فرهنگ و هنر

سردار ادیبی:آموزه‌های دفاع مقدس باید استخراج شوند

سردار ادیبی:آموزه‌های دفاع مقدس باید استخراج شوند

چهارمین نشست هم‌اندیشی نخبگان وظیفه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش دانا نیوز، صبح امروز (دوشنبه) چهارمین نشست هم‌اندیشی نخبگان وظیفه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با حضورسردار سرتیپ دوم پاسدار «نادر ادیبی» مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سرهنگ «حمید حیدری» رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش‌های دفاع مقدس، سرهنگ «سعید صالحی» معاون منابع انسانی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، امیر«محمدحسام کمالی» ریاست مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح در سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
در ابتدای این نشست، سردار ادیبی با اشاره به حضور پرشور ملت ایران در انتخابات ۱۱ اسفند اظهار داشت: امیدوارم کشورمان روز به روز به پشتوانه ملت ایران به اهداف خود دست پیدا کند. 
سردار ادیبی با بیان اینکه دفاع مقدس در دل خود آموزه‌های بسیاری دارد، گفت: باید با درک عمیق از آموزه‌های دفاع مقدس بتوانیم فرهنگ والای آن دوران را به نسل جوان منتقل کنیم و نسل جوان نیز باید اُنس بیشتری با هشت سال دفاع مقدس داشته باشد. 
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افزود: هرچقدر به عمق دفاع مقدس توجه کنیم زوایای مختلف آن را بیشتر خواهیم شناخت.
وی با تاکید بر اینکه امروز جوانان باید رخدادهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را بشناسند، گفت: باید با تحلیل رخدادها مسیرهای رشد انقلاب اسلامی را درک کنیم؛ نخبگان کشور اگر دفاع مقدس را به خوبی بشناسند قلب‌های آن‌ها برای آینده محکم‌تر خواهد شد. 
سردار ادیبی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند «خرمشهرها در پیش است»، گفت: نقش نخبگان برای رسیدن به بلندای این مسیر و رسیدن به هدف‌های بعدی (فتح خرمشهرهای پیش رو) بسیار مهم است. 
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیان اینکه طرح‌هایی که نخبگان در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انجام می‌دهند باید کاربردی باشد، خاطرنشان کرد: در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این آمادگی را داریم تا در موضوعات متعدد از ظرفیت نخبگان استفاده کنیم.
در ادامه دکتر نیازی با بیان اینکه یکی از موضوعات جهاد تبیین به کارگیری فناوری‌های نوین است، اظهار داشت: دشمن در جنگ رسانه‌ای شناختی و ترکیبی از تمامی ابزارها برای ایجاد ناامیدی در مردم استفاده کرده و واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند.
نیازی با تاکید بر اینکه آنچه در جهاد تبیین به آن نیاز داریم، سواد رسانه و شناخت فضای محازی برای تحلیل داده‌های دشمن است، گفت: امروز دشمن در جنگ روایت‌ها توانسته موضوعات زیادی را تحریف کند لذا امروز نیاز داریم در جنگ روایت‌ها تهاجمی عمل کنیم.
مدیر تاریخ شفاهی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان اینکه دشمن به دنبال تصویرسازی نادرست از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، افزود: دشمن در همین راستا از ابزارهایی همچون ابهام، شبهه، ایجاد بی‌هویتی و تحریف مسائل استفاده می‌کند؛ امروز مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی است و باید برای نسل جوان که آینده‌سازان این مملکت هستند برنامه داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه جنگ رسانه‌ای دشمن علیه ایران بزرگترین جنگ در جهان است و دشمنان به دنبال این هستند تا دستاوردها و قدرت ایران را زیر سوال ببرند، خاطرنشان کرد: امروز رسانه‌های معاند ایران را به عنوان قدرت اول منطقه و امن‌ترین کشور، ناامن جلوه می‌دهند.
نیازی بیان کرد: در دفاع مقدس جوانانی همچون شهیدان همت، باقری، زین‌الدین و … استعدادهایشان شکوفا شد چراکه علی‌رغم تمامی دشمنی‌ها به جوانان اعتماد شد و آن‌ها توانستند سرنوشت جنگ را تعیین کنند لذا باید امروز به جوانان اعتماد کنیم، استعدادها را شناسایی و به آن‌ها نقش و مسئولیت دهیم.
مدیر تاریخ شفاهی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه دفاع مقدس طلای نابی است که به خودی خود درخشندگی دارد و نیاز نیست در روایت‌ها بزرگنمایی داشته باشیم، گفت: اگر واقعیت‌های دفاع مقدس بیان شوند، باورپذیرتر خواهند بود.
بازدید از سراسرنمای مقاومت شهید سلیمانی و جلسه پرسش و پاسخ با حضور امیر کمالی و سرهنگ حیدری از دیگر برنامه های چهارمین نشست هم‌اندیشی نخبگان وظیفه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بود.
انتهای پیام

تیم خبری مقالات فرهنگی

با احساس و زندگی، داستان‌هایی را بازگو می‌کنم که قلبتان را لرزاند.
دکمه بازگشت به بالا