عمومی

جناب آقای مدیر عامل! منزل مالک اشتر چند متر بود؟

ظاهرا طبق محاسبه مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران، منزل حضرت علی(َع) در نجف چیزی در حدود ۲۵ متر و یا کم تر بوده. و بر همین اساس ایشان از طرح ساخت خانه های بیست و پنج متری برای مردم ایران دفاع کرده اند. خب، مبارک است. لابد ایشان که مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران هستند چیزی می دانند که ما نمی دانیم. فقط یکی دو نکته ریز و مبهم در این طرح بدیع و بزرگ وجود دارد که انشاءالله با توضیحات روشنگرانه ایشان رفع می شود.

اول از همه این که بر فرض صحت چنین ادعایی منزل یک حاکم اسلامی بیست و پنج متر بوده و اگر قرار باشد به حضرت علی تاسی کنیم در حقیقت حاکمان باید خانه هایشان بیست و پنج متری باشد و نه مردم و یا پیروان حضرت علی. مگر این که مدیرعامل محترم در تحقیقات ویژه تاریخی خود به این نتیجه رسیده باشند که فی المثل خانه مالک اشتر و یا حجربن عدی نیز بیست و پنج متری بوده که اگر حقیقتا این گونه بوده باشد به نظرم بهتر است کل خانه های مردم ایران را خراب کنیم و برای برپایی یک حکومت مبتنی بر شریعت که مدیر عامل محترم فرموده اند ساده زیستی از ارکان آن است اقدامی جدی صورت دهیم.

دوم این که حقیقتا دوست دارم صورتی از دارایی های جناب مدیرعامل منتشر شود تا ببینیم خود ایشان چه قدر به احکام شرعی پایبندند. به هرحال هرجور حساب کنیم مدیر عاملی که قرار است برای سرنوشت میلیون ها ایرانی و نحوه زیست آن ها تصمیم بگیرد رعیت حساب نمی شود. رعیت من و امثال منیم که پس از سی و اندی سال کار دو شیفته و سه شیفته از پس کرایه خانه خودمان هم برنمی آییم. ایشان حاکم هم که نباشند مثل خیلی از مردم کوچه و خیابان محکوم هم محسوب نمی شوند و اگر قرار باشد از حیث طبقه اجتماعی چیزی در حد و حدود متوسط جای بگیرند خانه ایشان باید چیزی در حدود پنجاه متر باشد. یعنی نه بیست و پنج متر خانه حاکمان و نه مثلا صد متر و یا هفتاد و پنج متر خانه مردم عادی. پنجاه متر. بیش تر از این باشد باید طی یک اقدام انقلابی و شرعی منزل ایشان مصادره شود تا همگان بدانند ساده زیستی یکی از ارکان شریعت ماست!

مشکل از جناب مدیر عامل نیست. مشکل از بی قاعدگی و بی سامانی و بی در و پیکر بودن اوضاعی است که به هرکسی اجازه می دهد حرف بی ربطی بزند و بی آن که پاسخگوی اعمال و گفتارش باشد برود پی کارش. اگر آن روزی که معجزه هزاره سوم همین طور الابختکی و از سر باد هوا گفت: زمین که زیاد داریم و هر ایرانی باید یک ویلای هزار متری داشته باشد، نهادی، مرجعی، بزرگی، پیدا می شد و یقه اش را می گرفت که روی چه حسابی به مردم وعده بی خود می دهی، امروز کار به این جاها نمی کشید که جناب مدیر عامل در توجیه طرح مزخرف خود ما را به حضرت علی(ع) حواله دهد.

حوصله ندارم به بقیه حرف های مدیرعامل بپردازم. حالم بد می شود. اما بدترین قسمتش همین خرج کردن از آخرین ذخیره های باورهای قدسی و معنوی مردم این سرزمین است. بس است دیگر، بس است. شماها به چیزی باور ندارید و به راحتی هر چیزی را به زبان می آورید اما باور بفرمایید علیرغم جهد و کوشش جدی شما و امثال شما برای ریشه کردن اعتقادات این مردم هنوز هم هستند کسانی که صادقانه و عاشقانه به یک چیزهایی باور دارند. بی خیال آن ها شوید. بگذارید زندگی شان را بکنند. اصلا خانه های بیست و پنج متری که چه عرض کنم خانه های ده متری بسازید. گورخوابی و اتوبوس خوابی و کارتن خوابی و پشت بام خوابی را رواج دهید اما شمارا به هرچه باور دارید دست از سر علی و اولاد علی بردارید.

۵۷۵۷

دکمه بازگشت به بالا