برترین های کسب و کارورزشی

articlesهنگام خرید کفش والیبال به چه مواردی دقت کنیم؟

والیبال ورزشی پر هیجانی است که در آن پرش، سرعت، دقت و انجام حرکات انفجاری از مشخصه های بارز آن است که برای انجام صحیح و بی نقص این مشخصه ها، نیازمند کفشی هستیم که مخصوص انجام این حرکات طراحی و ساخته شده باشد. کفشی که با در نظر گرفتن این عوامل ساخته شده باشد بهترین کفش برای والیبال خواهد بود. در این مقاله به نحوه انتخاب کفش مناسب برای والیبال می پردازیم و به عوامل تاثیر گذاردر ساخت بهترین مانندجنس، وزن، مقاومت و .. خواهیم پرداخت.

در مقالات قبلی پیرامون راهنمای خرید توپ والیبال اصل و همچنینمشخصات توپ والیبال حرفه ای صحبت کرده ایم در این قسمت عوامل موثر در انتخاب بهترین کفش والیبال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

                   

مشخصات کفش مناسب برای والیبال

بهترین کفش والیبال باید دارای خصوصیاتی از جمله وزن و سبکی مناسب، قابلیت تنفس پا در کفش، مقاومت، قابلیت جذب و دفع ضربه، رویه مناسب و همچنین دارای زیره عالی از جنس کرپ باشد که هر یک از این خصوصیات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وزن کفش والیبال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت کفش های ورزشی تولید کنندگان صاحب نام توانسته اند تناسب را بین سبکی وزن کفش و دوام و مقاومت آن برقرار کنند تا والیبالیست ها بتوانند در هنگام بازی هر نوع حرکتی را با سرعت و عکس العمل بالا جواب دهند.

معمولا وزن یک کفش والیبال حرفه ای برای آقایان بین 425 الی 315 گرم و برای بانوان 315 الی 250 گرم است. ولی آگاه باشید که وزن و سبکی کفش به طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل کفش و جنس و مواد تشکیل دهنده آن نیز مربوط می شود. کمپانی های مطرح تولید کننده کفش والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک همواره وزن استاندارد کفش در رشته های مختلف ورزشی را رعایت کرده اند.

تنفس پا در کفش والیبال

یکی از خصوصیاتی که باید در کفش والیبال وجود داشته باشد قابلیت تنفس پاها در داخل کفش است به طوری که جنسی که در ساخت توری کفش بکار رفته باید این اجازه را بدهد که هوا به آسانی در داخل کفش جریان داشته باشد تا پاهای ورزشکار در هنگام مسابقه و تمرین را خشک نگه داشته و مانع از کلافه گی و حاصل از تعریق پاها و خستگی زود هنگام نشود و از مقاومت و دوام کفش نیز نکاهد. کفش والیبال مناسب و استاندارد باعث بهبود عملکرد والیبالسیت در هنگام مسابقه خواهد شد.

مقاومت و دوام کفش  والیبال

امروزه میتوان گفت که تکنولوژی بکار رفته در ساخت کفش والیبال مشکل مقاومت و دوام را تقریبا حل کرده است. در ورزش والیبال هر لحظه امکان دارد توپ از جهت های مختلفی ارسال شود که باید در در ثانیه بازیکن اقدام به انجام واکنش سریع نماید و انجام این واکنش های انفجاری نیازمند کفشی است که در عین سبکی از مقاومت و دوام بالایی در مقابله با فشار وارد شده از پاهای بازیکن را داشته و از آن (پاها) در برابر فشارها محافظت کند.

این درست نیست که فکر کنیم انتخاب بهترین کفش والیبال به طور کامل از پاهای ما در برابر فشارها و مصدمیت ها محافظت خواهد کرد اما تاثیر بسزایی در کاهش مصودمیت و شدت آسیب دیدگی خواهد داشت. اگر کفش مناسب والیبال را تنها برای بازی در سالن و یا تمرین و مسابقه در این مکان (سالن ورزشی) 3 الی 5 روز در هفته مورد استفاده قرار دهید برای یک فصل کامل میتوانید از آن بهره ببرید. بهترین نشانه که متوجه شوید که دیگر کفش شما از بازده خوبی برخوردار نیست و باید آنها را عوض و یا کفش جدید تهیه نمائید این است قسمت پوشش دهنده قوزک کفش در هنگام بازی محکم در پا کیپ نمی شود و حمایت کاملی از این نقطه انجام نمی دهد و باید کفش ها تعویض شود.

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

یکی از نکاتی که در ساختار کفش والیبال ضروری است قابلیت دفع و جذب ضربات است. هنگامی که بازیکن برای زدن ضربه به هوا بلند می شود پس از فرود کفش باید توانایی دفع ضربه حاصل از فرود را بوجود آورد.

در قسمت زیرین کفش والیبال نوعی از فوم نرم و ژل قرار و تزریق شده اند نا به کمک زیره کفش ضربات وارده را قسمت زیره کفش دریافت و قسمت فوم آنرا از پاها دفع کند به همین جهت است که قسمت میانی کفش های والیبال از در حالی که بسیار محکم هستند از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردارند وجود این قابلیت در کفش والیبال از خستگی زود رس والیبالیست جلوگیری کرده و از پاها  در برابر فشارها و ضربات وارد حمایت می کند.

قسمت زیره کفش والیبال

معمولا جنس بکار برده شده در بهترین کفش های والیبال از لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از جنس کرپ است که هر دو جنس مناسب استفاده در سالن هستند. قسمت زیره کفش نقش محافظت از پاها در برابر ضربات وارده از فرود به زمین و بهبود  وضعیت سرعت  و جهش را به عهده دارد و معمولا به ارتفاع 5 سانتی متر هستند و به نوعی هستند که آسیبی به کفپوش سالن ورزشی وارد نمی کنند اما مناسب برای استفاده در خارج از سالن نیستند به جهت آنکه از نرمی بسیار بالایی برخوردارند در مواجه با کف آسفالت و خیابان دچار پارگی می شوند و حتی مناسب برای قدم زدن بیرون از سالن ورزشی نیز نمی باشند.

انتخاب مناسب ترین کفش برای والیبال

با وجود کمپانی های مختلف تولید کننده کفش های مخصوص والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک و … انتخاب کفش مناسب برای والیبال آن هم به عنوان بهترین کفش، کمی دشوار است زیرا که هر کدام از این برندها با یک دیگر در رقابت هستند که محصولات استاندارد و با کیفیت تری را روانه بازارهای ورزشی کنند به همین دلیل نمیتوان گفت کدام برند بهترین کفش والیبال جهان را طراحی و تولید می کند.

اما میتوان با در نظر گرفتن مشخصات کفش مخصوص والیبال و ویژگی های که باید دارا باشند یک کفش مناسب با برند دلخواه انتخاب کرد عوامل موثر درانتخاب کفش مناسب والیبال شامل  وزن و سبکی، مقاومت و دوام، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب، و قابلیت تنفس کفش است که به شرح آنها پرداخته ایم در هنگام خرید اگر این مشخصه ها را در نظر داشته باشید مطمئنا مناسب ترین کفش برای ورزش والیبال، متناسب با سلیقه و برند دلخواه خود را میتوانید انتخاب کنید.

برای مشاهده‌ی انواع کفش والیبال به صفحه زیر مراجعه کنید

 


همچنین ببینید:

استفاده از کفش مناسب و با کیفیت در والیبال از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا برای انجام حرکاتی مانند پرش و داشتن سرعت و دقت و بسیاری از حرکات انفجاری دیگر نیاز به وجود کفش والیبال از نوع مناسب و با کیفیت داریم با داشتن این نوع کفش می توان حرکات ذکر شده را به درستی و بدون هیچ اشکالی انجام داد. کفش های والیبال کاملا مخصوص اینکار طراحی و تولید گردیده است. در زیر به صحبت در مورد می پردازیم و جنس، وزن و کیفیت و دوامی که دارا می باشد را شرح می دهیم. بهترین نوع کفش والیبال کفشی است که از وزنی سبک برخوردار باشد و در هنگام استفاده قابلیت تفس را دارا باشد. از دیگر ویژگی های کفش والیبال می توان به مقاومت آن، قابلیت جذب و دفع ضربه، رویه مناسب و زیره مطلوب که از جنس کرپ باشد اشاره نمود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با نکات مهم در خرید کفش والیبال، با آل اسپرا همراه باشید.

وزن کفش والیبال

در عصر حاضر تمامی تولیدکنندگان در عرصه تولید کفش ورزشی در تلاش بوده و موفق شده اند کفشی را برای والیبال تولید نمایند که در حین سبک بودن مقاومت و دوام بالایی نیز داشته باشد و از این طریق کار والیبالیست ها در هنگام بازی را راحت تر نمایند و والیبالیست ها بتوانند تمامی حرکت هایی که مدنظرشان می باشد را با نهایت سرعت به عمل رسانند. مناسب ترین وزن برای یک کفش والیبال مخصوص آقایان کفشی است با وزن مابین ۳۱۵ تا ۴۲۵ گرم و نیز ۲۵۰ تا ۳۱۵ گرم می باشد. از مواردی که بر وزن کفش تاثیرگذار می باشد می توان به چگونگی و طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل آن، جنس و موادی که برای تولید از آنها بهره گرفته شده است اشاره نمود. از مطلوب ترین کفش های والیبال می توان کفش های اسیکس، میزانو و نایک را ذکر کرد که از وزن ایده آلی برخوردار می باشند.

تنفس پا در کفش والیبال

همانطور که در متن بالا نیز به آن اشاره نمودیم از ویژگی های یک کفش مناسب برای والیبال می توان به تنفس پا در کفش اشاره نمود. یک کفش مناسب باید قابلیت تنفس پا را داشته باشد. کفشی که برای والیبال تولید می گردد باید برای آن یک توری ساخته شود و از این طریق هوا به راحتی بتواند در داخل آن به جریان در آید و پاهای الیبالیست ها دچار تعریق نگردد و در طول تمرین و مسابقه خشک بماند. با تنفسی که در کفش در جریان است بازیکن دیگر دچار خستگی زود هنگام نخواهد شد و این قابلیت دوام و مقاومت کفش را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این مزیت موجب بهبود عملکرد بازیکن می گردد.

مقاومت و دوام کفش والیبال

در عصر حاضر توسط تکنولوژی هایی که به دست آمده است کفش هایی تولید می گردند که دارای دوام و طول عمر بالایی هستند. یک کفش والیبال مطلوب باید بازیکن را در هنگام واکنش های سریعی که قرار است انجام دهد یاری دهد. پس در نتیجه باید کفشی مورد استفاده قرار گیرد که علاوه بر سبکی کیفیت و مقاومت بالایی نیز داشته باشد تا فشاری که به پاهای بازیکن وارد می شود را دفع نماید. انتخاب یک کفش مطلوب و با کیفیت تا حد بسیاری از پا محافظت خواهد نمود اما این محافظت در برابر تمامی صدمات نیست و تا حدی این محافظت صورت می پذیرد. یک بازیکن والیبال می تواند با تهیه یک کفش مناسب و با کیفیت می تواند به مدت یک فصل بطوریکه از آن در سالن ورزشی و مسابقات به مدت ۳ الی ۵ روز در هفته استفاده نماید. زمانی که قسمت قوزک کفش در حین بازی همانند روزهای اول محکم نبوده و آن قسمت را پوشش نمی دهد و به نوعی می توان گفت که در پا کیپ نمی گردد باید به خرید یک کفش جدید فکر کنید.

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

از ویژگی هایی یک کفش والیبال مناسب که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد می توان قابلیت دفع و جذب ضربات را عنوان نمود. به طور مثال زمانی که یک بازیکن برای ضربه زدن باید به هوا بلند بپرد لازم است که از کفش مناسبی بهره گیرد تا هنگام فرود کفش او بتواند ضربه ای که به پا وارد می گردد را دفع نماید. این قابلیت از طریق فوم نرم و ژل در قسمت زیرین کفش تزریق گردد و باعث می شود که هنگام فرود آمدن فشار و آسیبی به پا وارد نگردد و این ضربات دفع شود. وجود این قابلیت در کفش سبب می-گردد که بازیکنان دچار خستگی زودرس نگردند. همین باعث می شود که قسمت میانی دارای انعطاف بالایی باشد.

قسمت زیره کفش والیبال

برای ساخت کفش والیبال از دو جنس لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از کرپ بهره گرفته می شود. هر دوی آنها برای استفاده در سالن مناسب می باشد. و به هیچ عنوان نباید از آن در بیرون از سالن استفاده کرد زیرا موجب پاره شدن و آسیب رسیدن به کفش خواهد شد و دلیل آن نرمی بسیار زیره کفش می باشد. در تولید کفش والیبال به قسمت زیره آ توجه بسیاری می شود زیرا قسمت زیره کفش باید ضرباتی که هنگام فرود آمدن به پا وارد می گردد را دفع نماید. و علاوه بر آن به سرعت بازیکنان بیفزاید و آنان را در انجام جهش ها یاری دهد. قسمت زیره کفش والیبال از ارتفاع ۵ سانتی متری برخوردار بوده است و مناسب برای سالن ورزشی است و آسیبی به کفپوش سالن وارد نمی کند.

تفاوت کفش والیبال با دیگر کفش های اسپرت

ممکن است بسیاری از شما کفش والیبال را به کفش بسکتبال و یا کفش های اسپرت شباهت دهید اما لازم به ذکر است که بزرگترین تفاوتی بین کفش والیبال و دیگر کفش ها وجود دارد زیره آن می باشد. برای ساخت زیره کفش والیبال از صمغ لاستیکی بهره گرفته می شود. زیره کفش والیبال سبب می شود که بهترین کشش در کف زمین بازی ایجاد شود و مانع از سرخوردن بازیکن گردد. وجود این زیره برای کفش والیبال بازیکن را از داشتن یک جای پای محکم مطمئن می نماید. و از آسیب رسیدن به پا و مچ پا جلوگیری می کند. این زیره حتی از کفپوش داخل سالن نیز محافظت می نماید.

در این بخش به قسمت میانی کفش والیبال می پردازیم. هدف از ساخت قسمت میانی کفش محافظت از ناجیه جلو پاها و بین انگشتان و قوس پا می باشد. همانطور که ممکن است مشاهده کرده باشید بازیکنان والیبال اغلب بر روی این قسمت از کفش خود وقت می گذرانند بازیکنان به دلیل این مدل از ایستادن می-توانند به راحتی به جلو و یا اطراف خود حرکت نمایند. لازم به ذکر است که کفش والیبال برخلاف و اسپرت که مناسب برای حرکات رو به جلو هستند، برای پایداری و قبات در حرکات جانبی طراحی گردیده اند. حرکاتی که توسط بازیکنان والیبال انجام می گیرد استرش و فشاری بالایی را بر آنها وارد می کند که این فشار وارد شده توسط قسمت میانی کفش دفع می گردد. به همین دلیل است که قسمت مانی کفش والیبال باید قوی و محکم ساخته شود و از انعطاف بالایی نیز برخوردار باشد. برای ساخت قسمت میانی کفش والیبال از نوعی ماده فوم بهره گرفته می شود. از ژل و یا بالشتک که به کارخانه تولید کننده نیز بستگی دارد برای تقویت قسمت انتهایی پاشنه فوم استفاده می شود. مناسبترین جنس برای رویه کفش، نایلون، چرم و یا پارچه های توری شکل می باشد زیرا به وسیله این جنس از مواد نوعی سبکی به کفش بخشیده می شود و تنفس در آن برقرار می گردد تا پا دچار تعریف نشود و رطوبت و خنکی وارد آن گردد.

مناسب ترین کفش برای والیبال

امروزه تولید کننده های یادی در زمینه تولید کفش والیبال فعالیت دارند از این شرکت ها می توان به اسیکس، میزانو، نایک و بسیاری از تولید کننده های دیگر اشاره نمود. وجود شرکت های تولید کننده بسیار در زمینه تولید کفش والیبال سبب شده است که انتخاب یک کفش مطلوب به سختی صورت گیرد زیرا هر یک از این کمپانی ها در تلاش اند تا محصول باکیفیت تری را نسبت به رقبای خود وارد بازار نمایند. اما برای خرید یک کفش والیبال مناسب و مطلوب باید ویژگیهایی که کفش باید دارا باشد را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کفش نمایید. از ویژگی هایی که یک کفش والیبال مناسب باید دارا باشد می توان به وزن و سبکی، مقاومت و طول عمر ، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب و قابلیت تنفس کفش اشاره نمود. در مطالبی که در قسمت های بالا ذکر شد شرحی از این ویژگی ها به حضورتان تقدیم گردید و با مطالعه آنها می توانید انتخاب راحت تری را تجربه کنید. برای انتخاب سلیقه و برندی که دلخواه شما می باشد نیز تاثیرگذار می باشد.

یک کفش والیبال تا چه مدت عمرمی کند؟

یک بازیکن زمانی که از یک به مدت ۴ الی ۵ روز در هفته و در سالن بازی استفاده می کند می تواند از آن کفش به مدت یک فصل بهره گیرد. اما ممکن است بسیاری از افراد از کفش خود به طور دائم استفاده نکند این شخص می تواند از کفش خود برای یکسال و حتی بیشتر استفاده نماید. با پدید آمدن علائمی که عنوان می کنیم می توان فهمید که کفش عمر خود را کرده و باید به خرید یک کفش جدید اقدام نمایید. علائمی نظیر: ضعیف شدن قسمت اطراف ساق پا و قوزک، در برنگرفتن محکم پا توسط کفش، از بین رفتن کشش زیره کفش زمانی که طول عمر آن نیز رو به پایان می باشد. مناسب ترین کفش برای والیبال کفشی است که با پاهایتان حرکت نماید نه اینکه در آن حرکت کند. کفشی که خریداری می کنید باید کاملا اندازه پای شما باشد ( اما نه خیلی سفت) در هنگام خرید دقت نمایید که به اندازه عرض یک انگشت و یا کمتر مابین پنجه و نوک کفش فاصله ایجاد گردد.

قیمت و برند

نحوه انتخاب کفش والیبال

مرحله اول

در مرحله اول ابتدا باید زیره کفش را به درستی ارزیابی کنید
– کشش زیره کفش و آج های موجود در زیر کفش
– نحوه انتخاب کفش‌های والیبال
آنچه کفش‌های والیبال را از بسیاری دیگر از کفش‌های ورزشی متمایز می‌کند، کشش برتری است که در زمین ایجاد می‌کنند.
زمین‌های سخت می‌توانند نرم باشند؛
زمانی که در بیرون از خانه قرار گرفتید حتما حرکات سریع ورزش والیبال را انجام دهید، تا از چسبندگی آن قدردانی کنید.
بسیاری از والیبالیست ها حتی به دنبال افزایش کشش بیشتر کفش های خود هستند تا از هر گونه سر خوردن جلوگیری کنند.
با این حال، در بیشتر قسمت‌ها، زیره‌ها باید از لاستیک نسبتاً نرم و کمی انعطاف‌پذیر ساخته شده باشند؛
این نوع ساخت به شما کمک می کند تا پایه‌ای خوب داشته باشید.
همچنین باید مقدار زیادی آج و شیارهای انعطاف پذیر وجود داشته باشد؛
تا به شما امکان می دهد روی توپ پای خود بپیچید.
متوجه خواهید شد که بسیاری از شرکت ها کفش های والیبال خود را با الگوهای آج پیچیده به یک دلیل خاص می سازند: کشش شگفت انگیز.

مرحله دوم

سایر موارد ضروری را در نظر بگیرید بالشتک کفش باید به گونه ای باشد که پرش بازیکنان را پوشش بدهد.
فرود آمدن روی زمین سخت پس از پرش از ارتفاع یا برخاستن می تواند باعث شوک خوبی شود و به مرور زمان برای مچ پا و رباط های شما خوب نیست.
بنابراین، بالشتک در پاشنه / جلوی پا و از طریق زیره میانی / کفی باید برای بیشترین جذب ضربه عالی باشد.
بالشتک همچنین راحتی عمومی را برای زمانی که به مدت طولانی والیبال بازی می کنید، چه هر روز و چه برای مسابقات تمام روز، فراهم می کند.

پشتیبانی

هنگام انتخاب کفش والیبال، مهم است که در مورد پشتیبانی نیز صحبت کنید.
والیبال به حرکات پهلو به پهلو زیادی نیاز دارد، به همین دلیل است که حمایت جانبی و مچ پا بسیار مهم است.
حرکات سریع پهلو به پهلو می تواند فشار زیادی به مچ پا وارد کند؛
و به مرور زمان در بدترین حالت ممکن پیچ خوردگی مچ پا را برای ورزشکار به همراه دارد.
در کنار کشش عالی، زیره میانی نقش مهمی در حمایت از پای شما دارد.
زیره میانی باید بسیار محکم باشد و در عین حال انعطاف پذیری لازم را نیز داشته باشد تا پاهای شما در یک موقعیت قفل نشوند.
مدافعان باید به کفش‌هایی نگاه کنند که در همه جهات پایداری عالی دارند تا در هنگام مهار شوت‌ها به حفظ زمین کمک کنند.

وزن

وزن بیشتر کفش های والیبال بسیار کم هستند تا بازیکنان بتوانند چابک بمانند و سرعت زیادی داشته باشند.
کفش های زنانه معمولاً حدود 9 تا 11 اونس هستند، در حالی که کفش های مردانه می توانند از 11 تا 15 اونس باشند.
با این حال، این واقعا به سازنده کفش، سبک، مواد استفاده شده و اندازه بستگی دارد.
بسیاری از کفش‌های والیبال از مواد مصنوعی و مش برای وزن سبک و قابلیت تنفس تشکیل شده‌اند.
البته، متغیرهای دیگری در هنگام انتخاب کفش والیبال وجود دارد؛
بنابراین مهم است که تعادل خوبی بین سایر برند های کفش والیبال و سبک بازی شما وجود داشته باشد.

دوام و ماندگاری

دوام ماندگاری اولین نکته است که مردم در انتخاب کفش در نظر میگیرند.
کفش‌های والیبال باید در مکان‌های مناسب استفاده شوند تا رویه آن فرسوده نشود.
دوام کفش مستقیماً به یک زیره محکم بستگی دارد.
اگر زیاد والیبال بازی می‌کنید، باید انتظار داشته باشید که کفش شما زودتر فرسوده شود.
در شرایط عادی، یک کفش والیبال با کیفیت بالا اگر 4 تا 5 بار در هفته بازی مورد استفاده قرار بگیرد باید حداقل یک فصل کامل دوام بیاورد.
اگر کم تر بازی می‌کنید، کفش‌هایتان باید مدت زیادی برای شما دوام بیاورند، شاید یک سال یا بیشتر.
اتفاقی که برای اکثر کفش‌ها در طول زمان می‌افتد این است که یا کشش لبه‌های خود را از دست می‌دهند.
ساپورت در اطراف مچ پا کاهش می‌یابد یا موارد مهم کفش شروع به از هم پاشیدن می‌کنند.

مرحله سوم

آناتومی یک کفش بسکتبال را یاد بگیرید!

قسمت جلو و بالایی کفش:

 • آستر : یک پارچه جوراب مانند راحت در داخل کفش قرار می گیرد و پا را می پوشاند.
 • چشمک ها : سوراخ هایی در دو طرف زبانه میباشند که توری ها را به جای خود هدایت می کند.
 • توری: توری های سنتی به ایجاد بیشترین تنظیم در تناسب کمک می کنند.
 • پنل های مشبک : برخی از کفش های والیبال دارای پنل های مشبک هستند که باعث تنفس بیشتر کفش می شود.
 • کلاه پا : بخشی است که اغلب برای دوام بیشتر استفاده می شود، زیرا بیشتر ورزش روی انگشتان پا انجام می شود.
 • محافظ انگشت پا : محافظ لاستیکی انگشت پا به بهبود دوام کمک می کند و در عین حال راحت تر روی انگشتان پا می ماند.
 • سوراخ های تهویه : به اضافه کردن هوا برای کم شدن رطوبت کمک می کند.
 • رویه : اغلب از مواد سختی مانند چرم یا چرم مصنوعی برای ثبات جانبی ساخته شده است.

قسمت زیری کفش:

 • قوس : ناحیه وسط کفش. برخی از کفش‌های والیبال پشتیبانی از قوس را دارند.
 • پنل پاشنه : پارچه ای که پاشنه کفش را می پوشاند.
 • زبانه : زبانی که به خوبی بالشتک شده باشد به افزایش راحتی، تناسب و محافظت کمک می کند.
 • ساپورت انگشت پا : برخی از کفش های والیبال دارای ساپورت اضافی برای انگشتان پا به شکل یک درج پلاستیکی هستند.
 • کفی : قسمت کفی کفش، راحتی و پشتیبانی ارتوتیک را اضافه می کند.
 • بالشتک جلوی پا : برخی از کفش ها از بالشتک جلویی برای فرودهای خشن روی جلوی پا استفاده می کنند.
 • زیره میانی : بین کفی و زیره قرار دارد و باعث ایجاد بالشتک و جذب ضربه می شود. ضخیم تر در پاشنه مانند یک کفش دویدن
 • بالشتک پاشنه : برای فرودهای خشن در ناحیه پاشنه می توان بالشتک را در پاشنه اضافه کرد.
 • شمارنده پاشنه : یک درج پلاستیکی سفت و سخت در پشت کفش که پشتیبانی ساختاری از پاشنه را فراهم می کند.
 • زیره بدون علامت : یک لاستیک مخصوص بدون علامت به ایجاد کشش عالی بدون ایجاد خط خطی در زمین کمک می کند.
 • ساق پا : برخی از کفش‌های والیبال از یک ساق استفاده می‌کنند که بین کفی و زیره قرارداده شده است.
 • شیارهای انعطاف پذیر : به افزایش انعطاف پذیری کفش کمک می کند، که بسیار مهم است زیرا والیبال یک ورزش پویا است.

مرحله چهارم

چگونه بفهمیم سایز یک کفش برای ما مناسب است؟

یکی از نشانه های تناسب کامل سایز کفش این است که کفش‌ها باید نسبتاً نرم باشند؛
این نرمی نباید به گونه ای باشد که خیلی تنگ به نظر برسد (باید حداکثر 1/4 تا 1/2 اینچ فضا خالی وجود داشته باشد.)
پاشنه می تواند در کفش کمی به اطراف حرکت کند:
اما نباید لیز بخورد برای اینکه پاهای شما.
در کفش حرکت نکنند باید ساپورت کافی برای مچ پا وجود داشته باشد.
اصلاً هیچ ناراحتی، چه در حالت ایستاده، راه رفتن، دویدن، پریدن یا تغییر جهت وجود ندارد شما باید بتوانید به طور طبیعی روی توپ پای خود خم شوید.
در شب کفش بخرید! زیرا پاهایتان در طول روز متورم می شوند.
هنگام خرید کفش جوراب‌هایی بپوشید که می‌خواهید با آن‌ها بازی کنید
پوشیدن جورابی که در زمین استفاده میکنید باعث میشود تا انداره دقیقی داشته باشید.
انواع حرکات ورزشی را امتحان کنید تا مطمئن شوید که هیچ درد یا ناراحتی احساس نمیکنید.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا