فرهنگ و هنر

جدیدترین فهرست از آثار جشنواره تئاتر

فهرست آثار حاضر در بخش دانشجویی جشنواره تئاتر فجر کامل شد.

بیست‌وهفت نمایش راه‌یافته به بخش تئاتر دانشجویی چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

به گزارش دانا نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، بخش تئاتر دانشجویی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در این دوره از جشنواره تئاتر فجر با مشارکت و همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور نمایش‌هایی از دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، پیام نور خراسان شمالی (اسفراین)، مرکز آموزش علمی کاربردی سیتی سنتر اصفهان، سلمان فارسی کازرون، موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس، نبی موسسه آموزش عالی اکرم تبریز، سوره تهران، فرهنگیان شیراز، هنر و معماری کردستان، دانشگاه آزاد اسلامی یزد و واحد الکترونیک تهران، دانشگاه‌های هنر تهران و پردیس هنر کرج، برگزار می‌شود.

پیش‌ازاین، هیئت انتخاب بخش تئاتر دانشجویی چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از شهرام احمدزاده، فرزاد معافی‌غفاری و علی حاج ملاعلی، پانزده نمایش منتخب خود را برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی کردند. همچنین، سه نمایش برگزیده کانون‌های تئاتر دانشجویی سراسر کشور با داوری محمودرضا رحیمی، داریوش مختاری و سیدمحمدجواد طاهری که در قالب جشنواره سراسری سلسله اجراهای تئاتر دانشجویی و به همت اداره کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شده بود، برای حضور در بخش دانشجویی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

در ادامه نیز ۹ نمایش منتخب دانشگاه‌ها نیز به جمع نمایش‌های حاضر در این بخش پیوستند.

۲۷ اثر راه‌یافته به بخش تئاتر دانشجویی عبارت‌اند از:

نمایش «بچه» به کارگردانی مرتضی فرهادنیا از دانشگاه تهران
نمایش «اتاق» به کارگردانی ماهور تهرانی از مرکز آموزش علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران
نمایش «قیقاج» به کارگردانی هدیه حبیبی از موسسه آموزش عالی معماری و معماری پارس تهران
نمایش «مرثیه‌ای برای یک مرد مرده» به کارگردانی کیانوش ایازی از موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) تبریز
نمایش «آنتیگونه» به کارگردانی محمدرضا آگاه از دانشگاه هنر تهران
نمایش «دل قک» به کارگردانی محمد سینا عاجلی از دانشگاه فرهنگیان شیراز
نمایش «بُندار بیدخش» به کارگردانی سامان شکیبافرد از مرکز آموزش علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران
نمایش «لیلی و قاب خالی» به کارگردانی ویدا موسوی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیک تهران
نمایش «خون» به کارگردانی حسین قاسمی هنر از دانشگاه هنر تهران
نمایش «غلط» به کارگردانی سعید زمانی از دانشگاه پردیس هنر کرج
نمایش «اوبِرمَنش» به کارگردانی افشین حسنی‌کیا از دانشگاه هنر تهران
نمایش «فاتحان قلعه‌های رفته بر باد» به کارگردانی مسعود غیاثی از دانشگاه آزاد اسلامی یزد
نمایش «ریچارد سوم» به کارگردانی فریا امامی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی علیرضا حاجی‌بابایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
نمایش «دایره» به کارگردانی رضا عرفانی از دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز

همچنین سه نمایش «کارِ نان» به کارگردانی محمد یحیی‌آبادی از دانشگاه پیام نور خراسان شمالی (مرکز اسفراین)، نمایش «بُندار بیدخش» به کارگردانی متین میرزایی از مرکز آموزش علمی‌کاربردی واحد سیتی سنتر اصفهان و نمایش «دِنگ» به کارگردانی علی مرادزاده از دانشگاه سلمان فارسی کازرون، جزو منتخبین کانون‌های تئاتر دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور، معرفی‌شده از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند

به همراه ۹ نمایش منتخب دانشگاه‌ها که عبارت اند از:

نمایش «تقلیدنامه زال و رودابه» به کارگردانی محمد حاج‌محمدی از دانشگاه سوره تهران
نمایش «تمام» به کارگردانی علی اکباتانی از دانشگاه هنر تهران
نمایش «بیرون پشت در» به کارگردانی پرهام خاکزاد از موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس تهران
نمایش «مارسی ۱۹۹۶» به کارگردانی حسین نصیری از موسسه آموزش عالی نبی اکرم
نمایش «بیر» به کارگردانی راشد کریمی از دانشگاه هنر و معماری کردستان
نمایش «مکر مکرم» به ‌کارگردانی علی خورشیدی از دانشگاه سوره تهران
نمایش «متن این اجرا بفروش می‌رسد» به کارگردانی محمدرضا شاکری داریان از دانشگاه سوره تهران
نمایش «در جنگ احساسات ممنوع» به کارگردانی نوشین قاسمی از دانشگاه سوره تهران و نمایش «استرالیا» به کارگردانی حسنا قبادی از دانشگاه هنر تهران آثاری هستند که در طول جشنواره روی صحنه خواهند رفت.

#جدول صحنه‌ای نهایی شد#

«انقلاب» و «رستاخیز عشق» به تئاتر فجر رسیدند

نمایش «انقلاب» از کشور الجزایر و «رستاخیز عشق» از ایران به چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رسیدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دو نمایش «انقلاب» به کارگردانی جریو عبدالقادر رشید و «رستاخیز عشق» به کارگردانی حسین مسافرآستانه به جدول اجراهای جشنواره تئاتر فجر پیوستند.

حضور نمایش «انقلاب» ( Revolution) نوشته یوسف میلا به کارگردانی جریو عبدالقادر رشید از کمپانی تئاتر منطقه‌ای سیدی بل آبس کشور الجزایر در چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر قطعی شد.

در توضیح داستان این نمایش آمده است: «انقلاب همیشه تنها راه آزادی بوده است. «انقلاب» تاریخچه‌ای درباره سه دوست در زمان اشغال الجزایر توسط فرانسه است؛ آن‌ها کشور خود را آن قدر دوست داشتند که داستان زندگی شان توسط «کاتب یاسین» هنرمند شهیر الجزایری به تصویر کشیده شده است. ماریان، ندجمه، کبلوت، لخدار، حسن، مصطفی و طاهر شخصیت‌های داستان «انقلاب» هستند که شامل تماشاگر و شورشی، خائن و ترسو، واقعیت سرزمین و توهم استعمار است. هر یک از حاضران سهم خود را از رهبری می‌خواهند، که همین رویکرد، آن‌ها را به یک تراژدی انسانی که در هر انقلاب تکرار می‌شود سوق خواهد داد. ندجما و ماریان منشأ این تراژدی هستند.»

جریو عبدالقادر رشید بازیگر تئاتر و سینمای الجزایری است. او تحصیلات عالی خود را در چند رشته را دنبال و دکترای خود را در هنرهای نمایشی دریافت کرده است.

او همچنین مدیر هنری تئاتر منطقه‌ای سیدی بل آبس است. از سال ۲۰۰۴ تاکنون چندین نقش در تئاتر و سینما بازی کرده و کارگردانی بسیاری از نمایش‌های تئاتر و سریال‌های تلویزیونی را نیز بر عهده داشته است. شرکت در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی و کسب جوایز مختلف نمایشی از جمله سوابق این کارگردان و بازیگر تئاتر الجزایر است. نمایش «انقلاب» اخیراً برنده جایزه بزرگ جشنواره ملی تئاتر حرفه‌ای در الجزایر شده است.

وظایف و اهداف موسسه تئاتر منطقه‌ای سیدی بل آبس تولید آثار ادبی و هنری طبق برنامه سالانه (نوشته شده توسط نویسندگان الجزایری)، پرورش استعدادها و حمایت از هنر نمایشی الجزایر، شرکت در رویدادهای فرهنگی در سراسر کشور و خارج از الجزایر و نیز همکاری متقابل با گروه های خارجی تئاتر، در چارچوب برنامه‌ای که توسط وزارت ارتباطات این کشور ارئه و مدیریت می شود، است.  

همچنین نمایش «رستاخیز عشق» نوشته محمد رحمانیان به کارگردانی حسین مسافرآستانه دیگر نمایشی است که به جمع اجراهای جشنواره پیوسته و مطابق جدول قرار است در روز دوشنبه ۹ بهمن در سالن استاد سمندریان و در بخش مهمان به اجرا در بیاید.

چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در تهران در حال برگزاری است.

انتهای پیام 

تیم خبری مقالات فرهنگی

با احساس و زندگی، داستان‌هایی را بازگو می‌کنم که قلبتان را لرزاند.
دکمه بازگشت به بالا