اقتصادی

لرستان مرکز تولید و توزیع سرم بیماران دیالیزی در غرب کشور می‌شود

دانا نیوز/لرستان استاندار لرستان با بیان اینکه باید افق بلند مدت برای این تولید در استان دیده شود، گفت: برای شروع این پروژه باید مکانی را انتخاب کرد که حداقل تا ۲۰ سال آینده آب مورد نیاز تولید سرم را تأمین کند.

فرهاد زیویار در دیدار با اعضای هیأت مدیره بزرگترین شرکت تولید تجهیزات دیالیز کشور(مدوی)، اظهار کرد: لرستان به دلیل ذخایر آبی قابل قبولی که دارد ظرفیت ایجاد شرکت تولید سرم دیالیز را دارد.

وی بیان کرد: برای ساخت این مجموعه در استان حمایت کامل را خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم زمینه لازم برای آن به وجود بیاید.

زیویار با بیان اینکه باید افق بلند مدت برای این تولید در استان دیده شود، تصریح کرد: برای شروع این پروژه باید مکانی را انتخاب کرد که حداقل تا ۲۰ سال آینده آب مورد نیاز تولید سرم را تأمین کند.

استاندار لرستان همچنین با اشاره به این که لرستان قطب بزرگ تولید و صادرات دارو در کشور است، اظهار کرد: استان در این زمینه پتانسیل بالایی دارد و به نظر می‌رسد باید تمرکز و تلاش بیشتر را در ایجاد این گونه صنایع معطوف کنیم.

شرکت مدوی بزرگترین شرکت عضو کنسرسیوم دیالیز کشور است که بیش از ۸۰ درصد تجهیزات دیالیز کشور را تأمین و یکی از صادرکنندگان مهم این تجهیزات در کشور است.

این شرکت همچنین پنج درصد از درمان بیماران دیالیزی کشور را انجام می‌دهد، بنابر دیدار انجام شده لرستان برای ساخت شرکت تولید سرم بیماران دیالیزی توسط این شرکت انتخاب شده است پس از این دیدار و طبق دستور استاندار بنا شد، مکان مناسب ساخت این مرکز تولید سرم با هماهنگی معاون اقتصادی استاندار، اعضای هیات مدیره شرکت و مدیران دستگاه‌های اجرایی ذیربط انتخاب و مقدمات شروع کار انجام شود.

در حال حاضر کمبود ۳۰ میلیون لیتر سرم در سال برای بیماران دیالیزی کشور وجود دارد که از دیگر کشورها وارد می‌شود، با ساخت این شرکت سالانه ۴۵ میلیون لیتر سرم در استان تولید می‌شود که علاوه بر تأمین نیاز کشور ظرفیت صادر شدن را نیز دارد. همچنین با ایجاد این شرکت در استان، لرستان تبدیل به قطب تولید و توزیع سرم دیالیز در غرب کشور خواهد شد، برای تولید این حجم از سرم سالانه ۶۰ میلیون لیتر آب نیاز است.

طی بررسی‌های صورت گرفته آب منطقه لرستان یکی از باکیفیت‌ترین آب‌ها برای تولید سرم دیالیز است.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا