ورزشی

اعزام کاروان ۱۲۵ نفره ورزش کارگری به ایتالیا در انتظار ویزا

رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری در نشست خبری از اعزام ۱۲۵ ورزشکار کارگر به مسابقات جهانی ایتالیا در خرداد ماه خبر داد و گفت: برای اعزام منتظر صدور روادید ورزشکاران هستیم.

به گزارش دانا نیوز، جواد رمضی در نشست خبری که امروز در محل فدراسیون آماتور ورزش کارگری برگزار شد، با تبریک هفته کارگر، اظهار کرد: ورزش کارگری بیش از نیم قرن است که فعالیت رسمی دارد و فدراسیون آماتور ورزش کارگری ۱۱ سال است که فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کرده و از بعد ساختاری به یک بلوغ مطلوب رسیده‌ایم.

وی با بیان این که ورزش کارگری طی سال های گذشته کمتر دیده شده و از سوی مسوولین مورد توجه قرار گرفته است، افزود: هر چقدر مسوولین به ورزش کارگری توجه جدی داشته باشند تاثیر آن را که نشاط و شادابی در جامعه کارگری است شاهد خواهیم بود. اگر به ورزش کارگری توجه نشود در توسعه ورزش همگانی نیز دچار مشکل خواهیم شد.

رئیس فدراسیون ورزش کارگری خاطرنشان کرد: ورزش کارگری نباید تک بعدی دیده شود و سایر دستگاه ها نیز باید حامی کارگران باشند و کارفرماها در این زمینه باید توجه ویژه‌ای به کارگران داشته باشند.

رمضی ادامه داد: یکی از برنامه های ما توجه ویژه به بعد همگانی و تشویق کارگران به سمت ورزش است تا از مجموعه های فدراسیون کارگران بهره‌مند شوند.

وی اظهار کرد: طی سال های گذشته اقدامات زیادی از سوی کارفرماها و کارخانجات برای ورزش کارگران صورت نگرفته و این ورزش به فراموشی سپرده شده است. این‌ مساله آسیب جدی به بدنه ورزش کارگری وارد کرده که به نظر می رسد باید نگاه جدی‌تر به این مساله صورت بگیرد.

رمضی افزود: برای رونق ورزش کارگری نیاز به سرمایه‌گذاری کارخانجات و مجموعه‌های صنعتی است که بتوانند از تیم ها حمایت لازم را داشته باشند اما کارایی مجموعه ها نشان می دهد که در این بخش سرمایه گذاری کمتری صورت گرفته است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه ورزش کارگری مربوط به تخصیص نیافتن بخشودگی مالیاتی و حمایت های مالیاتی زودبازده است که در این بخش نیز متاسفانه خبرهای خوشایندی به گوش نمی‌رسد و نیازمند مسائل انگیزشی در این حوزه هستیم. زیرا تخصیص یافتن این مولفه می‌تواند کمک زیادی به توسعه ورزش همگانی جامعه کارگری بیانجامد.

رمضی اضافه کرد: براساس تبصره ماده ۳۸ قانون کار، توجه به بخش سرمایه‌گذاری ورزش کارگری صورت نگرفته و حتی برخی بندها از جمله ۲۷ صدم درصد مالیات ارزش افزوده که مختص توسعه ورزش همگانی و افزایش بودجه خاص ورزش کارگری است حذف شده که این موضوع می‌تواند آسیب جدی به ورزش کارگری وارد کند.

رمضی همچنین در خصوص این که برنامه فدراسیون توجه به بعد همگانی بوده نه تیمداری، گفت: ماهیت ورزش کارگری در بخش همگانی و توجه به سلامت قشر کارگری است که در این حوزه نیز ورزش کارگری مظلوم واقع شده است. به نظر می رسد باید فرهنگ سازی لازم در این خصوص صورت بگیرد تا این ورزش نیز دیده شود.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در ترویج و توسعه ورزش کارگری، تصریح کرد: هر کجا که دست یاری به سوی رسانه‌ها را داشته‌ایم ورزش کارگری مورد توجه قرار گرفته است. امیدوارم خدمات ورزش کارگری و ضرورت انعکاس اخبار آن بیش از گذشته از سوی رسانه‌ها مورد حمایت قرار بگیرد.

رمضی درباره برنامه های این فدراسیون در سال جاری، گفت: امسال ۶۱ رقابت بین‌المللی در بخش زنان و مردان را داریم که به دنبال آن هستیم تا در اعزام‌ها عدالت محوری را مدنظر قرار دهیم.

وی از اعزام کاروان ورزش کارگری به مسابقات جهانی ایتالیا در اواخر خرداد خبر داد و افزود: قرار است ۱۲۵ نفر در قالب ۱۹تیم در رشته‌های ورزشی فوتسال، کشتی،‌ کاراته، جودو، والیبال و والیبال ساحلی به این مسابقات اعزام شوند که البته هنوز ویزاها صادر نشده اما مدارک کاروان به سفارت تحویل داده شده است. امیدوارم همانند دوره قبل که تنها برای ۲۰ ورزشکار از بین ۱۲۰ نفر روادید صادر شد، این دوره برای تمام ورزشکاران روادید صادر شود تا مشکلی برای اعزام آن ها صورت نگیرد.

رئیس فدراسیون ورزش کارگری همچنین از اعزام تیم وزنه‌برداری برای نخستین بار به کشور روسیه خبر داد و گفت: این اعزام با حمایت فدراسیون وزنه برداری برای اولین بار انجام خواهد شد.

وی همچنین از شروع دوباره دوشنبه‌های ورزشی در تمام کارخانجات سطح کشور خبر داد و افزود: این اقدام از هفته گذشته در تمام کارخانجات برای توسعه ورزش همگانی جامعه کارگری شروع شده که امیدوارم کارخانجات برای این طرح همکاری لازم را داشته باشند.

رمضی از اعزام اولین تیم کوهنوردی بانوان به کوه‌های آرارات ترکیه خبر داد و اظهار کرد: بانوان کوهنورد کارگر برای نخستین بار به تورنمنت برون مرزی اعزام خواهند شد که برای موفقیت این تیم تاکنون دو اردوی تدارکاتی پیش بینی شده است.

در ادامه این نشست مجید احتشام زاده رییس سازمان لیگ های ورزش کارگری به برگزاری رقابت های لیگ کارگری اشاره کرد و افزود: در سال گذشته لیگ کارگری در دو رشته دارت و فوتسال با حضور ۳۰ تیم برگزار شد که دستاورد خوبی به دنبال داشت، امسال بنا داریم لیگ کارگری را به صورت حرفه‌ای‌تر و با در نظر گرفتن جوایز نقدی در ۳ رشته فوتسال، تنیس روی میز و دارت برگزار کنیم. تاکنون ۴۰ تیم در لیگ کارگری ثبت نام کرده اند که نشان از مشارکت خیلی خوب جامعه کارگری بوده است.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا به جز ورزشکاران کارگر، آیا ورزشکاران ملی‌پوش و دارای رنکینگ جهانی حق شرکت در مسابقات لیگ کارگری را دارند یا خیر؟ گفت: با توجه به شرایط و قوانین، تنها کارگران که دارای دفترچه بیمه و در سامانه یکپارچه سازی تامین اجتماعی ثبت نام کرده باشند حق شرکت در لیگ را خواهند داشت، البته حضور ملی پوشان در مسابقات جهانی شرکت ها مشکلی ندارد.

در پایان این نشست از لباس کاروان اعزامی به مسابقات جهانی ورزش کارگری رونمایی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا