برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

روش های لاغری بلغمی ها

در طب سنتی افراد دارای مزاج‌های متفاوت هستند. این مزاج‌ها یا طبع‌ها، هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و در نتیجه افراد باید با توجه به طبع خود، از بهترین روش های کاهش وزن مناسب پیروی کنند تا سلامت آن‌ها حفظ شود. برای مثال ممکن است برای فردی مصرف گوشت گاو یا ماهی بسیار مفید باشد و برعکس شخص دیگری با خوردن هر کدام از این مواد غذایی دچار احساس بی حالی و مریضی شود ویا حتی سبب اضافه وزن در او گردد.

مزاج شناسی

در علم مزاج شناسی افراد به صورت طبیعی ممکن است یکی از چهار طبع (چهار خلط) دم، صفرا، بلغم و سودا باشند؛ اما در اثر مصرف برخی از مواد غذایی ویا به دلیل سبک زندگی، ممکن است یکی از این خلط‌ها در فرد افزایش پیدا کند و در نتیجه وضعیت سلامت فرد تغییر کند. برای مثال ممکن است صفرای فرد افزایش پیدا کند ویا سودا یا بلغم در بدن فرد تجمع پیدا کند.یکی از مزاج‌هایی که در بسیاری از افراد در جامعه وجود دارد، مزاج بلغم است که به آن طبع سرد و مرطوب نیز گفته می‌شود. از ویژگی‌های این طبع می‌توان به موی نازک و پوست و موی روشن اشاره کرد. دیگر ویژگی ظاهری افراد بلغمی چاقی است که به صورت اندام گلابی و بیشتر در ناحیه و پهلو شکل می‌گیرد.

بلغمی ها بسیار نفخ می‌کنند، به همین دلیل اغلب نیازمند مصرف گرمیجات، برای کاهش درد معده هستند. بهتر است بلغمی ها حتما شکم و پهلوی خود را گرم نگه دارند. بهترین روش استفاده از گن ساعت شنی شکمی 6 قزنه و 9 فنره آنچری  است که هم پهلوها را گرم نگه میدارد و هم به لاغری بلغمی ها کمک میکند. علائم دیگری که نشان دهنده غلبه بلغم در فرد است، شامل ترشی دهن، سردی دست و پوست شل، خواب آلودگی، جاری شدن آب از دهان هنگام خواب، هضم بد ودیر غذا، سستی و ضعف، زیادی دفع ادرار و دفع ادرار با فشار زیاد، کم شدن حواس، پادرد و زانو درد، قولنج در کمر و گردن و شانه‌ها، تنگی نفس، تپش قلب، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در چشم و… هستند.

اصلاح مزاج بلغمی

بلغم چیست ؟برای اصلاح مزاج بلغمی افراد باید خود را تغییر دهند و تا حد امکان تغییر محل زندگی نیز می تواند در ارتقای سلامت افراد موثر باشد به دلیل طبع سرد و مرطوب افراد با مزاج بلغمی بهتر است تا حد امکان در مناطقی که خشک و گرم هستند زندگی کنند به عنوان مثال زندگی در استان‌های شمال کشور به دلیل بالا بودن میزان رطوبت می تواند سبب ایجاد پا درد کمر درد و قولنج این فرد شود

غذاهایی که بلغمی ها نباید مصرف کنند، شامل انواع لبنیات همچون شیر و ماست، ترشی، شور، گوشت گاو و گوساله (چون طبع سرد هستند)، عدس، قارچ، سیب‌ زمینی، گوشت سفید یعنی مرغ و ماهی (به خصوص برای روماتیسمی‌ها)، میوه ترش و نرسیده، جو برای مثال در سوپ جو یا نان جو، لیمو شیرین، خیار، نارنگی، کیوی، نسکافه و قهوه و چای، کره گیاهی، روغن نباتی، برنج، نوشابه، سوسیس و کالباس و… هستند. این مواد غذایی سبب افزایش بلغم در افراد بلغمی می‌شوند و چنانچه از آنها استفاده می‌کنند، حتماً باید با مصلح همراه باشد.

بهترین صبحانه برای بلغمی ها

صبحانه یکی از وعده‌های مهم غذایی است که نه‌تنها در سلامتی، بلکه در بهبود متابولیسم افراد و در نتیجه جلوگیری از   نقش دارد. برای مزاج بلغمی مصرف برخی از مواد غذایی در صبحانه می‌تواند به سلامت آن‌ها کمک کند و از تجمع بیشتر بلغم در بدن آن‌ها جلوگیری نماید؛ بنابراین در زیر نکاتی برای صرف بهترین صبحانه برای بلغمی ها آورده‌ایم.

مواد خوراکی مناسب برای صبحانه مزاج بلغمی:

  • تخم مرغ عسلی یا تخم مرغ که به طور کامل سفت ویا برشته نشده باشد.
  • مصرف پنیر به همراه گردو، زیره یا سیاه‌دانه و عدم مصرف آن به صورت تنها
  • مصرف بسیار کم شیر گرم شده، حتماً با مقدار کمی عسل یا گلاب
  • انواع نان همچون نان سنگک و عدم مصرف نان جو
  • مصرف خامه و سرشیر گاوی، تنها به مقدار بسیار محدود و کم و حتماً به همراه عسل ویا مربای سیب یا زنجبیل
  • ارده کنجد همراه با عسل و یا شیره انگور

نکات مهم در بهترین صبحانه برای بلغمی ها

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، افرادی با مزاج بلغمی بهتر است از مصرف چای، قهوه و نسکافه برای صبحانه پرهیز کنند و یا مقدار آن را بسیار محدود نمایند. همچنین مصرف مواد لبنی برای افراد با مزاج بلغمی ممنوع است؛ مگر اینکه با مصلح‌هایی که در بخش قبل گفته شد، مصرف شوند.

بهترین ناهار برای بلغمی‌ها

در بین وعده‌های غذایی روزانه، ناهار را می‌توان وعده‌ای دانست که هیچکس از آن چشم پوشی نمی‌کند. به همین دلیل هر رژیم غذایی که داشته باشید باز هم وعده ناهار در آن وجود دارد به همین دلیل بهتر است در ابتدا نوع مزاج خود را شناخته و سپس بر اساس آن مواد غذایی مناسب را برای ناهار خود انتخاب کنید. خوشبختانه غذا‌های زیادی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به عنوان بهترین ناهار برای بلغمی‌ها اشاره کرد. این غذا‌ها عبارتند از: آبگوشت با گوشت گوسفندی، انواع خورشت با فلفل، غذا‌هایی که به صورت کبابی تهیه می‌شوند، انواع آش و سوپ به ویژه آش و سوپی که به همراه ادویه‌های گرم و خشک طعم دار شده باشند، ماست و اسفناج و خورشت آلو اسفناج

موارد نام برده چند غذا هستند، اما بهتر است بدانید که بهترین ناهار برای بلغمی‌ها به همین موارد ختم نمی‌شود! بلغمی‌ها می‌توانند وعده‌های ناهار خود را بسیار متنوع انتخاب کنند. به طور کلی مصرف مواد غذایی که در ادامه نام برده می‌شوند به عنوان وعده ناهار برای بلغمی‌ها مشکلی ندارد. در نتیجه شما می‌توانید به جز غذا‌های ذکر شده، غذا‌های دیگر را هم به عنوان وعده ناهار برای بلغمی‌ها امتحان کنید. البته به شرط اینکه از مواد اولیه‌ای استفاده شود که در ادامه بیان می‌کنیم.

انواع کلم، گردو، لیمو ترش، نخود، گندم، مارچوبه، قورمه شیرازی، کدو حلوایی، گوشت شتر، گوشت گوسفند، گوشت کبوتر، گوشت سار و گوشت گنجشک، ادویه جات گرم نظیر دارچین، زیره، زعفران، سیر، زنیان و. .

دمنوش مناسب برای بلغمی‌ها

بیشتر افراد به دنبال روش‌هایی برای درمان خانگی بلغم شکم هستند، در این خصوص باید بدانید یکی از روش‌های موجود استفاده از دمنوش‌هایی است که برای درمان بلغم مؤثر و مناسب می‌باشند. به طور معمول دمنوش‌هایی که دارای طبع گرم هستند به افرادی که اضافه وزن دارند برای کاهش وزن کمک می‌کنند. استفاده مرتب از گن ساعت شنی شکمی 25 فنره و 6 قزنه آنچری برای بلغمی ها باعث گرم شدن معده و دفع رطوبت اضافه بدنشان می شود.

به منظور آماده‌سازی دمنوش‌هایی با طبع گرم می‌توانید از ادویه‌های گرم نظیر دارچین، زعفران، زنجبیل و. . استفاده کنید. استفاده از دمنوش و ادویه‌های گرم با بالا بردن متابولیسم و سوخت و ساز بدن سبب کاهش وزن می‌شود. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، فراموش نکنید که بهتر است از دمنوش‌هایی که دارای طبع سرد هستند دوری کنید.

دمنوش به لیمو از نظر طبع‌شناسی دارای طبعی گرم و خشک است. به همین دلیل این دمنوش برای افراد بلغمی مناسب بوده و به آن‌ها برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک می‌کند. گیاه به لیمو دارای ترکیباتی به نام ترکیبات فنول است که این ترکیبات فنول بر روی سم زدایی بدن مؤثر بوده و همچنین سبب از بین رفتن رادیکال‌های آزاد می‌شوند.

در خصوص میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در این دمنوش هم باید بدانید که میزان آنتی اکسیدان‌های آن به طور تقریبی با میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز برابر است. این برابری در حالی است که دمنوش به لیمو در مقایسه با چای سبز طعم ملایم و بهتری دارد. آماده‌سازی این دمنوش هم بسیار آسان بوده و به این منظور به مقداری آب جوش و به لیمو نیاز دارید.

یک فنجان آب جوش را درون قوری بریزید و سپس یک قاشق غذا خوری به لیموی خشک شده به آب درون قوری اضافه کنید. سپس به مواد درون قوری 10 دقیقه زمان بدهید تا دم بکشد، به همین آسانی دمنوش به لیمو شما آماده است. برای طعم بهتر دمنوش بعد از آماده‌سازی می‌توانید یک قاشق غذا خوری عسل به آن اضافه کرده و دمنوش خود را میل کنید.

ورزش مناسب برای بلغمی‌ها

ورزش کردن یکی از بهترین فعالیت‌هایی است که هر شخص می‌تواند داشته باشد. جالب است بدانید ورزش مناسب می‌تواند برای غلبه بر بلغم نیز مؤثر باشد. در این خصوص مهم‌ترین سؤالی که مطرح می‌شود این است که برای غلبه بر بلغم از چه ورزش‌هایی استفاده کنیم؟ برای اینکه ورزش کردن شما مؤثر باشد باید علاوه بر توجه به نوع ورزش انتخاب شده به شدت انجام و مدت زمان انجام آن و پوشیدن گن ساعت شنی شکمی 3 قزنه و 9 فنره آنچری هنگام ورزش، نیز توجه داشته باشید.

به طور کلی ورزش کردن به دفع سموم از بدن کمک می‌کند. برای اینکه ورزش کردن شما مؤثر واقع شود بهتر است برای آن برنامه منظم داشته و طبق برنامه و در زمان‌های تعیین شده آن را انجام دهید. افرا با مزا‌ج‌های مختلف به ورزش نیاز دارند اما این نیاز به ورزش در افراد بلغمی بیشتر دیده می‌شود و این مورد به دلیل مزاج آن‌ها است. برای افراد با مزاج بلغمی بیشتر انجام دادن ورزش‌های هوازی مناسب است.

از جمله ورزش‌های هوازی هم می‌توان به دویدن سریع اشاره کرد. به طور کلی هر ورزشی که نیاز به تحرک زیادی داشته باشد و آن را در محیط باز و زیر آفتاب بتوان انجام داد، یک ورزش هوازی محسوب می‌شود. اگر هم شرایط رفتن به فضای باز را ندارید، می‌توانید از یک سالن ترجیحا گرم برای انجام دادن ورزش‌های هوازی خود استفاده کنید. از موارد توضیح داده شده می‌توان نتیجه گرفت ورزش مناسب بلغمی‌ها ورزش‌های پر تحرک است.

دکمه بازگشت به بالا