علمی و پزشکی

دستیابی چین به سلاحی که آمریکا سال‌هاست نتوانسته بسازد!

ارتش چین مدعی دستیابی به هدفی بزرگ در حوزه‌ی تسلیحات انرژی‌محور شده است. نمایندگان دانشگاه ملی فناوری دفاعی چین از تولید نوعی سیستم خنک‌کننده‌ی فوق‌پیشرفته خبر داده‌اند که به لیزرهای پرانرژی امکان می‌دهد به‌صورت نامحدود و بدون داغیِ بیش‌ازحد، فعالیت کنند.

دهه‌ها از ساخت لیزرهای پرانرژی می‌گذرد، اما این نوع لیزرها گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند و در اغلب مواقع پس از مدتی کوتاه بلااستفاده می‌شوند. ارتش‌های مختلف در سراسر دنیا چند بار تلاش کرده‌اند اسلحه‌ی لیزری بسازند، اما پروژه‌هایشان ناموفق بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری South China Morning Post، در سیستم خنک‌کننده‌ی جدید چین نوعی گاز از داخل اسلحه عبور می‌کند تا گرمای اضافی از بین برود و اسلحه بتواند برای مدت‌زمان نامحدود، پرتورهای لیزری را با دقت بسیار بالا و بدون از دست دادن قدرت اولیه شلیک کند.

ارتش ایالات متحده نیز بارها تلاش کرده است اسلحه‌ی لیزری بسازد، اما آن پروژه‌ها غالباً شکست خورده‌اند و آمریکا در نهایت تصمیم گرفته است سراغ ساخت تسلیحات معمولی برود. آن‌طور که منابع آگاه می‌گویند، آمریکا متوجه شده بود که تسلیحات لیزری به اندازه‌ی کافی قدرت تخریب ندارد.

یک مقام نظامی سابق بریتانیا در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق) گفته است که اگر ادعاهای ارتش چین حقیقت داشته باشد، این کشور در چندین حوزه جلوتر از آمریکا قرار می‌گیرد: «اگر دانشمندان چینی توانسته باشند مشکلات گرما و انحراف لیزر را در دستگاهی نسبتاً کوچک برطرف کنند، به دستاوردی بزرگ رسیده‌اند، خصوصاً با در نظر گرفتن شکست‌های آمریکا در این حوزه.»

سلاح‌های لیزری به مهمات سنتی نیاز ندارند و به‌همین‌دلیل جایگزینی ارزان‌تر برای سیستم‌های موشکی سنتی محسوب می‌شوند. از لحاظ تئوری می‌توان این لیزرها را برای حمله به ماهواره‌ها نیز استفاده کرد.

۵۸۵۸

تیم تحریریه مطالب پزشکی

نوشته‌هایی که با بهره‌گیری از الگوریتم BERT گوگل، بصورت کاملاً انسانی و پویا باشند و به خواننده‌ها کمک می‌کنند تا به راحتی مفاهیم علمی را درک و استفاده کنند.
دکمه بازگشت به بالا