اجتماعی

شوراها رفیق دولت هستند نه رقیب/ وجود ۱۳۰ هزار شورایی در کشور

رئیس اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور بر ضرورت همدلی و همکاری مردم، شهرداری ها و دولت گفت:‌امروز شهرداری ها با حق مالیات بر ارزش افزوده مدیریت می کنند که این حق واقعی آنها است و تقاضا می کنم که این حق خودمان و مال خودمان را به خودمان بپرازیم و انتظار داریم همکاری ها صورت گیرد.

به گزارش دانا نیوز، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران در هفتادمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شرواهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور اظهار کرد: از نزدیک دیدار با مردم شهرها و نشست با مسئولین به ویژه با شوراهای عالی شهرهایشان داشته ایم و شاهد بودم که شوراها سبب یک جهش و یک حرکت بزرگی در شهرها شده اند و این حرکت در جامعه امیدی است که به خودمان می دهیم.

وی با بیان اینکه دشمنان ما می خواهند این امید را از ما بگیرند و کسانی که می توانند بیشترین امیدآفرینی در جامعه داشته باشند، همین اعضای شهرداری ها هستند؛ افزود: بنا بر این اگر شهرداری ها در کشور بتوانند خوب کار کنند و از جهت فیزیک شهر و همچنین ابعاد معنوی خوب کار کنند؛ تحولات خوبی را ایجاد خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اگر دولت ها هم می خواهند در دل مردم جای کنند؛ یکی از راه ها این است که در کنار شهرداری ها قرار بگیرند نه در مقابل آنها و اینگونه نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

رئیس اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور گفت: به نفع دولت‌ها است که این همکاری ها گسترش پیدا کند که به نفع مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

چمران با اشاره به اینکه اگر کاری که شوراها در تمام کشور انجام می‌دهند با موفقیت همراه باشد که همین گونه هم بوده است، آبادی را به همراه داشته است، خاطرنشان کرد: گرچه مشکلات فراوانی نیز پیش روی آنها می باشد، وجود اختلاف نظردر شوراها یک نعمت است اما هماهنگی و همفکری نیز باید وجود داشته باشد که موجب ایجاد تامید در دل مردم می شود.

وی تأکید کرد: ما برای خدا کار می کنیم و برای مردم کار می کنیم که نتیجه تلاش نمایندگان مردم باعث امیدواری مردم به آینده می شود و ماحصل آن، شرکت مردم در بزنگاه هایی است که کشور به حضور آنها نیاز دارد.

شوراها رفیق دولت هستند نه رقیب

رئیس اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور با بیان اینکه شوراها در زمینه پیشرفت کشور یکی از نمونه های مؤثر وتاثیرگذار هستند؛ ابراز کرد: در بدنه دولت برخی افراد فکر می کنند که شوراها رقیب آنها هستند. اما در حقیقت، ما رفیق و دستگیر آنها هستیم و قطعاً می دانم وزیر کشور از این موضوع راضی نیستند و این روشی که الان در همه دنیا پیاده سازی شده است را بهتر است در کشورمان اجرایی نماییم.

چمران گفت: یک وزارت خانه نمی تواند در تمام شهرها بنشیند و شهرها را اداره کند، پس بهتر است که این تصمیم را بپذیرند و تثبیت مدیریت باعث می شود شاهد پیشرفت های چشمگیر باشد.

وی توضیح داد: تثبیت مدیریت شهرداران در کلانشهرها به خصوص در شهرهایی نظیر اصفهان و تهران باعث شده است که تغییرات خیلی خوبی در مدیریت شهری اتفاق افتد و از شوراها خواهشمندیم حداقل در یک بازه زمانی چند ساله این اعتماد را به شهرداران شهرشان داشته باشند.

به گفته رئیس اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور، دولت گذشته در مدت یک سال هیچ گونه اتوبوسی به شهرداری ها نداده است که نتیجه آن گرفتاری مردم و ایستادن در صف های طولانی در همه شرایط آب و هوایی می شود.

چمران خاطرنشان کرد: امروز شهرداری ها با حق مالیات بر ارزش افزوده مدیریت می کنند که این حق واقعی آنها است و تقاضا می کنم که این حق خودمان و مال خودمان را به خودمان بپرازیم و انتظار داریم همکاری ها صورت گیرد.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، وی با اشاره به فرمایشات امام راحل در این زمینه گفت: حضرت امام راحل در نهم اردیبهشت سال ۵۸ فرمودند که هرچه سریع تر قوانین شوراها نگاشته شود که با شروع جنگ تحمیلی این موضوع مهم به تاخیر افتاد و تا کنون این اختلاف فاز و عقب ماندگی حفظ شده است.

رئیس اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و شهرهای مراکز استان کشور با بیان اینکه ما ۱۳۰ هزار شورایی در کل کشور هستیم و ۷ بند در قانون اساسی داریم؛ اظهار کرد: اما هیچ نهادی نداریم که از نظر آماری و قانون اساسی رقیب ما محسوب شود. ما نمی خواهیم کار اجرایی انجام دهیم اما طبق اصل هفتم قانون اساسی می توانیم در تصمیم گیری ها نقس داشته باشیم بنابراین جایگاه خودمان را باید به دست بیاوریم.

انتهای پیام

نشر مطالب اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر روابط بین نژادها و مبارزه با تبعیض نژادی در جوامع مختلف.
دکمه بازگشت به بالا