برترین های کسب و کارعمومی

علت روغن دادن کمپرسور باد چیست ؟

برای حفظ کارایی خود، کم کردن تأثیر سایش و برای خنک کردن اجزای موتور داخلی شان مثل سایر تجهیزات برقی به روغن کاری نیاز دارند. استفاده کردن از روغن کمپرسور باد، می تواند هزینه های مصرف انرژی را نیز کاهش بدهد. این روغن های روان کننده با کم کردن اصطکاک، گرما را نیز کاهش می دهند و مصرف انرژی کمپرسور را به نسبت کم تر می کنند؛ در این مطلب به بررسی علت روغن دادن کمپرسور باد به طور کامل پرداخته ایم و دلایل آن را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

کمپرسورهای بدون روغن هم مثل کمپرسور سایلنت یا همان بی صدا نیز در بازار موجود می باشند، اما اغلب مدل ها از جمله و کمپرسور های اسکرو و … به روغن کاری نیازمند می باشند. گاهی اوقات ممکن است که این کمپرسورهای باد روغن بدهند و روغن شان بریزد در ادامه دلیل این اتفاق را بررسی خواهیم کرد. برای درک بهتر روند تعمیر کمپرسور اسکرو نیاز است تا اجزای تشکیل دهنده این تجهیز حیاتی را مورد بررسی قرار داده و نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدامات لازم انجام دهیم.

خرابی سیستم روغن‌دهی علت روغن دادن کمپرسور باد

در صورتی که سیستم روغن‌دهی کمپرسور باد خراب شده باشد، روغن ممکن است به جای نقل‌وانتقال در سیستم، به زیر کمپرسور نفوذ کند و در نتیجه روغن‌ریزی اتفاق بیافتد.

شکست قطعات داخلی کمپرسور

یکی دیگر از علت های روغن دادن کمپرسور، شکستن قطعات داخلی کمپرسور است  باد در صورتی که قطعات داخلی کمپرسور مثل پیستون، حلقه پیستون یا دریچه‌ها خراب یا شکسته باشند، روغن ممکن است از این قطعات نفوذ کرده و به زیر کمپرسور بریزد.

تعداد زیادی از روغن

در صورتی که تعداد زیادی از روغن در کمپرسور قرار داده شود، بیش از حد از سطح کمپرسور باد بریزد و به دلیل فشار هوا در داخل کمپرسور، به سمت خارج از آن حرکت کند.

در هر صورت، روغن ریزی باید بلافاصله بررسی و رفع شود چون علاوه بر اینکه باعث هدر رفت روغن و هزینه‌های بیشتر برای تعمیرات می‌شود، ممکن است باعث آسیب دیدن به قطعات دیگر کمپرسور نیز شود.

انواع روغن کمپرسور باد و مزایای استفاده کردن از آن

در حالت کلی دو مدل اصلی روغن برای کمپرسورهای هوا در بازار موجود می باشند که هر دو کارایی های مناسبی دارند.

روغن کمپرسور استاندارد

این نوع روغن کمپرسور دارای کارایی مناسبی می باشد و عموما برای استفاده خانگی و افرادی که کم از کمپرسور خود استفاده می کنند، مناسب می باشد.

روغن کمپرسور سنتتیک

این روغن کمپرسور برای افرادی که زیاد از کمپرسورشان استفاده می کنند مناسب تر می باشد. منظور از استفاده همیشگی و منظم یعنی حداقل 3 بار در هفته از کمپرسور باد استفاده شود. این نوع از روغن های پمپ باد محافظت بیشتری در برابر گرما دارند، علاوه بر آن در محیط های سردتر هم کارایی دارند و در واقع موجب می شوند که پمپ هوا یا همان کمپرسور هوا بسیار نرم تر و آرام تر کار کند. افزون بر آن روغن های مصنوعی یا همان سنتتیک باعث کاهش مصرف کلی روغن می شوند، یعنی شما نیازی به اضافه کردن روغن به صورت مرتب و مکرر ندارید.

نحوه تعویض روغن کمپرسور هوا

هر کمپرسور باد، نحوه تعویض روغن متفاوتی با دیگری دارد پس بهتر است برای دانستن نحوه تعویض روغن کمپرسورتان به کاتالوگ آن مراجعه نمایید اما با این حال، اکثر کمپرسورها را با روشی که در ادامه به شما یاد می دهیم نیز می توانید روغن شان را تعویض نمایید:

ابتدا برای زمان کوتاهی دستگاه را روشن کنید تا روغن داخل آن گرم و روان تر بشود و در زمان تخلیه روغن به طور کامل خارج بشود.

در بخش بعدی باید پیچی را که برای تخلیه کردن روغن کمپرسور در دستگاه قرار دارد را باز کنید تا روغن کمپرسور باد تخلیه شود و سپس پیچ را باید محکم ببنید تا مشکلی در عملکرد دستگاه ایجاد نکند سپس روغن جدید را داخل کمپرسور بریزید و از نمایشگری که روی دستگاه است برای تشخیص اینکه میزان این روغن کافی می باشد یا نه استفاده کنید و سپس درپوش آن را محکم ببندید تا دوباره شاهد نشتی روغن در کمپرسور باد خود نباشید. در زمان تعویض روغن کمپرسور خود حواستان باشد که حتما از روغن کمپرسور بادی که مناسب دستگاه شماست، استفاده نمایید.

علت روغن دادن کمپرسور باد چیست؟

گاهی ممکن است که متوجه شوید کمپرسور هوا شما دچار روغن ریزی یا همان نشتی روغن شده است. برای اینکه بدانید چه عاملی باعث روغن دادن کمپرسور باد شما شده است، ادامه مطلب را با دقت بخونید.

اگر کمپرسور ها به طور همیشگی و مدام در دماهای بالا و آن هم به مدت طولانی کار کنند، باعث ایجاد شدن یک لایه نازک روغن در تمامی قسمت داخلی کمپرسور می شوند و این بدان معناست که روغن کمپرسور دچار نشتی شده است. در این حالت کمپرسور نمی تواند به درستی به کار خود ادامه بدهد علاوه بر آن استفاده کردن از روغن های بی کیفیت و روغن هایی که با کمپرسور شما همخوانی ندارند و سفت بودن قطعه های داخلی و پیچ ها و …. هم از دلایل دیگر نشتی روغن کمپرسور های باد کی باشند و بهتر است هر چه سریع تر برای تعویض روغن اقدام نمایید. نشتی روغن موجب ایجاد حرارت و دمای بالا در دستگاه ها و حتی خاموش شدن کمپرسور نیز می شود.

روغن مناسب برای انواع کمپرسور

همان طور که در بالا هم ذکر کردیم، یکی از دلایل روغن دادن و نشتی روغن در کمپرسور های هوا، مناسب نبودن روغن آن با کمپرسور می باشد. در ادامه روغن هایی که مناسب دستگاه شما می باشد را به شما می گوییم تا این مسئله را برطرف کنید و از نشتی کمپرسور باد جلوگیری نمایید.

روغن مناسب برای کمپرسور اسکرو

یکی از کمپرسور های باد معروف و پرطرفدار در بازار، کمپرسور های اسکرو می باشند.  برای روان کاری و عملکرد بهتر این نوع از کمپرسور های هوا باید از روغن مخصوص آن ها استفاده نمایید.که انواع مختلف این روغن را می توانید به راحتی در بازار پیدا کنید.در هنگام از روغن مخصوص اسکرو با گرید 68 باید استفاده کنید چون این روغن ها دارای آنتی فوم یا همان خاصیت ضد کف می باشند و باعث روغن دادن کمپرسور های باد اسکرو نمی شوند.

روغن مناسب برای کمپرسور پیستونی

کمپرسور های پیستونی نیز از مهم ترین کمپرسورهای باد موجود در بازار می باشند. برای روغن کاری این کمپرسورها باید از روغن VDL100 استفاده نمایید. اگر این روغن را در بازار پیدا نکردید می توانید از روغن موتور هم برای روغن کاری کمپرسور های پیستونی استفاده کنید البته به این نکته توجه کنید که این کار نباید به طور مداوم و همیشگی انجام شود. چون ممکن است باعث روغن دادن کمپرسور های پیستونی بشود.

نتیجه گیری

هدف اصلی بیان “علت روغن ریزی کمپرسور کولر گازی” در این مقاله مروری بر برخی از علل رایج یکی از خرابی‌های مهم و حساس کولرگازی است.در این مقاله قصد نداریم پروسه عیب‌یابی و تعمیر یک کولرگازی را تقلیل بخشیده و ساده تلقی کنیم؛ در این مقاله همراه با شما برخی از علل ریختن روغن کمپرسور کولرگازی را مرور کرده و در کنار آن تأکید می‌کنیم که در صورت مواجه با چنین عیوبی، بهتر است بدون فوت وقت به تعمیرکاران و سرویس‌کاران متخصص این حوزه رجوع کنید.

 

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا