برترین های کسب و کارعمومی

آیا کنکور ۱۴۰۳ الکترونیکی و آنلاین می شود؟

جدیدترین خبر تغییرات زمان برگزاری 1403 به تاریخ بروزرسانی 29 مرداد 1402
سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش اعلام کرد: کنکور سال آینده در دو نوبت در تاریخ ۶ و ۷ اردیبهشت و ۷ و ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. گفتنی است که سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳، ۵۰ درصد قطعی و از نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است؛  از کنکور ۱۴۰۴ به بعد سهم سوابق تحصیلی ۶۰ درصد است.

تا قبل از کنکور 1402 هر داوطلبی فقط یک بار در سال کنکور می‌داد و برای شرکت در کنکور بعدی مجبور بود یک سال دیگر صبر کند. امسال در دی ماه 1401 یک مرحله کنکور برگزار شد و تاریخ کنکور بعدی امسال در تیر 1402 است؛ البته برای هر دوی این کنکورها فقط یک بار انتخاب رشته صورت می‌گیرد. چند وقتی است که خبر جدیدی در مورد کنکورهای دو مرحله‌ای منتشر شده و آن هم این است که در سال 1403 کنکور باز هم در دو نوبت برگزار می‌شود اما این بار تاریخ‌ها متفاوت خواهد بود؛ یک کنکور در اردیبهشت و یکی در تیر ماه! حالا این تغییرات به نفع دانش‌آموزان است یا به ضرر آنها؟

کنکور اردیبهشت برای کدام داوطلبان است؟ آیا قرار است کنکور 1403 الکترونیکی شود؟ تراز این دو نوبت کنکور چطور محاسبه می‌شود؟ این‌ها سوالات مهمی هستند که ذهن اکثر داوطلبان به خصوص یازدهمی‌ها را به خود مشغول کرده‌اند، بیایید در ادامه صفر تا صد جدول زمانی ثبت نام تا برگزاری کنکور1403 را بررسی کنیم.

آیا کنکور 1403 در اردیبهشت و تیر برگزار می‌شود؟

همیشه بر سر این موضوع که آیا پذیرش داوطلبان بر اساس کنکور عادلانه هست یا نه بحث بوده و در نهایت نتیجه این شد که بهتر است کنکور به تدریج حذف شود یا تنها ملاک پذیرش داوطلبان آزمون کنکور نباشد. در همین راستا شاهد تغییرات زیادی در کنکور 1402 بودیم؛ از جمله این تغییرات می‌توان به تاثیر مستقیم و 40 درصدی سوابق تحصیلی و نیز برگزاری کنکور در دو نوبت اشاره کرد. این تغییرات در سال‌های بعد هم ادامه دارند و حتی کامل‌تر می‌شوند؛ طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1403 هم کنکور در دو نوبت برگزار می‌شود. به تاریخ احتمالی این دو کنکور و سایر تغییرات کنکور 1403 در ادامه این مقاله می‌پردازیم.

شرکت در کنکور اردیبهشت ماه اجباری است؟

همان طور که امسال شرکت کردن در کنکورهای دی و تیر ماه اختیاری بود، در کنکور 1403 هم داوطلبان به صلاح دید خودشان می‌توانند در هر دو نوبت کنکور (اردیبهشت و تیر) یا فقط یکی از این دو کنکور شرکت کنند. خبر خوب این است که نتایج کنکور اردیبهشت و تیر 1403 به مدت دو سال اعتبار دارد؛ یعنی داوطلبان تا دو سال می‌توانند با نتیجه کنکورشان انتخاب رشته کنند.

هدف از برگزاری کنکور در دو نوبت این است که داوطلبان با فضا و سوالات کنکور آشنا شوند و استرس و اضطرابشان کمتر شود. همچنین برخی از داوطلبان پشت کنکوری با هدفشان فاصله زیادی ندارند و برگزاری کنکور در دو نوبت به نفعشان است؛ چون لازم نیست تا کنکور بعدی یک سال کامل صبر کنند!

زمان برگزاری کنکور 1403 تغییر کرد، جدول زمانی ثبت نام و برگزاری کنکور 1403

حتما در مورد تاریخ ثبت نام و تاریخ برگزاری دو مرحله کنکور 1403 کنجکاو شده‌اید! در ادامه در قالب چند جدول در این مورد صحبت می‌کنیم، در مورد تاریخ دقیق ثبت نام و برگزاری هر کنکور در ادامه اطلاع رسانی خواهد شد. توصیه می‌کنم برای اطلاع از آخرین اخبار و تغییرات کنکور سراسری به وب سایت پایتخت کتاب ( پایتخت) مراجعه کنید.

  • تاریخ ثبت نام کنکور اردیبهشت 1403 (مرحله اول)
رشته تحصیلی تاریخ ثبت نام
تجربی 21 تا 27 آبان 1402
ریاضی 21 تا 27 آبان 1402
انسانی 21 تا 27 آبان 1402
هنر 21 تا 27 آبان 1402
زبان 21 تا 27 آبان 1402
  • تاریخ ثبت نام کنکور تیر 1403 (مرحله دوم)
رشته تحصیلی تاریخ ثبت نام
تجربی 7 تا 12 فروردین 1403
ریاضی 7 تا 12 فروردین 1403
انسانی 7 تا 12 فروردین 1403
هنر 7 تا 12 فروردین 1403
زبان 7 تا 12 فروردین 1403
  • تاریخ برگزاری کنکور اردیبهشت 1403 (مرحله اول)
رشته تحصیلی تاریخ برگزاری کنکور
تجربی 6 و 7 اردیبهشت 1403
ریاضی 6 و 7 اردیبهشت 1403
انسانی 6 و 7 اردیبهشت 1403
هنر 6 و 7 اردیبهشت 1403
زبان 6 و 7 اردیبهشت 1403
  • تاریخ برگزاری کنکور تیر 1403 (مرحله دوم)
رشته تحصیلی تاریخ برگزاری کنکور
تجربی 7 و 8 تیر ماه 1403
ریاضی 7 و 8 تیر ماه 1403
انسانی 7 و 8 تیر ماه 1403
هنر 7 و 8 تیر ماه 1403
زبان 7 و 8 تیر ماه 1403

الکترونیکی شدن کنکور 1403

سازمان سنجش و آموزش کشور در راستای افزایش امنیت جلسه آزمون کنکور، تصمیم گرفته است که کنکور از سال 1403 به بعد به صورت آنلاین و الکترونیکی برگزار شود. این یعنی در کنکور 1403 خبری از کاغذ و کاغذبازی نیست! اگر این تصمیم سازمان سنجش اجرا شود، داوطلبان به جای پاسخ دادن به سوالات در دفترچه‌های کاغذی، پشت یک مانیتور هوشمند می‌نشینند، به سوالات پاسخ می‌دهند و حتی بلافاصله می‌توانند نتیجه آزمون خود را ‌ببینند.

البته این موضوع فعلا در حد خبر بوده و قطعی نشده است. آیا الکترونیکی شدن به نفع داوطلبان است یا به ضرر آنها؟ اگر آزمون الکترونیکی کنکور به خوبی برگزار شود قطعا امنیت بیشتری نسبت به کنکور حال حاضر خواهد داشت؛ البته این به شرطی است که زیر ساخت‌ها و ظرفیت‌های لازم برای چنین آزمون بزرگی فراهم شود.

افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

طبق اظهارات سخنگوی سازمان سنجش از کنکور سال 1402 و بعد از آن، سوابق تحصیلی داوطلبان سهم قابل توجهی در پذیرش آنها در کنکور سراسری خواهد داشت. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 ، 40 درصد و به صورت قطعی است که این سهم در کنکور 1403 به 50 درصد می‌رسد. در دو کنکور 1402 و 1403 نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم به عنوان سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شوند همچنین قرار است هر سال سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان افزایش داشته باشد.

از کنکور سال 1403 و بعد از آن، علاوه بر نمرات امتحانات پایه دوازدهم، نمرات پایه‌های دهم و یازدهم هم ملاک پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری خواهد بود. طبیعتا در این صورت امتحانات این دو پایه هم به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند.

محاسبه تراز کنکور اردیبهشت و تیر

یک ماه بعد از برگزاری هر کدام از کنکورهای اردیبهشت و تیر ماه، کارنامه اولیه داوطلبان منتشر می‌شود اما انتخاب رشته‌ای صورت نمی‌گیرد؛ این یعنی انتخاب رشته همه داوطلبان فقط یک بار در سال و به صورت هماهنگ انجام می‌شود و نتیجه نهایی همه داوطلبان احتمالا در شهریور ماه اعلام خواهد شد. اگر داوطلبی در هر دو نوبت کنکور شرکت کند، تراز کنکورهای اردیبهشت و تیر ماه برای او یکسان سازی می‌شود. اینکه این یکسان سازی چطور و طبق چه فرمولی انجام می‌گیرد و تراز نهایی کنکور 1403 در نهایت چطور محاسبه می‌شود را به سازمان سنجش بسپارید چون ما نه علم کافی در این باره داریم و نه لازم است در موردش جزئیات بیشتری بدانیم!

چند سوال متداول

آیا کنکور 1403 هم دو مرحله‌ای است؟

بله طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیر ماه برگزار خواهد شد.

آیا شرکت در کنکور امعاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تلاش می‌کنیم آزمون‌هایی که سازمان سنجش متولی برگزاری آنها است، در سال ۱۴۰۳ الکترونیکی برگزار شوند.

به گزارش شبکه شرق، معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تمام امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای برگزاری آزمون‌های الکترونیکی آماده است و تنها نیازمند سالن‌های مجهز هستیم، گفت: تلاش می‌کنیم آزمون‌هایی که سازمان سنجش متولی برگزاری آنها است، در سال ۱۴۰۳ الکترونیکی برگزار شوند.

حسن مروتی درباره برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی توضیح داد: برای هوشمندسازی نیاز به سالن هایی داریم که داوطلب ها در آنجا مستقر شوند و سوالات آزمون ها را به صورت الکترونیکی یعنی برخط (آنلاین) یا غیربرخط (آفلاین) در اختیار آنها قرار دهیم.

وی افزود: در حال حاضر بزرگترین مشکل ما این سالن‌ها است که به اندازه کافی در کشور موجود نیستند. بزرگترین مرکزی که داریم پیام نور است که در نهایت ۳۵ هزار نفر را می تواند جوابگو باشد.

با کمک مشاوره کنکور ریاضی بهترین آزمون آزمایشی کنکور را بشناسید و برای ثبت نام کنکورهای آزمایشی اقدام نمایید تا شرایط کنکور واقعی را برای شما ایجاد نماید

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: البته اگر دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه ها هم کمک کنند و سالن هایی را تجهیز کنند ما تمام امکانات لازم چه نرم افزاری و چه سخت افزاری را برای برگزاری آزمون الکترونیکی داریم.

وی ادامه داد: تاکنون در دو استان تهران و کهگیلویه و بویراحمد به صورت پایلوت تعدادی از آزمون ها را به صورت مجازی برگزار کردیم و امیدواریم که بتوانیم بعد از سال جدید یک کنکور آزمایشی الکترونیک در استان های دیگر برگزار کنیم.

مروتی توضیح داد: یکی از آزمون‌هایی که در سال جاری الکترونیکی شد،‌ آزمون سنجش مهارت‌های زبان فارسی بود که در روز ۳۱ تیر ماه با ۸۱ شرکت کننده و در سه حوزه شهرهای تهران، اصفهان و سنندج به‌ صورت الکترونیکی برگزار شد.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور افزود: برنامه سازمان این است که در سال ۱۴۰۲ یک آزمون ۲۰۰ هزار نفری را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

روش‌های «کامپیوتر بیس» و «اسکرین بیس» و «موبایل بیس» جایگزین آزمون‌های کاغذی

وی گفت: آزمون الکترونیکی به این صورت است که سوال را در سازمان سنجش از طریق سامانه طراحان سوال، طراحی و بعد برای هر داوطلب سوال مخصوص به خود را اختصاص می دهیم که همان لحظه جواب می دهد و همان لحظه هم می تواند نتیجه آزمون خود را دریافت کند و در نهایت کاغذ از مجموعه حذف می شود و امنیت آزمون ها هم بهتر می شود.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور افزود: روش دیگری هم وجود دارد که آزمون با موبایل و تحت عنوان «موبایل بیس» برگزار می شود؛ این روش مقداری مشکل تر است و حفظ امنیت آن سخت تر خواهد بود. کارشناسان سازمان سنجش هم اکنون در حال بررسی این روش هستند و روی آن کار می کنند.

مروتی ادامه داد: به طور کلی همزمان روی «کامپیوتر بیس» و «اسکرین بیس» و «موبایل بیس» کار می کنیم و در نهایت کاغذ از آزمون ها حذف خواهند شد.

برگزاری آزمون سراسری، دکتری و ارشد در یک روز

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در حال برنامه ریزی هستیم که اگر بشود در آینده آزمون کارشناسی ارشد و دکتری را در یک روز و کل آزمون سراسری کارشناسی را هم در یک روز برگزار کنیم که البته هنوز در حال مطالعه است و امیدواریم برای سال ۱۴۰۳ این تصمیم محقق شود.

مروتی درباره تعداد آزمون هایی که سنجش برگزار می کند نیز اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ آزمون را سازمان سنجش در طول یک سال برگزار می کند.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور درباره امنیت آزمون ها هم گفت: تمام تمهیدات لازم از جمله تنوع سوالات و دفترچه ها و دستگاه های آشکارساز را فراهم کرده ایم و امیدواریم که در آینده بتوانیم کاری کنیم که در حوزه‌ها اینترنت وصل نباشد و در عین حال برای مردم هم مشکلی پیش نیاید.

ردیبهشت ماه اجباری است؟

داوطلبان به اختیار خودشان می‌توانند در یکی از کنکورهای اردیبهشت و تیر یا هردو شرکت کنند.

آیا کنکور 1403 به صورت الکترونیکی و آنلاین برگزار می‌شود؟

سازمان سنجش و آموزش کشور در راستای افزایش امنیت جلسه آزمون کنکور  تصمیم به برگزاری الکترونیکی کنکور  در سال 1403 گرفته است.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 چگونه است؟

طبق آخرین اخبار تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 به میزان 50 درصد و به صورت قطعی است.

 

دکمه بازگشت به بالا