ورزشی

بیانیه تند فدراسیون فوتبال علیه صداوسیما و میهمانانش!

با دست‌های پشت پرده شو بازی کردید، عذرخواهی کنید

آفتاب‌‌نیوز :

عصر روز جمعه شبکه ورزش سیما در قالب برنامه شب‌های فوتبالی یک میزگرد با حضور احسان قاضی زاده هاشمی، امیررضا واعظی آشتیانی، حمید استیلی و علی جوادی برگزار کرد و به بررسی حذف تیم امید از رقابت‌های المپیک پرداخت.

در این برنامه که چند ساعت قبل از بازی ایران و اردن روی آنتن شبکه ورزش سیما رفت، انتقاد‌های زیادی از فدراسیون فوتبال، مهدی تاج، امیر قلعه نویی و برخی اشخاص دیگر شاغل در فوتبال مطرح شد. موضوعی که با بیانیه تند فدراسیون فوتبال مواجه شده است.

بیانیه فدراسیون علیه صداوسیما و افراد حاضر در میزگرد عصر جمعه با این جملات شروع شده است: «باور کردنی نبود! در جمعه شبی که تیم ملی فوتبال کشورمان در حال آماده سازی برای رقابت با تیم ملی اردن بود و ساعاتی قبل، نام جمعی از بازیکنان شایسته فوتبال ایران و همچنین فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در میان کاندیدا‌های بهترین در قاره آسیا مطرح شد، طبق یک فرایند برنامه ریزی شده زمزمه‌هایی عجیب و ناموزون علیه فوتبال کشور نه از تلویزیون‌های معاند که متاسفانه از آنتن رسانه ملی به سمع و نظر علاقمندان به فوتبال رسید که جای تاسف و تامل فراوان دارد.

دست‌های پشت پرده این بار در برنامه ریزی خود فکر همه چیز را کرده بودند و در اتاق فکرشان به خیال خود به جایی رسیده بودند که دیگر برسند به آنچه می‌خواهند.»

در ادامه این بیانیه به سوابق عجیب افراد حاضر در میزگرد اشاره شده است: «دعوت از واعظی آشتیانی که به صورت کلی یک سال و نیم در مجموعه باشگاه استقلال در انتهای دهه ۸۰ حضور داشت و همیشه از فضای ناپاک فوتبال سخن می‌گوید، اما ۱۴ سال است فوتبال را رها نکرده و از هر دری سخنی…!

همین جناب بود که در آن روز‌ها علیه سرمربی فعلی تیم ملی و سرمربی وقت استقلال، به ایراد اظهاراتی عجیب پرداخت که باعث تنش‌های فراوان در فوتبال کشور شد و این شاید، معجزه یک سال و نیم حضور در فوتبال باشد که فردی را به جایی می‌رساند که هر جا قرار است علیه وضع موجود (در هر بخشی و هر رده ای) موضعی بگیرند، او را از پشت درب جام جم صدا بزنند!

میهمان دیگر برنامه حمید استیلی بود که لابد و حتما باید بداند در فوتبال نتیجه گیری اساسا تضمین پذیر نیست. مثال زنده این موضوع، حذف تیم ملی امید تحت نظر وی به رغم وجود بازیکنان شایسته بود.

همچنین علی جوادی که در دوره‌های قبلی در سه نوبت با فدراسیون فوتبال قطع همکاری کرده دیگر میهمان حاضر در شو جمعه شب بود.»

در ادامه این بیانیه به برخی اتفاقات خوب در دوران مدیریت مهدی تاج در فدراسیون فوتبال اشاره شده است: «صرف نظر از توفقیات فدراسیون در یک سال و یک ماه اخیر در حوزه رفع تعلیق باشگاه‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا، طراحی و اجرا قانون سقف بودجه و قوانین ناظر بر نقل و انتقالات به منظور سازماندهی و برقراری عدالت اقتصادی بین تیم ها، بازگرداندن میزبانی از تیم‌های عربستانی به کشورمان، رفع موانع موجود در مسیر ورود تکنولوژی وی.‌ای. آر، تسهیل در ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در رقابت‌های داخلی، قرار دادن بند حمایتی در حوزه حق پخش باشگاه‌ها با توجه به مذاکرات متعدد با مجلس شورای اسلامی، رفع خطر محرومیت بین المللی به خاطر اتفاقات بازی تیم ملی مقابل لبنان در مشهد، تخصیص سه میلیون دلار بابت پروژه‌های فوروارد در فیفا که دو سال بود مورد بهره برداری قرار نگرفته و مغفول مانده بود، صعود تیم ملی نوجوانان به جام جهانی، قهرمانی‌های تیم ملی ساحلی و نتایج موفقیت آمیز فوتسال و. نکته عجیب‌تر درباره عوامل پشت صحنه چنین رویکرد‌هایی به فدراسیون فوتبال این است که آن‌ها حتی در فضای ظاهری هم قائل به تخصیص فرصت برابر رسانه‌ای نبوده و اینچنین عداوت و کینه خود را بار دگر نسبت به رای اعضا مجمع فدراسیون فوتبال در روز ۸ شهریور ۱۴۰۱ نشان دادند.»

اشاره بعدی فدراسیون فوتبال به اتفاقات شب قبل از انتخابات است؛ شبی که مهدی تاج چند ساعت بعد بار دیگر روی صندلی ریاست نشست. فدراسیون نوشته است: «آنان که در بامداد سه شنبه منتهی به انتخابات فدراسیون و روز‌های قبل از آن همه تلاش خود را برای به کرسی نشاندن حرف خود انجام دادند، اما گویی از آن مثال معروف بی اطلاع بودند که وقتی خدا بخواهد، اگر همه بندگانش هم جمع شوند، امروز هم با لباسی دیگر و آب و رنگی متفاوت برنامه ریزی علیه فوتبال ملی و فدراسیون را استارت زده اند، اما کیست که نداند در پشت پرده این خیمه شب بازی گلخانه نشین‌هایی قرار دارند که دوست داشتند فوتبال را اداره کنند، اما این مجوز به آنان در دوره این مدیریت داده نشد!».

فدراسیون همچنین به مخاطبان کاهش یافته تلویزیون پرداخته و آورده است: «از سوی دیگر، چرا دوستان که به بررسی برنامه‌ها و همچنین رضایت مندی افکار عمومی علاقه زیادی دارند، اجازه نمی‌دهند که در برنامه‌های متبوع شان فرصت نظرسنجی درباره میزان رضایتمندی مردم از برنامه محبوب شان انجام شود؟!
هنوز از آن روز‌هایی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در هنگامه بازی‌های مهم و رویداد‌های حساس یاردوازدهم تیم ملی بود، زمان خیلی زیادی نگذشته، اما قضاوت با مردم که آیا در این سال‌ها رسانه ملی، یار فوتبال بود یا نه؟»

بیانیه فدراسیون با انتقاد به جبلی رییس سازمان صداوسیما پایان می‌پذیرد: «ریاست محترم رسانه ملی چندی پیش در موضع گیری مسولانه نسبت به گفتمان یکی از مجریان تلویزیون اظهار ناراحتی کرده و گفته بود که بابت آن عذرخواهی کرد. بهتر نیست آقای مهندس جبلی خیلی زود و سریع به فکر عذرخواهی بخشی از زیر مجموعه خود از خانواده فوتبال باشند؟»

انتشارات علوم ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با تمرکز بر روند تکامل و تاریخچه‌ی ورزش. با ارائه‌ی اطلاعات و تحلیل‌های دقیق، هدفمندی خود را در آشنایی خوانندگان با مراحل تکاملی و تغییرات بزرگ در دنیای ورزش قرار می‌دهم. با من همراه شوید و به دنیای جذاب و پویای تکامل ورزش پیوندید.
دکمه بازگشت به بالا