ورزشی

دانشگاه «اسلامی»، می‌تواند انسان‌سازی کند

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد:

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاهی که بیش از 90 درصد فعالیتش آموزشی و پژوهشی است، باید مبتنی بر یک الگوی فرهنگی عمل کند تا بتواند اسلامی شود، انسان‌سازی کند و خروجی‌های آن همچون شهید چمران باشند.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در مشهد برگزار شد.

احد ضابط رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این همایش، ضمن تسلیت فرارسیدن ایام شهادت امام هادی(ع) اظهار کرد: تلاش‌ها بر این است که در راستای تشکیل تمدن نوین اسلامی و تحقق فرازهای بیانیه گام دوم، فضای دانشگاهی کشور یک گام بیشتر به سمت اسلامی شدن حرکت کند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب، فرهنگ را به هوایی که در آن تنفس می‌شود، تشبیه کرده‌اند. حقیقت هم همین است و همه برنامه‌ها، پویش‌ها، تشکل‌ها و ویژه‌برنامه‌ها در یک بستر فرهنگی توان اجرایی پیدا می‌کند. بر همین اساس، دانشگاهی هم که بیش از 90 درصد فعالیتش آموزشی و پژوهشی است، باید مبتنی بر یک الگوی فرهنگی عمل کند تا بتواند اسلامی شود، انسان‌سازی کند و خروجی‌های آن همچون شهید چمران باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: اینجاست که تطبیق فرآیند آموزش و پژوهش بر مبانی فرهنگی ضرورت پیدا می‌کند. مقصود حین یادگیری است؛ یعنی از همان کلاس و در جریان تدریس گرفته تا در همان آزمایشگاه و در جریان آزمایش، نسخه جامعی تعریف شود که بتواند فرهنگ را مبتنی بر ارتباط استاد و دانشجو تعریف کند.

وی ادامه داد: امام زمان(عج) در دعای خود به فرازهای نورانی متعددی اشاره می‌کنند که یکی از آن‌ها طلب زهد و نصیحت برای اساتید و جهد و رغبت برای دانشجویان است. این‌ها مؤلفه‌های اساسی تدریس و تحصیل منطبق با الگوی اسلامی ایرانی هستند زیرا اگر دانشجو در ارائه و عمل استاد صداقت نبیند، دیگر نمی‌توان امیدوار به تحول دانشگاه بود و این همان سرفصل‌هایی است که باید براساس آن فرهنگ‌سازی کرد.

تشکیل پنل ‎ های تخصصی و گفت‌وگوهای تخصصی و چندجانبه با محوریت فضای فرهنگی دانشگاه‌های کشور از دیگر برنامه‌های این همایش است.

انتهای پیام/

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا