برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

مراقبت های لازم در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مشاورین زیبایی جراحان می توانید به دکتر حمید رضوانی یکی از متخصصین مراجعه کنید.

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

برای افراد مختلف یکسان نیست. تمام افرادی که متقاضی عمل یا جراحی زیبایی شکم هستند، فرم و سایز شکمی یکسانی نداشته و به همین دلیل روند جراحی و در نتیجه دوره بهبودی این عمل برای هر فرد با دیگری متفاوت است. عوامل زیادی بر طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی تاثیر گذار هستند. از این عوامل می توان به مهارت جراح، وسعت عمل، میزان بافت برداشته شده، تایپ بدنی بیمار، سلامت عمومی و جنس پوست اشاره کرد. سن بیمار هم از فاکتورهای مهم موثر بر این مدت زمان است. بیمار باید این فرصت را برای بدن فراهم کند تا بازسازی شده و به حالت عادی بازگردد. ممکن است بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص شود که این مسئله توسط جراح مشخص می‌ شود. دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی با توجه به فاکتورهایی که ذکر شد، ممکن است بین 2 هفته تا 2 ماه باشد. افرادی که تغییرات گسترده در ناحیه شکم انجام می دهند مدت زمان بیشتر برای بهبودی کامل لازم دارند.

مقدار استراحت مورد نیاز بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

به گفته دکتر کریگ روبینشتاین مقدار استراحت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به دلیل ماهیت تهاجمی این عمل مقداری از سایر روش های پیکرتراشی بیشتر است. به دلیل برش های نسبتا طولانی و اهمیت فشار نیاوردن بر این برش ها بهتر است بین 7 تا 10 روز در منزل استراحت داشت. البته این به معنی استراحت مطلق در تخت نیست و فرد می تواند بعد از 5 روز در منزل به آرامی قدم بزند تا خون به درستی در بدن گردش داشته باشد. بعد از این تاریخ و بهبود نسبی زخم ها می توان فعالیت های آرام خارج از منزل را نیز آغاز کرد. توصیه می شود اگر قصد انجام این جراحی را دارید و شاغل هستید، برای حداکثر دو هفته از محل کار مرخصی بگیرید تا با خیال راحت دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم خود را طی کنید.

چند روز بعد از ابدومینوپلاستی می توان سر کار رفت؟

زمان دقیق بازگشت به کار بعد از ابدومینوپلاستی به طور دقیق مشخص نیست و وابسته به ماهیت شغلی، حجم عمل و آمادگی بدن برای ریکاوری است. اگر شغل شما نیاز به سر پا ایستادن و تحرک زیادی دارد باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. اگر شغل پشت میزی دارید می توانید با رعایت نکات خاصی زودتر از موعد به محل کار خود بازگردید. در صورت استفاده از درن آبکشی باید حتما قبل از بازگشت به محل کار، این درن ها توسط پزشک برداشته شود.

تغذیه مناسب در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

تغذیه و رژِیم غذایی مناسب و رسیدن انواع مواد معدنی و مغذی به بدن می تواند دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی را تسریع و نتایج بهتری حاصل کند. به این منظور باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. مصرف آب به مقدار کافی از مهم ترین نکات است و می تواند بهبودی را سریع تر کند. مکمل زینک در التیام زخم ها بسیار موثر است و در مواد غذایی مانند گوشت به وفور یافت می شود. مصرف انواع ویتامین ها مانند E و K باید در برنامه قرار گیرد. میوه های طبیعی و آب آنها مانند آناناس هم تاثیر بسیار زیادی در کاهش التهاب و بهبودی دارند. اهمیت تغذیه قبل و بعد عمل چراحی را حتما باید رعایت کرد.

دوران نقاهت عمل مینی ابدو چقدر است؟

دوره نقاهت و بهبودی عمل مینی ابدومینوپلاستی به دلیل حجم کمتر جراحی کوتاه تر است. برش های ایجاد شده در این عمل کوتاه تر بوده و بافت برداشته شده هم کمتر است. همچنین در مینی لیفت شکم عضلات دیواره شکمی مورد جراحی قرار نمی گیرد. همه این موارد باعث می شود تا روند بهبودی بعد از این عمل سریع تر از حالت کامل باشد. با 4 تا 7 روز استراحت و رعایت می توان دوره نقاهت عمل مینی ابدومینوپلاستی را طی کرد. کلیه نکاتی که برای عمل کامل بیان شد باید در این مورد هم کاملا و با دقت رعایت شود.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی شکم

روش انجام عمل زیبایی شکم به طول دوره نقاهت بستگی زیادی دارد. عمل و ابدو کامل از حجم و وسعت متفاوت و در نتیجه روند بهبودی متفاوتی برخوردار هستند. برای انجام عمل زیبایی شکم برش هایی به صورت عرضی و فاصله بین دو ران در زیر شکم ایجاد می ‌شود. به مرور زمان جای این برش ‌ها کمرنگ ‌تر شده اما از بین نمی رود. پس از بالا زدن پوست، عضلات شکم با استفاده از نخ های بخیه جذبی به هم نزدیک تر شده و ساختار مستحکم پیدا می کند. این کار باعث سفت شدن دیواره عضلانی شکم و باریک تر شدن کمر می شود. در ادامه چربی های اضافی شکم بریده و جدا شده و در صورت لزوم موقعیت جدیدی برای ناف تعیین شده و جابجایی صورت می گیرد. برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در عمل ابدومینوپلاستی برای تمام نقاط به غیر از ناف از بخیه های جذبی استفاده می شود. دوره نقاهت ابدومینوپلاستی نیمه از لیفت کامل شکم کوتاه تر است چرا که طول برش و تغییرات کمتری دارد و عضلات شکم هم دستکاری نمی شود.

نکات مهم دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

از جمله موارد مهمی که باید در دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم رعایت شود باید به نکات زیر اشاره کرد.

 • بیمار تا سه روز بعد از ابدومینوپلاستی در ناحیه تحت جراحی درد دارد. پس از گذشت این زمان درد به مرور کاهش می یابد و مصرف مسکن می ‌تواند برای آرام شدن مفید باشد. می ‌توان برای کاهش درد در هنگام استراحت و آرامش بیشتر، سر را بالاتر از سطح بدن قرار داد.
 • نباید تا چند هفته به انجام فعالیت های پرفشار و سنگین پرداخت.
 • از حبس کردن نفس و فشار به ناحیه شکم خودداری شود.
 • در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به خوبی انجام نشود ممکن است تورم برای مدت طولانی باقی بماند.
 • مصرف آناناس و آب کرفس منجر به کاهش تورم و کبودی می شود. البته این آب میوه ها باید در صورتی  مصرف شوند که فشار خون فرد پایین نباشد.
 • ترشح خونابه از درن های آبکشی تا چند روز طبیعی است و بعد از حدود ده روز این درن ها توسط پزشک جدا می شود.
 • بیمار باید در هفته اول و دوم برای ویزیت مجدد به مطب مراجعه کند.
 • تا چند روز افزایش ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است.
 • مصرف نمک و چربی باید به حداقل رسانده شود.
 • به هیچ وجه نباید سیگار، قلیان، الکل و… مصرف شود.
 • از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

اقدامات مورد نیاز در دوران نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

در مورد به بیمار آموزش داده می شود که چگونه باید از محل خروج ترشحات مراقبت کرده و چگونه درن ها را تخلیه کند. علاوه بر این بیمار باید یاد بگیرد که چگونه پانسمان خود را عوض کند. معمولاً تا زمانی که برش‌ ها کاملا بهبود نیافته باید آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهاب خون مصرف شود.

باید از گن های مخصوص شکم استفاده کرده و این عمل را تا 6 هفته ادامه داد. استفاده از گن های مخصوص باعث کاهش طول دوران نقاهت ابدومینوپلاستی شکم می شود.

دوره نقاهت جراحی مینی ابدومینوپلاستی کوتاه ‌تر است. اما در این عمل هم تا 45 روز نباید به ناحیه عمل و بخیه ها فشاری وارد شود.

پس از انجام ابدومینوپلاستی چه نکاتی به بیمار آموزش داده می شود؟

 • نحوه مراقبت از بخیه ها
 • نحوه مراقبت از درن ها و روش کار با آنها
 • اقدامات ضروری در دوران نقاهت جراحی زیبایی شکم و فعالیت های ممنوع
 • زمان مراجعه مجدد به جراح
 • زمان لازم برای استراحت

اقدامات لازم در دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی در خانه

 • پس از انجام عمل و مرخص شدن، یک نفر باید بیمار را تا منزل همراهی کند.
 • تا دو الی سه روز بهتر است یکی از بستگان بیمار در منزل از او مراقبت کند.
 • نباید در خانه اقدام به جدا کردن درن ها کرد. این کار باید توسط پزشک یا دستیار وی انجام شود.
 • بیمار باید داروها، کرم‌ ها و پمادهای تجویز شده را تهیه کرده و در خانه به همراه خود داشته باشد.
 • مصرف الکل و سیگار در دوران نقاهت باعث تاخیر در پروسه ترمیم بدن شده و ممکن است مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند.
 • بیمار در روزهای بعد باید به آرامی راه برود. این فعالیت باعث جلوگیری از لخته شدن خون در پاها می شود.

تا چند هفته نباید رانندگی کرد و هنگام نشستن در اتومبیل نیز نبامراقبت های بعد از جراحی آبدومینوپلاستی

ترتیب جلسات مراقبت بعد از عمل به این صورت است که جلسه اول 5 تا 7 روز بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی () و جلسه دوم 10 تا 14 روز بعد ازعمل جراحی سپس بقیه جلسات با توجه به وضعیت بیمار در بازه زمانی که پزشک تعیین می کند فرد باید برای کنترل وضعیت خود مراجعه نماید. بیمار باید در فواصل زمانی تعیین شده توسط پزشک برای بررسی نتیجه عمل و میزان سلامت خود به مطب او مراجعه کند و به سادگی از کنار جلسات مراقب رد نشود.

کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند بین چهار تا هشت هفته قادر به کار نیستند. شما باید تا شش هفته از ورزش اجتناب کنید. پس از آن می توانید دوباره تمرینات استقامتی سبک را شروع کنید، از هفته ششم می توانید به آرامی بدوید یا شنا کنید. همچنین بسیار مهم است که هیچ جسم سنگینی را بلند نکنید.  یعنی تا دوازده هفته پس از عمل نباید اجسام سنگین با وزن بیش از 15 کیلوگرم را بلند کنید.

وقتی از بیهوشی بعد از ابدومینوپلاستی بیدار می شوید چه اتفاقی می افتد؟

دقیقا همان چیزی است که پس از هر جراحی باید انتظار داشته باشید. مراجعه کننده از بیهوشی بیدار می شود، علائم حیاتی وی بررسی می شود و به اتاقش منتقل می شود. ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بستری بمانید و بعد از آن مرخص می‌شوید. طبق برنامه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، تا زمان بهبودی کامل زخم و مشخص شدن نتیجه جراحی برای معاینه به کلینیک برمی‌گردید. سپس برنامه ای از بررسی های دوره ای به نام پیگیری برای حدود یک سال تنظیم می شود.

مراقبت بعد از آبدومینوپلاستی

اگر در روز جراحی احساس بیماری کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد هر بیماری یا عفونتی که از آن رنج می برید، چه سرماخوردگی یا گلودرد، به او بگویید. علامتی که ممکن است  به نظر شما ساده و پیش پا افتاده باشد، می تواند شما را در برابر برخی از خطرات جدی مرتبط با جراحی شکم آسیب پذیر کند. جراح شما در صورتی که فکر می کند شرایط شما مستلزم به تعویق انداختن جراحی است، به شما اطلاع می دهد. زمانی که پزشک به این نتیجه برسد که خطرات عمل جراحی شکم بسیار زیاد است، ممکن است آن را به تعویق بیندازد. عوارض آبدومینوپلاستی می توانند بر تمام نتایج جراحی شکم تأثیر بگذارند. هر چه عمل جراحی ایمن تر باشد، جای زخم کمتر دیده می شود و نتایج کلی عمل بهتر است.

روزهای اول بعد از ابدومینوپلاستی

تامی تاک یکی از پرتقاضاترین جراحی های شکل دهی بدن است. با استفاده از آن می‌توانید تغییرات زیادی در خود ایجاد کنید، عضلات شکم شما ترمیم می‌شود و چربی اضافی آن حذف می‌شود. با این حال، قبل از انجام عمل، مهم است که بدانید بخیه ها چه مدت پس از ابدومینوپلاستی بهبود می یابند، چه الزاماتی باید رعایت شود.

تورم بلافاصله پس از عمل، یک واکنش طبیعی بدن است. ممکن است کبودی وجود داشته باشد. پس از جراحی ممکن است به دلیل بیهوشی، سرگیجه، ضعف، حالت تهوع داشته باشید. روز اول بیمار باید در بیمارستان بماند تا وضعیت پایدار شود.

مراقبت های بعد از جراحی آبدومینوپلاستی

برای اطمینان از خروج مایع اضافی، از یک درن استفاده می‌شود. درن به طور معمول، بعد 3-4 روز برداشته می شود. یک سوال رایج این است که آیا برداشتن درن بعد از ابدومینوپلاستی دردناک است؟ ممکن است برای اینکه در زمان خروج درد احساس نکنید از مسکن و بیحسی استفاده شود اما این موضوع بستگی به شرایط بیمار دارد.

پس از عمل، پوشیدن  گن مناسب بعد از جراحی لازم است. گن بهشما امکان می دهد بار روی محل جراحی را کاهش دهید. روزهای اول باید از آن به صورت مداوم  استفاده کنید. زمانی که بخیه ها بعد از ابدومینوپلاستی برداشته می شود، پزشک در مورد پوشیدن گن تصمیم می‌گیرد. معمولاً 2 هفته پس از جراحی دیگر نیازی به پوشیدن گن نیست و درد شما در محل جراحی کمتر می‌شود.

در دو روز اول، بیمار باید در وضعیت خوابیده به پشت با پاهای خمیده باشد تا به بخیه ها آسیبی نرسد. پس از بیهوشی، حالت تهوع و خشکی دهان، سرگیجه برای مدتی امکان پذیر است. پس از ابدومینوپلاستی، بازیابی حس در شکم به زمان نیاز دارد. در پایان هفته دوم، بدن شروع به ریکاوری می کند.

در ماه اول پس از عمل، انجام کار فیزیکی ممنوع است. وزنه بلند نکنید و ورزش نکنید. به طور دوره‌ای باید به پزشک مراجعه کرد تا بتواند نحوه بهبود محل جراحی پس از ابدومینوپلاستی را کنترل کند. در طول دوران نقاهت، نباید به پهلو یا شکم بخوابید، زیرا این امر می تواند منجر به ایجاد عوارض شود.

در صورت بروز چه علائمی بعد از جراحی آبدومینوپلاستی، بایستی به پزشک معالج اطلاع داده شود و یا جهت ویزیت کنترل مراجعه کرد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ یا کدام یک از علائم بعد از عمل آبدومینوپلاستی خطرناک است؟ هر گاه بعد از جراحی دچار هر یک از علائم زیر شدید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و برای جلوگیری از عوارض خطرناک ابدومینوپلاستی اقدام کنید.

 • خونریزی از محل درن ها
 • کشیدن درن بعد از عمل ابدو
 • تغییر رنگ پوست در اطراف محل برش و ناف (کبودی در اطراف برش و ناف طبیعی می باشد)
 • خروج ترشحات چرکی از محل درن ها یا برش جراحی

تعویض پانسمان محل عمل جراحی آبدومینوپلاستی و زمان تعویض پانسمان به چه صورت می باشد؟

 • بایستی پانسمان ناف و محل برش قسمت تحتانی شکم روزانه تعویض شود. ابتدا با بتادین و سپس با سرم فیزیولوژی (یا نرمال سالین) شستشو داده شود و سپس گاز وازلین و بعد گاز استریل استفاده شود.
 • در صورت لزوم پانسمان محل درن ها (در صورت خیس شدن پانسمان مربوطه) روزانه 3 تا 4 بار تعویض شود.
 • از گذاشتن مستقیم پوشک های غیراستریل بر روی زخم، باید خودداری شود.

مراقبت از ناف بعد از عمل ابدو | مراقبت های بعد از عمل آبدومینوپلاستی

استفاده از چه مواردی می تواند باعث تسریع در التیام محل جراحی شود؟

استفاده از ترکیبات Vit C

رعایت چه مواردی می تواند در کاهش تورم و کبودی محل عمل جراحی کمک کننده باشد؟

مراقبت های بعد از جراحی آبدومینوپلاستی

چه مدت بعد از عمل جراحی آبدومینوپلاستی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را شروع کند؟ و چه مدت بعد از عمل جراحی می تواند فعالیت های ورزشی خود را شروع کند؟

در صورتیکه همراه جراحی آبدومینوپلاستی، پلیکاسیون (یا پلیسه کردن) عضلات جدار شکم انجام شده باشد، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت 2 ماه ممنوع می باشد. فعالیت های عادی را بعد از 10 تا 14 روز می توان انجام داد. رانندگی به مدت 2 تا 3 هفته ممنوع می باشد.

بعد از عمل جراحی آبدومینوپلاستی روش خوابیدن و استراحت و راه رفتن بیمار به چه صورت می باشد؟

 1. لازم است در طی دو هفته اول بعد از عمل زیر سر بیمار هنگام خواب بلند باشد (30 تا 40 درجه) و پاها از ناحیه مفصل ران به طرف شکم جمع باشد.
 2. خوابیدن بر روی شکم ممنوع است اما میتوانید به حالت چرخیده  به پهلوها با پاهای جمع بخوابید.
 3. به مدت 10 تا 14 روز بعد از عمل ، هنگام راه رفتن ، بیمار باید حالت خمیده داشته باشد.

چه مدت بعد ازعمل آبدومینوپلاستی، بیمار می تواند مسافرت هوایی داشته باشد؟

مسافرت هوایی بعد از 3 هفته بلامانع است. در صورتیکه بیمار ساکن خارج از کشور باشد، توصیه می شود که حداقل به مدت یک ماه بعد از عمل در ایران حضور داشته باشد.

نحوه لباس پوشیدن بعد ازعمل جراحی آبدومینوپلاستی به چه صورت می باشد؟

توصیه می شود بیمار در طی دوران بعد از عمل از لباس های آزاد و گشاد استفاده کند. برای اینکه هنگام پانسمان دچار مشکل نشوید بهتر است از لباس های آزاد استفاده کنید. پوشیدن گن بعد از عمل زیبایی شکم از دیگر دغدغه های بعد از این جراحی است. بستن گن بعد از ابدومینوپلاستی بر نتیجه این عمل تاثیرگذار است ومی تواند به تسریع بهبود بعد از ابدومینوپلاستی کمک می کند.

دستورات غذایی بعد ازعمل جراحی آبدومینوپلاستی به چه صورت است؟

بعد از هوشیاری کامل بیمار و نداشتن استفراغ، استفاده از مایعات مانند آب و آب میوه، بلامانع است و در صورت تخلف استفاده از کمپوت و بیسکوئیت نرم شده بلامانع میباشد. در شب بعد از عمل خوردن غذاهای سبک مانند سوپ یا جوجه بلامانع می باشد. از فردای روز عمل رژیم غذایی عادی (با حجم کم تا متوسط) بلامانع است ولی از پرخوری باید خودداری شود.

مراقبت های جراحی آبدومینوپلاستی

زمان استحمام بعد ازعمل آبدومینوپلاستی چگونه است؟

تا قبل از کشیدن درن های دو طرف برش، استحمام ممنوع است ولی شستن سر بلامانع است و برای تمیزی یا بهداشت بدن می توان از حوله مرطوب استفاده کرد. بعد از کشیدن درن (که بطور معمول 5 تا 7 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود) 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا سوراخ درن ها بطور خودبخود بسته شود و بعد از این مدت استحمام بلامانع است.

استفاده از شکم بند بعد ازعمل آبدومینوپلاستی به چه صورت است؟

استفاده از شکم بند طبی در طی 2 تا 3 ماه بعد از عمل جراحی ضروری است. توصیه می شود شکم بند اضافی تهیه شود تا در صورت کثیف شدن شکم بند و شستن آن از جایگزین آن استفاده شود.

جهت جلوگیری توروموزورید عمقی پا  (لخته شدن خون در پاها) و به دنبال آن آمبولی ریه چه اقداماتی صورت میگیرد؟

جهت پیشگیری از توروموزورید های عمقی اندام تحتانی و عمدتا ساق پا (DVT) و بدنبال آن آمبولی ریه در حین و بعد از عمل جراحی از جوراب های ضد آمبولی استفاده می شود که حداقل تا 2 هفته بعد از عمل جراحی باید از آن استفاده شود. در بسیاری از بیماران علاوه بر اقدامات فوق و بسته به مورد جهت جلوگیری از DVT و بدنبال آن آمبولی ریه از داروهای ضد انعقاد و تزریقی مانند هپارین و انوکساپرین (یا کلگسان) قبل و بعد از عمل استفاده می شود که نحوه تزریق و مدت زمان لازم برای مصرف دارو هنگام ترخیص توضیح داده می شود.

بعد از ترخیص بیمار چه داروهایی برای وی تجویز می شود؟

 1. جهت جلوگیری از عفونت محل عمل، آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود که بسته به نوع آنتی بیوتیک نحوه و مدت مصرف آن توضیح داده می شود.
 2. جهت کنترل درد بعد از عمل ، برای بیمار داروهایی مانند استامینوفن کدئین یا شیاف و در مواری آمپول تزریقی استفاده می شود که نحوه مصرف آن در هنگام ترخیص توضیح داده می شود.
 3. در صورت داشتن یبوست (قبل از عمل جراحی) به پزشک جراح خود اطلاع دهید تا دارو ی مناسب تجویز شود.

زمان کشیدن بخیه محل عمل جراحی آبدومینوپلاستی و مراقبت های بعد از آن به چه صورت است؟

 1.  بخیه های محل برش جراحی شکم قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارد و فقط بعد از 10 تا 14 روز گره های دو طرف برش قطع خواهد شد.
 2.  بخیه های داخل ناف از نوع غیرقابل جذب بوده و 10 تا 14 روز بعد از عمل کشیده خواهد شد.
 3.  بعد از کشیدن یا قطع بخیه ها و اطمینان از کامل شدن اولیه ترمیم زخم بسته به مورد استفاده از ژل یا کرم های آنتی اسکار توصیه می شود تا مانع از ایجاد گوشت اضافه یا برجستگی در محل برش شوند. در صورت لزوم گاهی از سیلیکون شیت و یا لیزر استفاده خواهد شد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا