بین الملل

رویترز: آمریکا و عراق مذاکرات برای اعلام پایان کار ائتلاف آمریکایی را آغاز می‌کنند

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفتند ایالات متحده این پیام را روز چهارشنبه در نامه‌ای از سوی آلینا رومانوفسکی، سفیر آمریکا در عراق به فواد حسین عراق تحویل داده است.

به گفته سه منبع، با انجام این کار، ایالات متحده پیش‌شرط‌هایی مبنی بر اینکه در ابتدا باید حملات گروه‌های مقاومت عراقی در خاک عراق متوقف شود، کنار گذاشته است. این گروه‌ها، پایگاه‌های غیرقانونی آمریکایی را هدف می‌گیرند.

وزارت خارجه عراق هم بدون ذکر جزئیات، اعلام کرد نامه «مهمی» تحویل داده شده و محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق آن را به دقت مطالعه خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود این مذاکرات چندین ماه طول بکشد، اما نتیجه آن مشخص نیست و خروج نیروهای آمریکایی هم قریب‌الوقوع نیست.

ایالات متحده ۲۵۰۰ سرباز در عراق دارد و آنها را به بهانه ارائه مشاوره به نیروهای محلی و جلوگیری از ظهور مجدد داعش در آنجا نگه داشته است. صدها سرباز از دیگر کشورهای عمدتا اروپایی هم به عنوان بخشی از ائتلاف تحت امر ایالات متحده که به بهانه مبارزه با داعش تشکیل شد، در عراق حضور دارند. ادامه حضور نظامیان خارجی در عراق و اجرای این به اصطلاح ماموریت، با فشار فزاینده‌ای مواجه شده است.

از زمان آغاز جنگ غزه و حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به غزه، عراق شاهد تشدید حملات تلافی‌جویانه بین نیروهای مقاومت عراق و نظامیان آمریکایی است و نیروهای عراقی به دنبال تحت فشار قرار دادن ایالات متحده بابت حمایت بی‌قید و شرطش از رژیم صهیونیستی هستند.

نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حدود ۱۵۰ بار مورد حمله گروه‌های مقاومت مستقر در عراق قرار گرفته‌اند و ایالات متحده یک سری حملات هم انجام داده که آخرین مورد آن روز سه‌شنبه بود.

تشدید خشونت‌ها باعث شده که محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، خواستار خروج سریع نیروهای ائتلاف تحت به رهبری ایالات متحده از طریق مذاکرات شود، روندی که از سال گذشته آغاز شده بود اما با شروع جنگ غزه متوقف شد. واشنگتن تمایلی به مذاکره درباره خروج احتمالی در حالی که زیر آتش حملات بود، نداشت و مدعی شد که هرگونه تغییر در به اصطلاح ماموریتش رقبای منطقه‌ای را جسورتر می‌کند.

دو منبع آگاه گفتند، اما محاسبات در بحبوحه درک این که حملات احتمالا متوقف نمی‌شوند و وضعیت موجود منجر به تشدید مداوم تنش می‌شود، تغییر کرد. یک مقام آمریکایی گفت: «ایالات متحده و عراق به توافق بر سر آغاز گفت‌وگوی کمیسیون عالی نظامی که در ماه اوت اعلام شد، نزدیک شده‌اند.»

آنها گفتند که این کمیسیون امکان ارزیابی مشترک ظرفیت نیروهای امنیتی عراق برای مبارزه با داعش و «شکل دادن به ماهیت روابط امنیتی دوجانبه» را فراهم می‌کند. یکی از مقام‌های مطلع گفت: «ما ماه‌هاست در این مورد بحث کرده‌ایم. زمان‌بندی مربوط به حملات اخیر نیست. ایالات متحده در طول مذاکرات حق کامل «دفاع از خود» را حفظ خواهد کرد.»

310310

کارگروه خبری مطالب بین المللی

تحلیلگر اخبار بین‌المللی با رویکردی متفاوت. از طریق تحلیل دقیق و عمیق رویدادهای جهانی، تاثیرات آن‌ها را بر جوامع مورد بررسی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای قابل فهم و با جزئیات، به شما نقشه‌ای واضح از اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا