استان ها

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای خانواده‌های دارای بیمار خاص ضروری است

جبارعلی صفایی در گفتگو با خبرنگار دانا نیوز کرمانشاه، اظهار کرد: علائم اولیه ابتلا به آنفلوآنزا شامل علائمی شبیه به سرماخوردگی است مانند آبریزش بینی، تب، سردرد و بدن درد و در کودکان ممکن است علاوه بر این علائم به صورت اسهال و استفراغ نیز ظاهر شود.

وی افزود: با توجه به فصل پاییز که عفونت‌های ویروسی ایجاد کننده سرماخوردگی هستند و فصل آنفلوآنزا است و همچنین کرونا هنوز پایان پیدا نکرده و هجوم انواع کرونای جدید بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوآنزا است بنابراین باید برخی نکات را رعایت کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله برای جلوگیری از انتقال این بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزا این است که ماسک بزنیم و شستشوی دست‌ها را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: زیرا راه‌های اصلی انتقال سرماخوردگی، کرونا و آنفلوآنزا از طریق قطرات تنفسی و همچنین تماس با ترشحاتی است که ممکن است به شخص دیگر منتقل شود و یا روی سطحی ریخته و شخص دوم با آن تماس پیدا کند.

صفایی گفت: ممکن است از طریق تماس دست با صورت، دهان، بینی و چشم‌ها ویروس منتقل شود بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از انتقال این بیماری‌ها استفاده از ماسک به خصوص در مراکز شلوغ و با تراکم بالا و شستشوی دست و رعایت بهداشت عمومی است.

وی عنوان کرد: بهترین راه برای اینکه یک بیماری ما را آزار ندهد این است که از ابتلا به آن جلوگیری کنیم زیرا در صورت ابتلا ممکن است درمان آن عوارضی ایجاد کند لذا بهترین راه پیشگیری است.

صفایی ابراز کرد: اما با توجه به فصل شیوع آنفلوآنزا و اینکه آنفلوآنزا بیماری است که در افراد خاص کشنده است ممکن است عوارض شدیدی بر جای بگذارد پس بهترین راه این است که علاوه بر پیشگیری از طریق ماسک و رعایت بهداشت و شستشوی دست‌ها بدن را در مقابل ایجاد بیماری آنفلوآنزا توسط ویروس اصلی مقاوم کنیم.

وی اذعان کرد: واکسیناسیون آنفلوآنزا برای همه لازم است اما با توجه به هزینه بالایی که برای دولت‌ها دارد در گروه‌های خاصی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: این گروه‌های خاص به طور عمده شامل کودکان زیر پنج سال، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، سرطان، بیماری‌های سیستم ایمنی، انواع روماتیسم‌ها، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی مزمن و بیماری‌های کلیوی مزمن، همچنین سن بالای ۶۵ سال هستند.

وی عنوان کرد: همچنین به طور عمده‌تر افرادی که در تماس با بیمار هستند مانند افراد شاغل در بیمارستان‌ها، افراد شاغل در درمانگاه‌ها، افرادی که در مراکز مراقبت کودکان یا بیماران و بهزیستی‌ها فعالیت می‌کنند حتما باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.

صفایی بیان کرد: همچنین اگر در یک خانواده‌ای کودک با سن پایین وجود دارد یا بیماری وجود دارد که سیستم ایمنی بدنش ضعیف است باید تمام افراد خانواده واکسن بزنند.

وی ادامه داد: بنابراین این تزریق واکسن برای کودکان زیر پنج سال، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که دارای بیماری‌های مذکور هستند ضروری است.

صفایی ابراز کرد: اینکه از فصل آنفلوآنزا یک ماه گذشته باشد و تصور کنیم دیگر واکسن اثری ندارد، گفته علمی نیست لذا در هر زمانی واکسن آنفلوآنزا بزنیم حتماً اثربخش خواهد بود.

وی افزود: واکسن شدت بیماری را کم می‌کند و یا از ایجاد بیماری در شخص جلوگیری می‌کند و یا اگر شخص مبتلا شد بیماری او را خفیف‌تر می‌کند که دچار مرگ و میر و عوارض شدید نشود که از ۱۵ شهریور تا ۱۵ اردیبهشت ماه فصل آنفلوآنزا و پیک‌ این بیماری است.

وی عنوان کرد: بعد از انجام واکسیناسیون حدود ۲ هفته طول می‌کشد که سیستم ایمنی بدن در مقابل ابتلا به آنفلوآنزا اقدام کند.

صفایی گفت: به طور کلی واکسن‌ها ۲ نوع سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی هستند و توصیه می‌شود که چهار ظرفیتی ها را استفاده کنند و در حال حاضر واکسن‌های موجود در بازار واکسن‌های چهار ظرفیتی از نوع هلندی و نوع فرانسوی هستند.

وی بیان کرد: یک نوع واکسن نیز وجود دارد به نام واکسن «فلوگارد» که ایرانی است و این نیز واکسن چهار ظرفیتی است اما تنها محدودیتش این است که فقط در افراد بالای ۱۸ سال قابل استفاده است.

وی خاطرنشان کرد: افراد زیر ۹ سال و بالای ۶ ماه اگر نخستین بار است که از واکسن استفاده می‌کنند باید ٢ دوز کامل را به فاصله یک ماه تزریق کنند.

صفایی عنوان کرد: اگر فردی یک بار ۲ دوز این واکسن را تزریق کند در سال‌های آینده دیگر نیازی به زدن ۲ دوز نیست و برای افراد بالای ۹ سال یک دوز کافی است.

وی اذعان کرد: بنابراین افراد بالای ۹ سال بهتر است یک دوز، نوع چهار ظرفیتی را تزریق کنند و افراد زیر ۹ سال برای نخستین بار ۲ دوز به فاصله یک ماه و کامل تزریق کنند و اگر سال‌های گذشته واکسیناسیون آنفلوآنزا را انجام دادند هم‌اکنون تزریق یک دوز کفایت می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا