اجتماعی

کاهش ورودی داوطلبان جراحی عروق تهدیدی برای پزشکی کشور است

دانا نیوز/گیلان رئیس انجمن جراحان عروق ایران، با بیان اینکه سختگیری‌های موجود در رشته جراحی عروق موجب شده ورودی داوطلبان برای رشته جراحی عروق کم باشد، گفت: این مسئله تهدید جدی برای پزشکی کشور محسوب می‌شود.

دکتر محمدرضا ظفرقندی امروز، ۲۶ آنلاین در مراسم افتتاحیه کنگره‌ میان‌دوره‌ای انجمن جراحان عروق ایران که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، جراحی عروق در کشور را به مثابه درختی بارور و پرثمر دانست و اظهار کرد: کنگره انجمن جراحان عروق ایران یکی از ثمرات مهم و اثربخش این درخت پاک است.

وی با بیان اینکه روزگاری دو تا سه استان عمل جراحی عروق را انجام می‌دادند، تصریح کرد: جراحی عروق یک رشته اورژانسی بوده و اگر در یک استان وجود نداشته باشد، به بیماران صدمه وارد می‌شود و جان‌های زیادی از دست می‌رود.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران، همه استان‌های کشور را دارای بخش جراحی عروق دانست و گفت: از جراحان خوب و ممتازی برخوردار هستیم.

ظفرقندی، با اشاره به تلاش پزشکاران و پرستاران برای حفظ اعضای بدن یک انسان، خاطرنشان کرد: در مقابل این همه تلاش برای نجات یک انسان آسیب دیده، شاهد کشتار هزار نفر در بیمارستان غزه آن هم در قرن ۲۱ هستیم.

وی با بیان اینکه این روزها جامعه جهانی بار سنگین اخلاقی و وجدانی را به دوش می‌کشد، گفت: جنگ‌ها هم اصول و قواعدی دارند و لذا در جریان غره باید وجدانمان را ارزیابی کنیم.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران در ادامه به تلاش اعضای انجمن جهت راه‌اندازی مجله علمی اشاره و خاطرنشان کرد: باید پویایی رشته جراحی عروق را حفظ کنیم؛ وگرنه دچار رکود می شویم.

وی اضافه کرد: روزی جراحی عروق منحصر به اعمال جراحی باز بود، اما شاهد پیشرفت این حوزه هستیم و دستاوردهای فراوانی داریم. در ادامه نیز اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم، گرفتار رکود می‌شویم و مانند خیلی از رشته‌های علمی از بین می‌رویم.

ظفرقندی با تاکید بر لزوم شناسایی ضعف و قوت‌ها و تهدیدها و فرصت‌های حوزه جراحی عروق، عنوان کرد: جراحان بسیار توانایی داریم و فلوشیپ‌ها نیز در طول سال حدود ۸۰۰ عمل آنژئو و اسکولار و… انجام می‌دهند.

وی با اشاره به مشکلات حوزه اقتصاد درمان و کمبود برخی از تجهیزات و تعرفه‌های غیر واقعی و کارآمدی پایین بیمه‌ها و…، اضافه کرد: همچنین سختگیری‌های موجود در رشته جراحی عروق موجب شده ورودی داوطلبان برای رشته جراحی عروق کم باشد که تهدید جدی برای پزشکی کشور محسوب می شود.

انتهای پیام

نشر مطالب اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر روابط بین نژادها و مبارزه با تبعیض نژادی در جوامع مختلف.
دکمه بازگشت به بالا