غربی

نماینده مردم استان سمنان در خبرگان رهبری ضمن اشاره به نام نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور و با بیان اینکه امام خمینی (ره) نشان دادند که مسئول ما باید توکل به خدا داشته باشد نه غیر؛ تاکید کرد: اگر کسی آرمان خود را جامعه مدنی غرب می‌داند نباید پای در میدانی بگذارد که قرار است سرنوشت ملتی در آن رقم بخورد که پشتیبان آرمان‌های امام (ره) هستند.

میرباقری با بیان اینکه مسئولیت در تراز جمهور اسلامی مسئولتی است که بداند باید مردم را در مسیر آرمان‌های انقلاب و امام انقلاب کمک کند و مشکلات شأن را در این مسیر حل کند، تاکید کرد: اگر داوطلبان چنین چیزی را در درون خود می‌بینند پای به میدان بگذارند وگرنه مسئولیتی را بر دوش نگیرند.

وی افزود: کسانی که دنبال حل مشکلات مردم با ساختن با جامعه جهانی رفتند بزرگترین ظلم‌ها را در حق مردم کردند اگر دشواری و سختی است بخش عمده آن به واسطه همین افراد است. اولین کسی که پیام حضرت امام (ره) مبنی بر صدور انقلاب و تأثیرگذاری بر جهان را هم خود فهمید و هم خوب حفظ کرد در کنار رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید رئیسی بود که در کنار دغدغه مردم در بحث صدور انقلاب در دفاع از آرمان‌های انقلاب، جبهه مقاومت و.. نیز اهتمام داشت.

تفاوت امام خمینی (ره)

نماینده مردم استان سمنان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه شهید رئیسی به رهبر معظم انقلاب اسلامی کمک کرد تا آرمان‌های امام راحل (ره) و انقلاب اسلامی به صورت جدی دنبال شود و این در عین حل مشکلات بود، گفت: یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی این است که مسئولش در میدان مبارزه پا پس نگذارد و عقب نشینی نکند اما برخی معتقد بودند که ما انقلاب کردیم که رژیم عوض شود و بعد برای ساختن کشور باید به غرب نزدیک شویم چنین مسئولانی در تراز انقلاب و آرمان‌های امام (ره) نیست.

امام‬ خمینی (ره) ‬ در‬ آبان‬ سال‬ ۵۹‬ سخنرانی‬ مهمی‬ دارند‬ که‬ در‬ آن می‌فرمایند: «‬ از جمله چیزهایی که دولت‌های بزرگ و ابرقدرت‌ها برای پیشرفت مقاصد خودشان اجرا می‌کنند این است که‏‎ ‎‏ایجاد خوف بکنند در ملت‌ها.‬ اینها به واسطه تبلیغاتشان ایجاد خوف کرده بودند که با ‎‏همین خوف، کارهای خودشان را انجام می‌دادند.» ایشان این سخنرانی‌ها را در باب ارزش بی‌نظیر شکستن هیمنه پوشالی ابرقدرت‌ها بعد از داستان لانه جاسوسی می‌کنند.

این امر نشان می‌دهد که امام خمینی (ره) یک ویژگی بارز داشتند و آن هم این بود که جز خدا از کسی خوف نداشته و حتی در مقابل استکبارگران نیز این چنین با صلابت می‌ایستادند اما امروز چند درصد از مسئولان ما حتی آنانی که در مقام ریاست جمهوری، ریاست مجلس و وزار و.. رسیدند از چنین روحیه‌ای برخوردار هستند؟

دکمه بازگشت به بالا