اقتصادیبرترین های کسب و کار

قرارداد برق کاری ساختمان ، کاغذ دیواری وقرارداد پارکت

قرارداد برق کاری ساختمان و قرارداد کاغذ دیواری از قراردادهای کاربردی و محبوب برای بسیاری از اشخاص است. از این قراردادها برای زیباسازی دکوراسیون و فضای داخلی ساختمان مسکونی و اداری، اتاق کار، منزل و محیط کار و… استفاده می‌شود. استفاده از کاغذ دیواری امروزه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. نصب نسبتاً ساده و سریع، هزینه بسیار کمتر از نقاشی ساختمان، طرح‌ها و مدل‌های زیبا و متنوع و… از دلایلی هستند که باعث علاقه اکثریت مردم به کاغذ دیواری شده است.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها، کاغذهای دیواری تولید می‌کنند و با فروش آن، جایگاه بسیار خوبی در دنیای اقتصاد کسب کرده‌اند. بیشترین مشتریان کاغذهای دیواری، اشخاصی هستند که دغدغه تغییرات مثبت و تغییر دکوراسیون دارند. از طرف دیگر دایره مشتریان کاغذ دیواری گسترده است، زیرا به دلیل به صرفه بودن و قیمت مناسب، در میان قشر متوسط یا به عبارت دیگر، اکثریت جامعه جایگاه بسیار خوبی دارد.

نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری چیست؟

قرارداد فروش و نصب پارکت قراردادی است که با امضای آن، خدمات نصب کاغذ دیواری برای شخص متقاضی (کارفرما) انجام می‌شود. این قرارداد در بسیاری از مواقع، بین شرکت‌های تولید کننده کاغذ دیواری و مشتریانشان تنظیم می‌شود. شرکت‌های تولید کننده کاغذ دیواری، خدمات نصب آن را نیز انجام می‌دهند. بعضی شرکت‌ها بابت نصب در محل، هزینه دریافت نمی‌کنند اما بسیاری از شرکت‌ها برای فرستادن فرد متخصص و نصب کاغذ دیواری هزینه می‌گیرند.

البته اشخاصی نیز هستند که به طور مستقل از شرکت‌ها، صرفاً به حرفه نصب کاغذ دیواری مشغولند و این کار را به صورت دستمزدی انجام می‌دهند. در نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری ، یک طرف مشتری است و طرف دیگر شرکتی که قصد ارائه خدمات فروش و نصب کاغذ دیواری را دارد (یا هر شخصی که مستقل و به عنوان نصاب فعالیت می‌کند).

برای مثال ممکن است شما مالک یا سازنده یک ساختمان چند طبقه باشید و بخواهید برای تمامی واحد‌ها کاغذ دیواری نصب کنید. در این زمان می‌توانید با یک شرکت قرارداد تنظیم کنید و به وسیله آن قرارداد، هم کاغذ دیواری را خریداری کنید و هم بخواهید که اجرا و نصب کاغذ دیواری‌ها را برایتان انجام دهند. این قرارداد نوعی محسوب می‌شود و شرکت بابت خدماتی که ارائه می‌دهد از شما حق الزحمه مشخصی دریافت می‌کند.

نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری از نگاه قانون

این قرارداد یک نوع قرارداد پیمانکاری است که برای انجام کار مشخصی میان طرفین تنظیم می‌شود. قرارداد را با توجه به تنظیم می‌کنند. برای تنظیم این قرارداد می‌توانیم به استناد کنیم. ماده 10 قانون مدنی می‌گوید: «این امکان وجود دارد که هر نوع قراردادی تنظیم شود و مانعی برای تنظیم قراردادهای خصوصی وجود ندارد. تنها شرط لازم برای عقد این قراردادها، این است که قانون به درستی رعایت شده باشد و مخالف صریح قانون نباشند.» بنابراین تنظیم این قرارداد، با دقت به قانون، کاملاً صحیح است و ایرادی ندارد.

انواع نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری

به طور کلی به دو صورت می‌توانیم قرارداد نصب کاغذ دیواری تنظیم کنیم. در ادامه به توضیح درباره این دو روش می‌پردازیم:

 1. به صورت دستمزدی
 2. به صورت ساده

فرم قرارداد نصب کاغذ دیواری به صورت دستمزدی

این نوع از قرارداد نصب کاغذ دیواری به چند شکل تنظیم می‌شود:

 1. حالت اول اینطور است که کارگر یا نصاب کاغذ دیواری با شرکت تولید کننده کاغذ دیواری قرارداد منعقد می‌کند. به این صورت که شرکت با نصاب تنظیم می‌کند. شرایط کار نیز به این صورت است که نصاب به ازای هر متر مربعی که کاغذ دیواری نصب می‌کند، حقوق می‌گیرد.
 2. حالت دوم به این صورت است که شخصی برای یک ساختمان، کاغذ دیواری خریداری کرده است و از یک نصاب می‌خواهد به صورت دستمزدی، در ازای نصب هرمتر مربع، حق الزحمه بگیرد.

فرم قرارداد نصب کاغذ دیواری به صورت ساده

این نوع از قرارداد همان شکل معمول است. در این قرارداد، مقدار کار مشخصی به نصاب داده می‌شود و انتظار می‌رود که نصاب، در زمان مشخص شده، کار را به انتها برساند. در این قرارداد، متراژ کاغذ دیواری، ملاک تعیین دستمزد نخواهد بود. بلکه طرفین پیش از شروع به کار، درباره میزان حق الزحمه به توافق می‌رسند و مبلغ تعیین شده در ثبت خواهد شد. در این مطلب، بیشتر این نوع از قرارداد نصب کاغذ دیواری را در نظر داریم.

مبلغ قرارداد

یکی از بخش‌های مهم قراردادهای پیمانکاری، تعیین مبلغ قرارداد و حق الزحمه پیمانکار است. در این بخش از قرارداد با توجه به نوع قرارداد، مبلغ مورد نیاز با توافق طرفین تعیین شده و در متن قرارداد نوشته می‌شود. برای مثال اگر قرارداد نصب کاغذی دیواری به صورت دستمزدی باشد، در این بخش از قرارداد مشخص می‌کنید که به ازای هر متر مربع نصب، چه مبلغی باید به نصاب پرداخت شود و اگر قرارداد نصب کاغذی دیواری ساده تنظیم شده باشد، باید مبلغ کلی قرارداد مشخص شود.

نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

کارفرما می‌تواند تعیین کند که حق الزحمه به چه صورت پرداخت شود و پیمانکار نیز این حق را دارد که توافق را بپذیرد یا نپذیرد. برای مثال، کارفرما می‌تواند شرط کند که بعد از به اتمام رسیدن کامل پروژه و نصب تمامی کاغذ دیواری‌ها، حق الزحمه را پرداخت خواهد کرد. ممکن است کارفرما پروژه را به مراحلی تقسیم کرده باشد و در ازای انجام هرمرحله حق الزحمه پیمانکار را بپردازد. برای مثال برای یک ساختمان 4 طبقه، بعد از اتمام هرطبقه، حق الزحمه نصب کاغذ دیواری آن طبقه پرداخت خواهد شد.

برای پرداخت هزینه این قرارداد باید به این نکته توجه شود که قیمت هر مدل از کاغذ دیواری با مدل‌های دیگر فرق می‌کند و با توجه به فرآیند نصب هر مدل کاغذ دیواری، احتمال دارد هزینه نصب نیز متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است که در متن قرارداد به انواع کاغذ دیواری‌های به کار رفته در پروژه و مبلغ هر کدام اشاره شود. زیرا کارفرما علاوه بر حق الزحمه نصب کاغذ دیواری، باید هزینه خرید کاغذ دیواری‌ها را نیز پرداخت کند.

دیرکرد در انجام نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری

اگر پیمانکار نتواند پروژه را در زمان مشخص به پایان برساند، کارفرما می‌تواند به ازای هر روز تاخیر از او جریمه بگیرد. میزان این جریمه که در ازای هر روز تاخیر است، در این بخش از قرارداد نوشته می‌شود. کارفرما می‌تواند مبلغ جریمه را مستقیماً از پیمانکار بگیرد یا می‌تواند از میزان حق الزحمه او بکاهد. همه چیز به قرارداد طرفین بستگی دارد.

شروط قرارداد در نمونه قرارداد نصب کاغذ دیواری

هر قرارداد ممکن است شروط خاص و ویژه‌ای داشته باشد که قرارداد برآن اساس تنظیم شود. این شروط توسط طرفین تنظیم می‌شود و آن‌ها موظف هستند که به آن عمل کنند. در این شرایط، هم به تعهدات کارفرما و هم به تعهدات پیمانکار اشاره می‌شود. در ادامه به چند مورد از این شروط توجه کنید:

 1. کارفرما موظف به تامین آب و برق و مکانی برای استراحت و امکانات اولیه مورد درخواست پیمانکار است.
 2. کارفرما موظف به تهیه مصالح و مواد اولیه مورد نیاز پیمانکار است. (اگر تامین کاغذ دیواری به عهده پیمانکار نباشد.)
 3. پیمانکار موظف به تهیه و تامین کلیه ابزار و تجهیزاتی است که برای نصب کاغذ دیواری مورد نیاز است.
 4. پیمانکار مسئول اجرا و نصب کاغذ دیواری است و تضمینی برای کیفیت نوع کاغذ دیواری ندارد.
 5. شخص پیمانکار باید از مواد با کیفیت برای نصب کاغذ دیواری استفاده کند. (اگر تهیه مواد اولیه به عهده پیمانکار باشد.)
 6. پیمانکار در مورد آن بخش از کار که مربوط به نصب کاغذ دیواری باشد، مسئول است.
 7. سطح کاغذ دیواری باید فاقد هرگونه آثار چسب باشد.
 8. مسئولیت کامل کارگران و بیمه و پرداخت حقوق آن‌ها با پیمانکار است و کارفرما در این زمینه مسئولیتی ندارد.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید تنظیم قرارداد خودتان را به ما بسپارید. به این ترتیب، این امکان را خواهید داشت که قراردادتان را دقیقا مطابق شروط و تعهدات میان طرفین تنظیم کنید و ضمانت اجراهای مناسبی را برای آن در نظر بگیرید. برای بهره مندی از ، می‌توانید روی لینک بزنید و درخواستتان را در سایت ثبت کنید. از طرف دیگر، تیم حقوقی ما، نمونه‌ای از این قرارداد را تنظیم کرده است. روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

مساله دیگری که نیاز است درباره آن با مشاوران حقوقی ارتباط بگیرید، سوالات حقوقی و ابهامات موجود در خصوص مسائل حقوقی و قانونی روابطی است که میان طرفین برقرار می‌‎شود. برای رسیدگی به این مسائل و دریافت مشاوره و راهنمایی در رابطه با آن‌ها، پیشنهاد می‌کنیم که درخواستتانقرارداد پیمانکاری ( تعمیرات و بازسازی ساختمان)
این قرارداد فی مابین شرکت ………………………………. به نمایندگی آقای ……………………………….. که کارفرما نامیده می شود از یک طرف و پیمانکار ……………………………. به نمایندگی آقای ……………………………. به نشانی ……………………………………………………………………………………………………………………. که منبعد پیمانکار نامیده می شود به شرح ذیل منعقد می گردد:
ماده یک- موضوع قرارداد و شرح عملیات:
 الف- موضوع قرارداد عبارت است از:
بازسازی طبقه ………………. و راه پله ساختمان شماره ………………… شرکت واقع در آدرس: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
ب- شرح عملیات و بهای اقلام آن:
1- سنگ کف پاگرد راه پله با مصالح و نصب                                                  ریال
2- سرامیک کف واحد 150 متر 40*40                                                      ريال
3- کاشی 70 متر مربع                                                                            ريال
4- درب آلومینیومی                                   عدد                                        ريال
5- چهارچوب آهنی با نصب                          عدد                                        ريال
6- درب چوبی MDF                                 عدد                                        ریال
7- درب دولنگه ورودی تمام چوب روسی با نصب و رنگ                                    ريال
8- کاسه توالت با نصب                               عدد                                        ريال
9- دستشویی و روشویی عدد با نصب                                                           ريال
10- لوله کشی سرویس و آشپزخانه                                                             ريال
11- شیر آلات سرویس و آشپزخانه درجه یک با نصب                                      ريال
12- آینه سرویس یک جام                                                                        ريال
13- کابینت با بدنه فلزی و درب چوبی آلمانی هر متر مربع                                 ريال
14- ابزار دستی………. متر هر متر طول با مصالح                                               ريال
15- گچ کاری …………… متر هر متر مربع                                                        ريال
16- کمد دیواری …………… متر با چهارچوب و نصب                                           ريال
17- قفسه بندی داخل کمد دیواری …………… متر با نصب و مصالح                         ريال
18- دستگیره و قفل دربها ……….. عدد با نصب                                                 ريال
19- سیم کشی کل واحد با مصالح                                                               ريال
20- خرید کلید و پریز البرز            عدد                                                       ريال
21- گاز کشی                                                                                         ريال
22- پرده لوردراپه…………… متر با نصب                                                            ريال
23- دیوار کشی با مصالح                                                                            ريال
24- تخریب کف- پاگرد- راه پله و سرویس و حمل نخاله                                      ريال
25- نقاشی ساختمان …………….. متر (روغنی)                                                     ريال
26- رنگ آمیزی ابزار ………………… متر طول          متر                                         ريال
27- کف سابی و سنگ سابی کف راه پله ها                                                       ريال
28- تعویض سنگ راه پله                           عدد                                             ريال
جمع کل: به حروف ……………………………………………………….. به عدد ……………………………        ريال
ماده دو- مبلغ کل قرارداد و نحوه پرداخت:
 مبلغ کل قرارداد …………………………………….. ریال و به حروف …………………………………………………… ریال می باشد.
الف- ………………………………………….. مبلغ فوق به عنوان پیش پرداخت در وجه پیمانکار و در ازای چک تضمین پرداخت می گردد و باقیمانده مبلغ قرارداد طی دو قسط مساوی متناسب با میزان پیشرفت کار و براساس درخواست کتبی پیمانکار و رسیدگی به تائید دستگاه نظارت پروژه و مدیریت شرکت پرداخت خواهد گردید.
تبصره: کلیه کسورات قانونی این قرارداد بعهده پیمانکار می باشد.
ب- کارفرما می تواند موضوع قرارداد را تا ………………………………………… افزایش یا کاهش دهد بدیهی است به همان نسبت مدت و مبلغ قرارداد افزایش یا کاهش خواهد یافت.
ج- درصورت تاخیر پیمانکار در انجام موضوع قرارداد به ازاء هر روز تاخیر مبلغ …………………………………… ریال از مطالبات پیمانکار کسر خواهد شد.
د- تهیه کلیه مواد و مصالح مصرفی بعهده پیمانکار می باشد.
ه- در صورتیکه پیمانکار در اجرای موضوع قرارداد از کارگر استفاده ننماید براساس دستور العمل مورخ …………… سازمان تامین اجتماعی از شمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی خارج خواهد بود.
ماده سه- مدت قرارداد:
مدت قرارداد از تاریخ …………………………… لغایت ……………………………… به مدت …………………………… می باشد.
 ماده چهار- تعهدات پیمانکار:
پیمانکار متعهد میشود:
الف- پیمانکار موظف است کلیه عملیات موضوع قرارداد را طبق نقشه های طراحی و مطابق مشخصات و دستورات کارفرما با بهتری روش اجرا نموده، بطوریکه کارهای انجام شده مورد قبول نماینده کارفرما باشد.
ب- پیمانکار تایید می نماید از قوانین مربوط به کار در محدوده شرح وظایف خود طبق قرارداد حاضر مطلع بوده و متعهد به اجرای تمامی آنها می باشد.
ج- پیمانکار متعهد می گردد هرگاه در اثر تخلف و یا بی توجهی در محدوده شرح وظایف وی به تاسیسات موجود در کارگاه، مواد و مصالح مربوط به کارفرما خساراتی وارد آید ملزم به جبران باشد.
ه- پیمانکار متعهد می شود چنانچه قسمتی از کار مطابق نقشه و مشخصات فنی اجرا نگردد ملزم به ترمیم و اصلاح آن مطابق نظر کارفرما خواهد بود.
و- کارکنان پیمانکار می بایستی از هر جهت صلاحیت انجام کار محوله را داشته باشند.
ز- پیمانکار متعهد می گردد چنانچه ابزار و تجهیزاتی از طرف کارفرما در اختیارش قرارداده شود، در پایان کار عیناً مسترد نماید و در صورت وارد شدن خسارت می بایستی نسبت به جبران آن اقدام نماید.
ح- پیمانکار شخصاً در انجام عملیات موضوع قرارداد مباشرت نموده و آنرا کلاً یا جزئاً به غیر واگذار ننماید.
 ماده پنج- ضمانت حسن انجام کار:
 از هر پرداخت …………………………………… بعنوان تضمین حسن انجام کار کسر می گردد که پس از اتمام موضوع قرارداد به نحو مطلوب و رضایت کارفرما به پیمانکار پرداخت می گردد.
ماده شش- دوره تضمین:
دوره تضمین اجرای موضوع قرارداد ……………………….. ماه تعیین می گردد و اگر در این مدت در اجرای موضوع قرارداد ایراد و اشکال ایجاد شود پیمانکار مکلف می باشد به هزینه خود رفع عیب نماید و همچنین پیمانکار موظف است جهت دوره تضمین به میزان حداقل ………………………………. مبلغ کل قرارداد چک یا سفته در اختیار کار فرما قراردهد که در پایان دوره تضمین عودت خواهد شد.
ماده هفت- حل اختلاف:
در صورتیکه اختلافی فی مابین کارفرما و پیمانکار پیش آید، اعم از اینکه مربوط به اجرای عملیات موضوع قرارداد و یا مربوط به تفسیر و تعبیر هر یک از مواد قرارداد باشد چنانچه طرفین نتوانند موضوع اختلاف را بطریق توافق رفع نمایند شرایط عمومی پیمان منتشره از سازمان مدیریت و برنامه ریزی ملاک عمل قرار خواهد گرفت و در غیر اینصورت از طریق مراجع صالحه قانونی، موضوع اختلاف حل و فصل خواهد شد و پیمانکار ملزم است تا زمان حل اختلاف، تعهداتی را که موجب قرارداد بعهده دارد اجرا نماید.
ماده هشت- ممنوعیتهای قانونی:
پیمانکار اعلام می دارد که مشمول ممنوعیت قانونی مصوب 22 دیماه 1337 و اصلاحیه های بعدی آن نمی باشد.
ماده نه- نشانی طرفین قرارداد:
آدرس کارفرما …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
آدرس پیمانکار ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
این قرارداد مشتمل بر 9 ماده و یک تبصره، در ………………….. نسخه تنظیم و به امضا طرفین رسیده است که عینا حکم واحد دارد.

شرکت پیمانکار:                                                               شرکت کارفرما:

———————————-

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا