اقتصادیبرترین های کسب و کار

فروش ارز دیجیتال چگونه است؟

اگر از طرفداران خرید ووچر پرفکت مانی و ارزهای دیجیتال باشید، حتماً برای یک بار هم که شده خرید این ارزها را تجربه کرده‌اید. و حتماً این را هم می‌دانید که برای خرید ارز دیجیتال روش‌های مختلفی وجود دارد که بعضی از آن‌ها راحت‌تر و بعضی پیچیده‌تر هستند. در حالت کلی، خرید از صرافی‌ها متداول‌ترین و راحت‌ترین روش است. صرافی‌ها انواع مختلفی دارند و به‌طور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. انتخاب هریک از این انواع، مزایا و خطرات خاص خود را دارد. در این مطلب با آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی همراه ما باشید تا روش‌ها و مزایا و معایب هریک را بررسی کنیم.

مروری کلی بر کارکرد صرافی‌های ارز دیجیتال

تصور اکثر ما از صرافی‌های ارز دیجیتال یا همان اکسچنج‌ها، محلی برای خرید و فروش دلار، یورو و ارزهای خارجی است. باید بگوییم که این تصور صحیح نیست. صرافی‌های کریپتو پلتفرم‌های آنلاینی هستند که یا خودشان ارزهای دیجیتال را می‌فروشند، یا بستری برای دو طرف معامله به وجود می‌آورند تا خریدوفروش انجام شود.

صرافی‌ها از نظر محل فعالیتشان به صرافی‌های داخل کشور و خارج کشور تقسیم می‌شوند. هریک از این دسته‌ها الزامات خاص خود را برای مشتریان دارند. برای نمونه، تقریباً تمامی صرافی‌های داخلی جهت احراز هویت از مشتریان خود کارت‌ بانکی، شناسایی و عکس سلفی درخواست می‌کنند. از سوی دیگر، بیشتر صرافی‌های خارجی تنها زمانی احراز هویت را ضروری می‌دانند که مبلغ برداشت یا معامله از حد معینی تجاوز کند.

صرافی‌ها و بروکرهای خارجی امکان خرید مستقیم ارزهای دیجیتال مطرح مانند بیت کوین و را با کارت‌های اعتباری بانکی به مشتریان می‌دهند. دقیقاً به همین دلیل، کاربران ایرانی نمی‌توانند از آن‌ها برای خریدکردن استفاده کنند.

بیشتر کاربران ایرانی برای خرید مستقیم ارزهای دیجیتال و ووچر پرفکت مانی؛ شاخص از صرافی‌های داخلی استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها نقدینگی کمتری نسبت به انواع خارجی خود دارند و برای همین مبلغ سفارشات را محدود می‌کنند.

باتوجه‌به اینکه سرمایه‌گذاران به‌دنبال خرید چه ارز دیجیتالی هستند، شیوه کار متفاوت خواهد بود. ازاین‌رو، خرید ارز دیجیتال را به‌طور کلی می‌توان به دو دسته خرید بیت کوین (و همچنین اتریوم) و خرید ها تقسیم کرد.

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌گیری روزافزون شرایط استفاده پلتفرم‌های خارجی مانند که پیش‌تر کاربران ایرانی به طور گسترده از آن برای استفاده می‌کردند، خرید مستقیم ارزهای دیجیتال شناخته‌شده از صرافی‌های ایرانی ساده‌ترین شیوه برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری دارند.

فقط کافیست عبارت «خرید بیت کوین» یا «خرید ارز دیجیتال» را جست‌وجو کنید تا با تعداد زیادی وب‌سایت صرافی ایرانی مواجه شوید. همچنین برای راحتی بیشتر، می‌توانید از صفحه ، بهترین قیمت ممکن را انتخاب کنید.

برای انتخاب یک صرافی داخلی می‌توان از برای مشاهده تجربه سایر کاربران استفاده کرد. کاربران باید توجه داشته باشند که چون اطلاعات حساسی مانند اطلاعات شناسایی خود را در اختیار صرافی‌ها می‌گذارند که امکان سو‌ء‌استفاده و کلاهبرداری با آن‌ها وجود دارد، باید به صرافی در حفظ و نگهداری این اطلاعات اعتماد داشته باشند و ریسک آن را بپذیرند.

پس از طی مراحل ثبت نام در صرافی‌های داخلی، ارائه مدارک و پذیرفته‌شدن آن‌ها، کاربران می‌توانند سفارش خود را ثبت کرده و ارز دیجیتال خود را به ارسال کنند.

نحوه خرید آلت کوین‌ها

ارز دیجیتال اصلی صرافی‌های داخلی معمولاً ارزهای مطرح مانند بیت کوین یا اتریوم است. این صرافی‌ها به‌احتمال فراوان که چند ماه بیشتر از عرضه آن نگذشته و شما آن را به‌عنوان یک گزینه مناسب خرید شناسایی کرده‌اید را ندارند.

از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

پیداکردن صرافی

در ابتدا برای اینکه بدانید کدام صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال موردنظر شما را پشتیبانی می‌کنند، با جست‌وجوی نام آلت کوین در سایت ارزدیجیتال به صفحه مخصوص آن رفته و تب «صرافی‌ها» را انتخاب کنید.

پس از بازشدن صفحه، لیست صرافی‌هایی را مشاهده می‌کنید که براساس حجم معاملات روزانه مرتب شده‌اند. بررسی صرافی‌ها را می‌توانید به ترتیب از بالا به پایین انجام دهید. البته باید به نکاتی مانند اعتبار صرافی، جفت‌ارزهایی که دارد، قوانین احراز هویت آن، و برخورد آن با کابران ایرانی دقت داشته باشید.

بسیاری از صرافی‌های خارجی نیاز به احراز هویت دارند و احراز هویت کاربران ایرانی در آن‌ها ممنوع است. برخی دیگر از آن‌ها استفاده کاربران ایرانی را ممنوع کرده‌اند؛ اما لزومی برای احراز هویت ندارند. برخی دیگر هم به‌طور کلی منعی برای استفاده کاربران ایرانی ندارند.

همچنین بد نیست بدانید که تعداد زیادی از صرافی‌ها با گزارش‌ جعلی میزان معاملات روزانه، سعی می‌کنند در این لیست بالاتر از بقیه صرافی‌ها قرار بگیرند. برای همین بهتر است از تجربه سایر کاربران استفاده کنید و در صورت معتبربودن صرافی از آن‌ استفاده کنید.

فراموش نکنید که به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، در صورت استفاده از صرافی‌های خارجی، هر لحظه خطر بلوکه‌شدن حساب شما وجود دارد؛ بنابراین برای استفاده از این صرافی‌ها حتماً از VPS استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که دارایی‌های خود را طولانی‌مدت روی صرافی‌های خارجی نگهداری نکنید.

توجه به جفت‌ارزهای موجود

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، جفت‌ارزهایی است که برای آلت کوین موردنظر شما در صرافی موجود است. در حالت عادی و خرید مستقیم شما با پرداخت پول‌های رایجی مانند ریال و دلار می‌توانید بیت کوین بخرید. در واقع شما بیت کوین را در برابر ریال معامله می‌کنید و جفت ارز آن ریال/بیت کوین (BTC/IRR) است.

اما برای بیشتر آلت کوین‌ها امکان خرید مستقیم با ریال وجود ندارد و باید ارز دیجیتال پایه‌ای را انتخاب کنید که با آلت کوین موردنظر جفت‌ارز داشته باشد. برای مثال، درمورد ارز دیجیتال زِم (XEM)، صرافی‌های خارجی جفت‌ارزهای XEM/USDT ، XEM/BTC و XEM/ETH را ارائه می‌دهند.

خرید ارز دیجیتال پایه

پس از اینکه مشخص کردید با چه جفت‌ارزی و از چه صرافی‌ای می‌خواهید خریدتان را انجام دهید، باید ارز دیجیتال پایه خود را که می‌تواند بیت کوین، اتریوم یا Perfect Money باشد از صرافی ایرانی خریداری کنید.

البته ممکن است که از قبل یکی از این ارزها را داشته باشید، که در این صورت نیازی به خریداری نیست. در هر صورت، باید ارز پایه را به حساب خود در صرافی خارجی واریز کنید.

استفاده از VPS و ساخت حساب در صرافی

پس از اطمینان‌یافتن از اینکه صرافی موردنظر مشکلی با کاربران ایرانی ندارد، یا لزومی برای احراز هویت ندارد، با استفاده از یک VPS می‌توانید در صرافی حساب بسازید. توجه کنید که کاربران کشوری که از IP آن استفاده می‌کنید هم نباید مشکلی در استفاده‌کردن از آن صرافی داشته باشند. همچنین سعی کنید که تا حد امکان، ثبت نام خود را با ایمیل انجام دهید.

واریز دارایی پایه به حساب خود در صرافی

بیشتر صرافی‌های خارجی ساختار یکسانی دارند. برای واریز ارز دیجیتال به آن‌ها معمولاً بخشی تحت عنوان Deposit وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید. با این کار، آدرسی در اختیارتان قرار می‌گیرد که باید ارز پایه را به آن ارسال کنید. پس از اینکه دارایی پایه منتقل شد، تنها کاری که باقی می‌ماند، تبدیل‌کردن آن به کوین یا توکن موردنظر است.

برای آشنا شدن با انواع سفارشات در صرافی‌ها و نحوه ثبت سفارش می‌توانید مطلب «» را مطالعه کنید.

پس از خرید آلت کوین موردنظر، بهترین کار خارج‌کردن آن از صرافی و نگهداری‌اش در یک کیف پول امن و مطمئن است. برای یافتن یک کیف پول مطمئن می‌توانید از مطلب «» و «» کمک گرفته و از «» استفاده کنید.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال باید در یک صرافی ایرانی ثبت نام کنید، مبلغ موردنیاز را از حساب بانکی خود به حساب صرفی واریز کنید و آن را به ارز موردنظر تبدیل کنید.

از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال به ارز موردنظر شما بستگی دارد. بربرای خرید و فروش ارز دیجیتال از دو روش می توان اقدام کرد ، در روش اول سرمایه گذار از طریق صرافی های ارز دیجیتال و ثبت نام در آن ها اقدام به خرید و فروش رمز ارز های مختلف می کند . اما در روش دوم از طریق ایجاد حساب کاربری در بازار فارکس و انجام معاملات جفت ارز این بازار به خرید و فروش ارز دیجیتال می پردازد .

خرید و فروش ارز دیجیتال از بازار فارکس

فارکس ( Forex ) مخفف بازار تبادل ارز های خارجی بوده که با هدف وصل کردن تمامی بازار های ارز جهانی به یکدیگر تاسیس شده است . فعالین در این بازار می توانند به مبادله انواع ارز ها و یا سایر دارایی های مالی مانند طلا، ارز های دیجیتال ( مانند ؛ اتریوم و ) ، سهام بورس ها ، نفت و … بپردازند. لازم به ذکر است که معاملات در این بازار به صورت جفت ارز صورت می گیرد. سرمایه گذاران برای خرید و فروش ارز های دیجیتال در این بازار تنها کافی است تا از طریق انتخاب یک یا همان کارگزاری مناسب به عنوان واسطه بین خود و بازار فارکس به ایجاد یک حساب کاربری در این بازار اقدام کرده و پس از آن می توانند از طریق معامله جفت ارز ها به فعالیت در این بازار بپردازند.

دقت شود از آنجایی که فارکس یک بازار بین المللی می باشد و همچنین به دلیل غیر قانونی بودن آن در ایران انجام معاملات در آن بسیار پر ریسک می باشد ، لذا به سرمایه گذاران توصیه می شود که قبل از ورود به این بازار به طور کامل در رابطه با آن تحقیق و مطالعه انجام داده و با آگاهی کامل فعالیت خود را آغاز کنند. علاوه بر این در همین راستا نرم افزاری طراحی شده است که در آن به شبیه سازی این بازار پرداخته شده تا سرمایه گذاران بدون نیاز به سرمایه و به صورت تمرینی در آن فعالیت کرده تا برای شروع سرمایه گذاری در بازار فارکس واقعی آماده شوند.

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا