بدره؛ شهری سحرانگیز اما افسرده که ۶۰ درصد مردم به دلیل فقر و بیکاری آنجا را ترک کرده‌اند

امام جمعه شهرستان در گفتگو با آفتاب‌نیوز مطرح کرد؛

آفتاب‌‌نیوز :

هیرش سعیدیان- اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی پر است از جاذبه‌های نفسگیر و چشم‌نواز شهرستان بدره در ایلام. تنگه کافرین با رودخانه‌ای زیبا از جمله شاخص‌ترین این مکان‌ها است، محلی که گاهاً میزبان برخی گردشگرانی است که تلاش دارند تا محلی متفاوت را برای سیاحت انتخاب کنند و از پیمودن فاصله دورتر برای دیدن این زیبای بکر و خاص، واهمه‌ای ندارند.

تپه‌های لارت، تنگه دربند، روستای کلم، تنگه رازیانه، آبشار‌های دربند و کبیر کوه از دیگر جاذبه‌های توریستی بدره محسوب می‌شوند. مناظری که اگر در منطقه‌ای برخوردار از کشور و یا یکی از کشور‌های همسایه بود، احتملاً به منبعی پایان‌ناپذیر از تولید ثروت و درآمدزایی گردشگر پایه بدل می‌شد.

با این همه  به سختی می‌توان در بدره زیبا اثر چندانی از رونق، ثروت و کار یافت. امام جمعه این شهرستان در گفتگو با آفتاب‌نیوز اظهار کرد که قریب ۲۴ هزار نفر از جمعیت این شهرستان به دلیل فقر و نبود اشتغال ناچار به مهاجرت شده‌اند. مهاجرانی که  به امید جستجوی یک زندگی تحمل‌پذیر‌تر؛ از بازار آهن در تهران تا استرالیا پراکنده هستند.  

بدره؛ شهری سحرانگیز اما افسرده که ۶۰ درصد مردم به دلیل فقر و بیکاری آنجا را ترک کرده‌اند

حجت الاسلام محسن دانیاری امام جمعه این شهر گفت: همانگونه که توضیح دادم متاسفانه قریب ۲۴ هزار نفر از مردم این شهرستان که تقریباً معادل ۶۰ درصد از جمعیت کل شهر است به دلیل فقر و نبود اشتغال  ناچار به ترک این شهر و مهاجرت شده‌اند. علت اصلی مهاجرت هم نبود منبع درآمد کافی است، در استان ایلام هم بر عکس کردستان مشاغلی مانند کولبری و نظایر آن وجود ندارد. حالا مسئولین که آمار رسمی ارائه نمی‌کنند، اما بر اساس آمار کد ملی‌های صادره از بدره، جمعیت این شهر در اصل ۳۵ تا ۴۰ هزار و بلکم بالاتر است. این‌ها آمار جمعیتی است که کد ملی بدره‌ای دارند، در حال حاضر از این جمعیت تنها حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار نفر در بدره باقی مانده است و فی الحال مقیم و ساکن هستند.

وی افزود: متاسفانه مهاجرت به یک مرحله از زندگی جوانان شهر بدل شده و بیشتر جوان‌ها هستند که مهاجرت می‌کنند، برای مثال می‌توان از ایل علیشروان نام برد که غالباً برای کار به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند، معمولاً یکی از اعضای خانواده یا فامیل مهاجرت می‌کند و زمینه مهاجرت دیگر اعضای خانواده را از طریق دعوت‌نامه و مانند این فراهم می‌نمایید. همین طایفه‌ای که نام بردم اغلب خارج‌نشین هستند. خانواده‌هایشان هم خیلی اذیت و در عذاب هستند، چون خارج از کشور هم اینگونه نیست که بگویی بروی با کارگری یک زندگی راحت داشته باشی. خانواده‌هایشان به من مراجعه می‌کنند و از اینکه سن ازدواج جوانانشان در خارج از کشور گذشته بسیار مکدر هستند، یعنی مهاجرت هم نتوانسته برای آن‌ها شرایط و زمینه مالی ازدواج را فراهم سازد. در خارج از کشور کارگری می‌کنند و از سر ناچاری روزگار می‌گذارنند.

دانیاری در خصوص قول‌های مسئولین برای تغییر وضعیت اشتغال شهرستان بیان کرد: رئیس‌جمهور محترم حاج آقای رئیسی فکر کنم سومین سفر استانی ایشان بود که به ایلام آمد و بعد از آن اگر اشتباه نکنم به اینجا نیامدند. به ویژه که مصوبات سفر اول هنوز آماده نشده، یک طرح کلان اقتصادی هم نبوده که بیایند و از این رو سفر همیشه به تعویق افتاده. الان برخی استان‌ها مثل خوزستان هستند که رئیس‌جمهور محترم ۸ بار به آنجا سفر کرده‌اند. کردستان خودمان هم ۳ بار رفتند و یک خط راه آهن ۱۵۰ کیلومتری و فرودگاه سقز افتتاح شد، در ایلام کار خاصی انجام نشده که رئیس‌جمهور محترم بخواهد تشریف بیاورد. البته این شهرستان زمینه‌ها و استعداد بالقوه فراوانی دارد که در صورت بالفعل شدن می‌تواند چهره شهر را دگرگون کند. بدره در پایین دست سد سیمره واقع شده. این سد یکی از بزرگ‌ترین سد‌های آبی کشور است. یک دشتی در نزدیک سد وجود دارد به نام دشت هندمینی که ۳۵۰۰ هکتار زمین دیم است. فاصله این سد تا سد سیمره فقط ۴ کیلومتر است. یک دشت دیگری هم دارد که حدود ۱۵۰ هکتار است در نزدیک شهرک ولیعصر و ۵ کیلومتری بدره، این دشت هم تنها ۴ یا ۵ کیلومتر با سد سیمره فاصله دارد.

۴ کیلومتر لوله نمی‌کشند، اما آب خلیج فارس را ۷۵۰ کیلومتر منتقل می‌کنند

وی  در ادامه گفت: اگر از این سد لوله کشی شود و ۲ ایستگاه پمپاژ آب ایجاد کنند،  این دو دشت بزرگ تماماً تبدیل به کشاورزی آبی می‌شود و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری یک جهش تولید خیره‌کننده‌ای در شهرستان رخ می‌دهد، یعنی با افتتاح ۲ ایستگاه ساده پمپاژ می‌توان روند مهاجرت در شهرستان را معکوس کرد و بسیاری از جوانان را به شهرستان برگرداند. حاج آقای رئیسی هم بسیار زحمت می‌کشند و پروژه‌های خوبی در کشور افتتاح کرده‌اند، مثلاً طرح انتقال آب خلیج فارس ظاهراً ۷۵۰ کیلومتر طول دارد که آب را به استان‌های اصفهان و مانند این‌ها می‌رساند، خوب اینجا که ما فقط ۴ کیلومتر از سد سیمره فاصله داریم و هزینه تاسیس ایستگاه پمپاژ هم که اصلاً قابل مقایسه با این کلان پروژه‌ها نیست، ما اقدامات خوب عمرانی انجام گرفته در دیگر نقاط کشور را تحسین می‌کنیم، برای نمونه ما در یک جلسه‌ای در استان سمنان بودیم و نماینده محترم ولی فقیه در آنجا فرمودند که ما با کمبود نیروی کار مواجه ایم، امیدواریم اینگونه اقدامات در ایلام نیز انجام گیرد.

دانیاری در مورد بحث لابی و قدرت چانه زنی هم گفت: به هر حال در بحث تخصیص بودجه مباحث مربوط به لابی و قدرت چانه زنی حرف اول را می‌زند و استان‌هایی مانند خوزستان و اصفهان در این زمینه توان بسیار بیشتری دارند، اما ایلام فقط ۳ نماینده دارد. وقتی ۶۰ درصد جمعیت یک شهر مهاجرت کند به هر حال یک فضای دلمرده و افسرده‌ای در شهر درست می‌شود و خانواده‌ها نیز معذب و ناراحت هستند، یکی از مسئولین اینجا تشریف آوردند خدمتشان عرض کردم شما از این سر شهر تا آن سر شهر بروید ۵۰ تا ۶۰ تا جوان پیدا نمی‌کنید و همه رفته‌اند. ما ضمن تدقدیر از تلاش‌های بی‌وقفه رئیس جمهور محترم در کشور از ایشان درخواست داریم تا التفات بیشتری به این مناطق محروم داشته باشند و ان شالله در سفر‌های بعدی  مشکلات شهرستان بدره و ایلام را با مصوبات خوب و تخصیص بودجه چاره گشایی کنند.

بدره؛ شهری سحرانگیز اما افسرده که ۶۰ درصد مردم به دلیل فقر و بیکاری آنجا را ترک کرده‌اند

دکمه بازگشت به بالا