علمی و پزشکی

با H-20، بمب‌افکن پنهان‌کار چین آشنا شوید

غزال زیاری_ پیشرفته‌ترین بمب‌افکن جهان با نام B-۲ Spirit، در اختیار کشور آمریکاست که با طراحی بسیار خاصش این قابلیت را دارد که بدون شناسایی شدن در رادارها، بمب‌های هسته‌ای را حمل کند. دراین‌بین، چین، رقیب اصلی آمریکا، پروژه‌ای را به نام H-۲۰ آغاز کرده که هدف از آن، تولید بمب‌افکنی است که ویژگی‌های به‌مراتب بهتری نسبت به B-۲ Spirit داشته باشد، در هر پرواز، هزاران کیلومتر را بپیماید و درعین‌حال از یک سری عناصر متفاوت و باورنکردنی بهره‌مند باشد.

h20.jpg

راهکار چین برای سبقت از بمب‌افکن‌های آمریکا

باید این را در نظر داشت که بسیاری از جزئیات فنی این هواپیمای رادارگریز که Xi’an H-۲۰ نام‌گرفته، ناشناخته است؛ اما درهرحال، طبق گمانه‌زنی‌های آمریکا، این بمب‌افکن، حداکثر ظرفیت پرواز را برای ۱۰هزار کیلومتر دارد و بدین ترتیب با دیگر پهپادهای طراحی‌شده توسط خود چین قابل رقابت است. درعین‌حال به نظر می‌رسد که این بمب‌افکن، از فناوری لازم برای انجام سوخت‌گیری در هوا برخوردار است که این فاکتوری کلیدی برای پرواز بر فراز آسمان دشمن برای ساعاتی طولانی به‌حساب می‌آید.

این بمب‌افکن جدید که مراحل طراحی و توسعه آن از سال ۲۰۱۶ آغاز شده، احتمالاً ظرفیت مفیدی برای حمل درمجموع ۴۵ تن بار خواهد داشت؛ هرچند که این اعداد و ارقام فعلاً در حد گمانه‌زنی است و باید در انتظار ارائه و معرفی رسمی این بمب‌افکن باشیم. در ماه مارس گذشته بود که یکی از اعضای دولت چین اعلام کرد که به‌زودی این اتفاق رخ خواهد داد.

در این میان آمریکایی‌ها بر این باورند که بمب‌افکن چینی، از تکنولوژی‌های به کار رفته در B-۲ Spirit و جدیدترین بمب‌افکن آن‌ها یعنی B-۲۱ Raider بی‌بهره است.

بمب-افکن.jpg

درهرحال، برای کسب اطلاعات دقیق از یکی از مرموزترین پروژه‌های نظامی چین خیلی زود است. هر فناوری جدیدی باید مزیت رقابتی‌اش را در طول زمان حفظ کند؛ چرا که هزاران میلیون دلار از بودجه دولت برای ساخت و توسعه آن هزینه شده است؛ باید این را در نظر داشت که ساخت یک سلاح قابل‌حمل در حد و اندازه‌های B-۲ Spirit کار آسانی نیست و این موضوع، درک طولانی شدن این پروژه را برای یک دهه آسان‌تر می‌کند.

منبع: mundodeportivo

۲۲۷۳۲۱

دکمه بازگشت به بالا