علمی و پزشکی

حجامت برای این افراد ممنوع

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر زهرا جعفری با بیان اینکه در طب سنتی یک سری اصول برای حفظ تندرستی افراد مورد تاکید است، گفت: از جمله این‌ها اصول شش گانه تندرستی است که شامل تغذیه، خواب مناسب، فعالیت بدنی، کنترل استرس و حالت‌های روحی، روش‌های پاکسازی بدن و آب و هوا است.

وی افزود: حجامت یکی از روش‌های پاکسازی بدن است که جزیی از اصول پیشگیری و درمان در طب سنتی محسوب می‌شود و تقریبا در مراحل انتهایی کار قرار دارد، به این صورت که افراد ابتدا برای بهبود سلامت خود باید بحث تغذیه، خواب، فعالیت بدنی، کنترل استرس و… را انجام داده و سپس اقدام به استفاده از روش‌های پاکسازی بدن از جمله “حجامت” کنند.

جعفری با اشاره به وجود دو نوع حجامت عام و حجامت عضوی گفت: در حجامت عام خون‌گیری از بین دو کتف انجام شده و در حجامت عضوی بسته به مشکل هر عضو حجامت در همان محل انجام می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در تشریح فواید حجامت گفت: حجامت یک نوع پاکسازی بدن است، به‌طوری که خونی که از بدن با این روش خارج می‌شود به نوعی حاوی مواد زائد بدن است.

جعفری تصریح کرد: از طرفی با ایجاد تحریک بر روی بدن در پی انجام حجامت، سیستم ایمنی بدن نیز تقویت می‌شود.

این دکترای تخصصی طب ایرانی با هشدار نسبت به انجام حجامت به صورت خودسرانه و بدون نظر پزشک، گفت: انجام حجامت نیازمند داشتن شرایط جسمانی خاصی است، به‌طور مثال قوام و غلظت خون فرد باید به حدی باشد که بتوان این کار را انجام داد، بنابراین هر فردی نمی‌تواند خودسرانه حجامت کند.

جعفری تصریح کرد: حجامت عمدتا در افرادی که دارای غلیان خود بوده و یا خون گرم دارند و در ابتدای فصل بهار دچار بثورات پوستی می‌شوند توصیه می‌شود و این افراد هم باید با نظر پزشک اقدام به انجام این کار کنند.

وی افزود: افراد برای بررسی مشکلات جسمانی خود ابتدای باید به پزشک طب ایرانی مراجعه کرده و در وهله اول تغذیه خود را اصلاح کرده، سپس از دمنوش‌ها و گیاهان دارویی استفاده کنند و اگر این موارد کفایت نکرد با نظر پزشک کار حجامت انجام می‌شود.

جعفری با اشاره به کاهش سن حجامت در جامعه گفت: متاسفانه بعضا شاهد انجام حجامت برای سنین چهار تا شش ماهه هستیم، این درحالی است که در کتاب “قانون” ابن سینا انجام حجامت برای سن زیر ۱۴ سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی افزود: در حال حاضر برای افراد بالای ۶۰ سال هم در صورت نیاز، کار حجامت با احتیاط انجام می‌شود.

تیم تحریریه مطالب پزشکی

نوشته‌هایی که با بهره‌گیری از الگوریتم BERT گوگل، بصورت کاملاً انسانی و پویا باشند و به خواننده‌ها کمک می‌کنند تا به راحتی مفاهیم علمی را درک و استفاده کنند.
دکمه بازگشت به بالا