برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

چگونه دندان لمینت را تمیز کنیم؟

یک درمان زیبایی بسیار محبوب است که می تواند طرح لبخند شما را به یک شاهکار خیره کننده تبدیل کند. مانند هر درمان دندانپزشکی دیگر، لمینت ها نیز، نیاز به مراقبت و نگهداری مناسب دارند تا دوام و ماندگاری که انتظارش را دارید، داشته باشند. تلاشمان در این مقاله این است که روش های مراقبت از لمینت دندان را برای کاربران محترم توضیح دهیم و به آن ها کمک کنیم تا زیبایی و کارایی لمینت های خود را برای سالیان طولانی حفظ کنند.لمینت دندان اصفهان (هم لمینت سرامیکی و هم لمینت کامپوزیت دندان ) لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار میرود.

 9 نکته بسیار ساده در مراقبت از لمینت دندان

لمینت‌ها بیشتر از دندان‌های خودتان به مراقبت نیاز ندارند و تمام نکاتی که برای حفظ سلامتی دندان‌های طبیعی خودتان بکار می‌برید را به همان شکل، برای لمینت‌ها انجام دهید کافی است. این نکات را حتماً شما که معمولا یک متخصص زیبایی و ترمیمی دندان است به شما توضیح خواهد داد و ما در این مقاله تنها به صورت مختصر این نکات و موارد را مرور می‌کنیم.

  1. لمینت دندان باید همیشه تمیز نگهداری شود

همانطور که پیشتر هم خواندید، شما باید به همان اندازه که از دندان‌های واقعی خود مراقبت می‌کنید، از لمینت دندانی نیز مراقبت کنید. مطابق معمول روزانه، دوبار در شبانه روز با یک خمیر دندان خوب مسواک بزنید و از نخ دندان نیز کمک بگیرید. مسواک زدن از زمانی که لمینت به دندان‌های شما متصل می‌شود اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه شود. که این موضوع ممکن است به تحلیل لثه ها منجر شود.

برای کسانی که لمینت دارند بسیار هراس آور است. زیرا با عقب نشینی بافت لثه و تغییر موقعیت خط لثه، لبه‌های لمینت نیز در معرض دید قرار می‌گیرند. و ظاهری غیر طبیعی به طرح لبخند شما می‌بخشد.

  1. از خمیر دندان مناسب استفاده کنید

برخی از ممکن است حاوی موادی باشند که قدرت ساینگی زیادی دارند. این خمیر دندان‌ها باعث سایش دندان و لمینت شما می‌شوند. زمانی که برای خرید خمیر دندان به فروشگاه یا داروخانه مراجعه می‌کنید برچسب روی بسته بندی  خمیر دندان را بخوانید و محتویات یا مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید.

به عنوان یک راهنمایی ساده برای تهیه یک خمیر دندان مخصوص لمینت، اگر خمیر دندان انتخابی شما دارای موادی از قبیل پراکسید هیدروژن و بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است احتمالا گزینه مناسبی برای مراقبت از لمینت دندان نخواهد بود.

پراکسید هیدروژن نوعی خاصیت سایشی و خورندگی برای سطح لمینت‌ها دارد و بی کربنات سدیم نیز باعث تغییر رنگ آن‌ها خواهد شد. بر همین اساس و به طور کلی، ممکن است انتخاب محصولات ژله‌ای به جای محصولات خمیری، برای تمیز کردن دندان ها و لمینت مناسب‌تر باشد. زیرا حاوی هیچ یک از مواد ذکر شده نیستند. از طرفی چون لمینت دندان خودش تقریبا سفید و همرنگ دندان‌هایتان است، برای مراقبت از آن‌ از خمیر دندان‌های سفید کننده نیز استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب لمینت می‌شوند.

3- اجسام سفت و سخت را با دندان و لمینت گاز نگیرید

متاسفانه برخی افراد از دندان‌های خود به جز برای جویدن مواد غذایی، برای مقاصد اشتباهی استفاده می‌کنند. برای مثال، باز کردن درب بطری‌ها می‌تواند یک مثال واضح در این خصوص باشد. متأسفانه چنین فعالیتی نه فقط برای دندان‌ها، بلکه برای لمینت نیز مضر است. اگر عادت دارید که برخی اجسام مانند مداد، خودکار، یا حتی یخ را به صورت ناخودآگاه به دندان بگیرید، برای مراقبت از لمینت دندان خود از این کار اجتناب کنید.

  1. مراقب آنچه می‌خورید باشید

مراقبت از Dental laminate تنها محدود به مورد بالا نمی‌شود. و بهتر است از جویدن غذاهای سفت و سخت (خواکی‌هایی مانند هویج خام، سیب کال، ته‌دیگ ضخیم و سفت، برش‌های گوشتی شامل قطعات ریز استخوان و …) نیز اجتناب شود. مخصوصا اگر وعده غذایی یا میان وعده شما قندی و یا اسیدی است.

نکته دیگر در این خصوص، عدم نوشیدن مایعاتی است که باعث می‌شود. هرچند که لمینت به این سادگی‌ها رنگ نمی‌گیرد، اما مصرف بی‌رویه این نوشیدنی‌ها و بهداشت ضعیف دندان می‌توانند علاوه بر ایجاد تغییر رنگ در لبه‌های لمینت، باعث تغییر رنگ دندان زیرِ لمینت شده و در نتیجه بر رنگ لمینت دندان اثر بگذارند.

  1. نوشیدن الکل را بسیار محدود کنید

مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی باعث نرم شدن ونیر کامپوزیت‌های باند شده به دندان می‌شود و کیفیت لمینت دندان را کاهش می‌دهد. گرچه این، به معنای شل شدن لمینت‌ها نیست، اما خط اتصال لمینت به دندان و لثه را در معرض آسیب، پوسیدگی و تغیر رنگ قرار می‌دهد. به این نکته توجه داشته باشید که الکل لزوما تنها در نوشیدنی‌های الکی وجود ندارد و ممکن است حتی در خمیر دندان‌ها یا دهانشویه‌ها نیز وجود داشته باشد. بنابراین حین خرید این محصولات و موارد مشابه دیگر حتما برچسب بسته‌بندی‌ها را بررسی کنید.

  1. مراقب دندان قروچه باشید

دندان قروچه یا براکسیسم یا سابیده شدن عمدی و غیر عمدی دندان‌ها به هم می‌تواند برای برخی از افراد یک معضل مزمن باشد. اگر در هنگام خواب دندان قروچه می‌کنید حتما قبل از اینکه لمینت دندان نصب کنید از کمک یک پزشک یا دندانپزشک کمک بگیرید. دندان قروچه فرآیند مراقبت از لمینت دندان را دشوارتر می‌کند و اگر بدون رسیدگی و درمان، لمینت دندان نصب کنید احتمال وجود خواهد داشت. برای مدیریت این مشکل دست کم می‌توانید حین خواب، گارد دهان و دندان استفاده کنید.

  1. یک مسواک مخصوص لمینت تهیه کنید

برای سلامتی دندان و طول عمر لمینت شما یک مزیت شگفت انگیز است، اما فقط در صورت استفاده از یک مسواک مناسب می‌توانید از این مزیت بهره ببرید. مسواکی انتخاب کنید که نرم باشد. مسواک را بعد از هر 3 تا 6 ماه نیز عوض کنید.

  1. گارد دهان و دندان سفارش دهید

اگر به ورزش‌هایی مانند بوکس، تکواندو، کشتی یا ورزش‌های رزمی دیگر اشتغال دارید، برای محافظت و مراقیت از لمینت دندان خود، حتما از محافظ دهان استفاده کنید. زیرا این کار تأثیر هر نیرویی که به لمینت وارد می‌شود را به حداقل می‌رساند. بنابراین برای مراقبت از لمینت دندان خود حین ورزش کردن و یا زمانی که احتمال برخورد چیزی به صورت و دهان وجود دارد از گارد دهان استفاده کنید.

  1. مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید

به دو دلیل شما باید بعد از نصب لمینت دندان به طور مرتب به خود مراجعه کنید. اول اینکه دندانپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا از مشکلات لثه و دندان که دو عامل تاثیرگذار بر کیفیت و وضعیت لمینت دندان هستند، جلوگیری کنید. و دوم اینکه دندانپزشکان هر مشکل موجود و احتمالی مانند ترک برداشتن لمینت، تغییر رنگ، تضعیف اتصال لمینت به دندان و … را تشخیص داده و قبل از بدتر شدن وضعیت، آن‌ها را تعمیر کرده یا جایگزین می‌کنند.

لمینت‌ها ماندگاری دائمی ندارند (مهم‌ترین نکته در مراقبت از لمینت دندان)

به خاطر داشته باشید که همه ونیر های دندانی مانند هر چیز دیگری دوام و ماندگاری بینهایت ندارند. آن ها را باید بعد از یک دوره زمانی خاصی تعویض و جایگزین کرد. لمینت ها می‌توانند در صورت مراقبت صحیح تا سالیان سال بدون هیچ مشکلی به دندان های شما متصل باشند. اما این امر تنها نیازمند مراقبت مناسب داردلمینیت های دندان، ضد لک و بسیار پردوامند؛ درخشانی زیبایی دارند و وقتی این درخشانی از بین برود روکش لک برمی‌دارد.لمینت هم ممکن است با گذشت زمان لک بگیرد. نمی‌توان روکش را مانند دندان‌های طبیعی با بلیچینگ سفید کرد. اما جرم گیری دندان لمینت شده امکان پذیر است.

ها لایه‌های نازکی از پرسلن سفید است که به جلوی دندان افراد چسبیده تا از نظر زیبایی ظاهر آن‌ها تغییر دهد و دندان‌ها را صاف‌تر و سفیدتر نشان دهد.

تغییر رنگ لمینیت دندان

روکش از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شود. انجمن دندانپزشکی کانادا بیان داشته که روکش پرسلن (لمینت) تغییر رنگ نداده و لک نمی‌گیرد ولی این موضوع در مورد روکش‌های رزینی صحت ندارد. رزین کامپوزیت به آسانیِ مینای دندان رنگ نمی‌گیرد ولی در طی زمان تغییر رنگ می‌دهد. پس از تماس طولانی‌مدت با نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه یا شراب قرمز، سطح آن لک می‌گیرد. لکه‌های زرد یا قهوه‌ای می‌تواند به دلیل نیکوتین در سطح روکش افراد سیگاری ایجاد شود.

سفید کردن لمینت و کامپوزیت

اگر روکش رزین کامپوزیت زرد یا قهوه‌ای شود شاید درمان‌های خانگی برای سفید کردن آن پیش‌بگیرید. البته رزین کامپوزیت به سفیدکننده‌ها جواب نمی‌دهد. این امر بدان معنی نیست که نمی‌شود ظاهر روکش را بهتر کرد. با تمیزکردن حرفه‌ای می‌توان لکه‌های سطحی را از بین برد. پس بهتر است هر شش ماه با دندانپزشک خود مشورت کنید. اگر رنگ روکش خیلی عوض شده باشد شاید دندانپزشک صلاح ببیند که آن را تعویض کند. روکش‌های کامپوزیت 5 تا 7 سال قبل از جایگزینی دوام می‌آورند.

روش های سفید کردن لمینت دندان

سه روش برای سفید کردن یا از بین بردن لکه دندان سیستم سفیدکننده دندان، خمیردندان پولیش ملایم و دندانپزشکی زیبایی است.

بلیچینگ دندان

اول باید بدانید که چه نوع لمینتی در دهان خود دارید. اگر نوع شفاف و سبک آن را دارید می‌توانید پشت دندان‌هایتان را بلیچ کنید تا دندان طبیعی‌تان سفید شود و انعکاس آن در لمینت نمایان شود. اگر می‌خواهید از این سیستم استفاده کنید، دستورالعمل‌ به طور کامل دنبال کرده واگر می‌خواهید این کار را در خانه انجام دهید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

خمیردندان پولیش ملایم

می‌توانید دندان‌های خود را با خمیردندانی که برای حذف کامپوزیتی که سبب لکه روکش شده مسواک کنید. این خمیر دندان در حذف کردن لکه‌های کوچک که در اطراف لبه روکش مشاهده می‌شود توصیه می‌شود. این خمیردندان کامپوزیت اطراف روکش را می‌زداید و به دندان‌ها ظاهری سفیدتر می‌دهد. اگر مطمئن نیستید که از چه نوع خمیردندانی استفاده کنید، باید با دندانپزشک مشورت کنید.

دندانپزشکی زیبایی

راه دیگر ملاقات با یک است که می‌تواند دوباره درخشانی و سفیدی روکش لمینت را با تمیز کردن حرفه‌ای به دندان‌های شما بازگرداند. بدترین حالت این است که نیاز به جایگزینی داشته باشند.

جرم گیری لمینیت در خانه

این کار توصیه نمی‌شود. روکش یک لایه نازک است که به جلوی دندان وصل شده است. محصولات سفیدکننده دندان نمی‌توانند به روکش نفوذ کنند و رنگ آن را تغییر دهند. اما دندان‌های طبیعی‌تان را سفید کرده و لبخندتان را نامتعارف می‌کند. به علاوه سفیدکننده‌هایی که دندان‌ها را احاطه کرده از پشت به دندان نفوذ کرده و چون روکش شفاف است، روی ظاهر دندان از جلو اثر می‌گذارد و ممکن است ظاهر نامتعارفی ایجاد کند. بنابراین سفید کردن روکش را به دندانپزشک بسپارید.

این روزها گزینه های زیادی در اینترنت برای دندانپزشکی زیبایی وجود دارد.از متداول ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی، کامپوزیت ونیر، لمینت دندان سرامیکی و ایمپلنت دندان می باشد. ناگفته نماند که ایمپلنت علاوه بر اینکه یک روش برای اصلاح زیبایی دندان است یک روش درمانی برای دندان های از دست رفته است. بهتر است کاشت ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام شود و تنها قسمت تاج آن توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی قرار داده شود.برای انتخاب بهترین دندانپزشکی اصفهان ، بهترین متخصص ایمپلنت دندان و نیز بهترین متخصص لمینت دندان باید در نظر بگیرید که دندانپزشکی زیبایی زمینه پیچیده ای است که نیاز به توجه به جزئیات دارد

مراقبت های بعد از لمینت دندان

برای پیشگیری از لک زدن باید همانگونه که از مینای دندان خود مراقبت می‌کنید، از روکش هم مراقبت کنید. غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه، کاری، سس پاستا، توت و سرکه بالزامیک را حذف کنید یا پس از مصرف آن را از روی دندان و روکش پاک کنید. مسواک زدن باکتری را از روی دندان، زبان، لثه‌ها و حفره دهان پاک می‌کند. اگر در خانه نیستید و به مسواک دسترسی ندارید دندان را با آب خالی بشویید. روکش باعث سفید شدن ظاهر دندان‌هایتان می‌شود اما برای اینکه بهترین ظاهر خود را داشته باشند نیاز به مراقبت دارند. پس از نوشیدنی‌هایی که ایجاد لکه می‌کنند خودداری کنید، دندان‌هایتان را مرتب مسواک کنید و برای تمیزکردن حرفه‌ای با دندان‌پزشک ملاقات کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا