برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

بازی کودکانه برای سنین مختلف

بهترین بازی کودکانه برای سنین مختلف ( از تولد تا 10 سال)

همانطور که کودک در حال رشد شما، شروع به راه رفتن، دویدن و بالا رفتن می کند؛ نحوه بازی او به طرز چشمگیری تغییر می کند. با بهبود توانایی ‌های فیزیکی، کودکان 12 تا 24 ماهه مهارت‌های جدیدی از جمله صحبت کردن، بازی کردن، تعامل و دوست‌یابی کسب می‌کنند. خرید جلیقه پلیس بچه گانه و بازی کودکانه بخشی جدایی ناپذیر از این رشد است؛ در ادامه به معرفی بازی برای سنین مختلف می پردازیم.

بازی کودک برای رشد او ضروری است. بازی درمانی به او این امکان را می دهد که یاد بگیرد چگونه احساسات خود را مدیریت کند، نقش آفرینی، احترام و پذیرش قوانین را می آموزد. از همه مهم تر مهارت های خود آگاهی و شناخت توانایی هایش را تقویت می کند؛ در نتیجه عزت نفس به دست می آورد! بازی کودکانه و بازی های آموزشی به کودک این امکان را می دهد که مشکلات را پیش بینی کند. بازی هایی با مضمون آموزش خواندن و نوشتن از 3 سالگی شروع می شود. اما در واقعیت، کودکان می‌توانند مدت‌ها قبل با اسباب‌ بازی‌ های مختلف و ابزارهای سرگرمی، یادگیری را آغاز کنند.

جهت خرید لباس پلیس راهنمایی و رانندگی و ست پلیسی با ما تماس بگیرید.

اهمیت بازی کودکانه در تربیت و رشد کودکان

بازی برای سنین مختلف این امکان را می دهد که کودکان از خلاقیت خود استفاده کنند و در عین حال قوه تخیل، مهارت و قدرت فیزیکی، شناختی و عاطفی خود را توسعه دهند. بازی کودکانه برای رشد سالم مغز مهم است. کودکان از طریق بازی در سنین بسیار پایین با دنیای اطراف خود تعامل پیدا می کنند.

انواع بازی کودکان کمک می کند تا بچه ها شایستگی های جدیدی را توسعه دهند که منجر به افزایش اعتماد به نفس و انعطاف پذیری آنها برای رویارویی با چالش های آینده می شود. بازی کودکانه بدون جهت به آن ها این امکان را می دهد تا یاد بگیرند که چگونه در گروه کار کنند، به اشتراک بگذارند، مذاکره کنند، تعارضات را حل کنند و مهارت های دفاع از خود را بیاموزند.

انواع بازی برای استعدادیابی کودکان

همه کودکان استعدادها و توانایی های پنهانی دارند که منتظر کشف و رشد هستند. هر کودکی متفاوت است و به همین دلیل به هیچ وجه نباید آنها را با هم مقایسه کرد. برخی از کودکان از سنین پایین به جنبه های بسیار خاص علاقه مند هستند، اما برای اکثر آنها این یک فرآیند بلوغ است و ممکن است در این مسیر علایق و خواسته های آن ها بارها تغییر کند.

هنگامی که کودکان در جریان بازی کودکانه فعالیت های خلاقانه مختلف را کشف می کنند و در مورد آن ها یاد می گیرند، در آن زمان  به یکی از آن ها علاقه مند می شوند. به همین دلیل، بسیار مهم است که شما به عنوان والدین همه ابزارهای ممکن برای بازی خلاقانه را در اختیار فرزندان قرار دهید. به این ترتیب آن ها این فرصت را خواهند داشت زمینه استعداد خود را کشف کنند.

بازی مناسب کودک پیش دبستانی و بازی مناسب مهد

کودک پیش دبستانی شما ممکن است بداند که باران می بارد و نمی تواند بیرون بازی کند، اما بدن او همچنان می خواهد انرژی خود را تخلیه کند. کودکان خردسال ذاتا موجودات فعالی هستند و باید با انواع بازی کودکان به فرزند خود این فرصت را بدهید که ضمن تخلیه انرژی خود، یاد بگیرد و استعداد خود را کشف کند. در اینجا چند بازی کودکانه مناسب کودک پیش دبستانی و بازی مناسب مهد برای تقویت ذهن و بدن کودکان معرفی می کنیم:

  • ظروف شیر قدیمی، قاشق های چوبی، ظروف خالی گیاه گلدانی، چوب، کاغذ خرد شده، سطل های پلاستیکی، قابلمه و لباس های قدیمی برای بازی های تخیلی و بدون ساختار عالی هستند.
  • پازل ها و بازی های تطبیقی ​​مانند دومینوی حیوانات به بهبود حافظه و تمرکز کودک شما کمک می کند.
  • خمیر بازی و خاک رس: این بازی مناسب کودک پیش دبستانی و بازی مناسب مهد، به رشد مهارت های حرکتی خوب کودک شما کمک می کند .
  • پخش موسیقی مورد علاقه یا ضرب گرفتن با قابلمه و تابه، منجر به تقویت حس شنوایی و تشخیص صداها توسط کودک می شود.
  • کودک با لگد زدن، پرتاب کردن یا غلتاندن توپ، انرژي خود را تخلیه می کند و همچنین ارگان های حرکتی اش تقویت می شوند.

در کنار بازی مناسب کودک پیش دبستانی و بازی مناسب مهد که در بالا اشاره شد، اسباب بازی های ساده نیز این بازی ها را برای کودک جذاب تر می کنند.

انواع بازی کودکان دبستانی

کودکان در 6 الی 9 سالگی رشد سریعی دارند. در کنار رشد و شکوفایی در زمان مدرسه ابتدایی، زمان زیادی را صرف بازی می کنند. بازی مناسب کودکان دبستانی از جنبه های مختلف به رشد آن ها کمک می کند. به عنوان مثال، بازی با قوانین ساده به فرزند شما کمک می کند تا به ساختارهای یادگیری رسمی تری که در مدرسه تجربه می کند، عادت کند. این نوع بازی همچنین به کودک شما می آموزد که نوبت را رعایت کند که برای دوست یابی و حفظ آن بسیار مهم است.

 بازی مناسب کودکان دبستانی پیش زمینه برای کشف و شناخت علایق جدید کودکان را فراهم می کند. برای مثال، کودک شما ممکن است شروع به مطالعه بیشتر کند و واقعا از کتاب‌ها و مجلات با مطالبی که به آن ها علاقه دارد، لذت ببرد. این نوع فعالیت ها فرزند شما را تشویق می کند که علایق خود را دنبال کند و خودش یاد بگیرد. همچنین کودک در سن مدرسه شما می تواند با اشیاء و فعالیت های زیر سرگرم شود:

پخت و پز

پخت و پز ساده و فعالیت های آماده سازی غذا برای توسعه مهارت های روزمره و خلاقیت عالی هستند.

انواع بازی تخیلی

با بازی کودکانه تخیلی، کودک شما می تواند خود را به یک ابرقهرمان یا شخصیت داستانی مورد علاقه تبدیل کند و قوه تخیل خود را به چالش بکشد.

بازی های لباس پوشیدن

بازی های لباس برای نقش  بازی کردن و اجرای نمایش عالی هستند. این بازی کودکان به فرزند شما اجازه می دهند احساسات خود را کشف کند و نقش های مختلفی مانند خلبان یا پزشک بودن را امتحان نماید. تمام چیزی که کودک شما نیاز دارد چند لباس و وسایل ساده مانند کلاه یا کیف دستی قدیمی است.

پخش صدا و موسیقی

فعالیت هایی مانند پریدن و رقصیدن با موسیقی یا ساختن و نواختن سازهای خانگی ساده برای بیان احساسات و تخلیه انرژي مناسب است.

بازی با اسباب بازی نرم

 بازی کودکانه که در فضای سرپوشیده مهدکودک انجام می شود؛ اغلب به همراه مجموعه ای از اسباب بازی هایی است که جنبه آموزشی دارند. حیوانات عروسکی نمونه ای از این اسباب بازی ها است. تا حد امکان اسباب بازی و شکلک های حیوانات و موجودات و اشیا مختلف را جمع آوری کنید و آن ها را در یک کیسه یا روبالشی بزرگ قرار دهید. هنگامی که چشمان او را می پوشانید، به کودک پیش دبستانی خود اجازه دهید حیوانی را جدا کند و سپس آن را برگرداند. ببینید آیا می تواند حدس بزند که کدام حیوان را در حالی که از آن تقلید می کند، انتخاب کرده است. به نوبت این کار را انجام دهید.

اسباب بازی مناسب کودکان

خیلی وقت ‌ها پیش می ‌آید که ما نمی ‌دانیم چه نوع اسباب ‌بازی برای کودک بخریم. با این حال، هنگامی که به اسباب بازی برای سنین مختلف فکر می کنید، مهم است که گزینه مناسب را برای افزایش زمان بازی و مهارت های رشدی آن ها انتخاب کنید. بازی‌های بچگانه زیادی وجود دارند که مهارت ‌ها و توانایی ‌های کودک از جمله رشد جسمی، شناختی، اجتماعی و عاطفی را افزایش می‌ دهند. انتخاب اسباب ‌بازی مناسب برای کودک می‌تواند استقلال، خلاقیت و کنجکاوی، احساسات و تعاملات اجتماعی افزایش دهد. هنگام انتخاب یک اسباب بازی برای بازی کودکانه مهم است که به خاطر داشته باشید که این وسیله چگونه می تواند باعث توسعه، کاوش، آزمایش و خلاقیت کودک شود.

والدین همیشه بیشترین تاثیر را در تربیت و رشد کودک دارند؛ زمانی که پدر و مادر نسبت به علایق، توانایی ها و شخصیت فرزند خود شناخت کافی داشته باشند؛ از هر طریقی می توانند در زندگی او موثر باشند. این تاثیر می تواند از بازی کردن، نحوه غذا خوردن، دوست یابی و غیره به کودک منتقل شود. آگاهی از تکنیک های تربیتی و رفتار با کودک، شما را قدم به قدم به شناخت فرزندتان نزدیک می کند. اینستاگرام مای اسمارت ژن، گزیده ای از این تکنیک ها و رفتارهای تربیتی که منجر به شناخت و رفاقت با کودک می شود را به اشتراک می گذارد.

اسباب بازی مناسب کودکان چه ویژگی دارد؟

بهترین اسباب ‌بازی برای بچه ها، اسباب بازی های «پایان باز» هستند که کنجکاوی و  خلاقیت آن ها را به چالش می کشد.

اسباب بازی پایان باز

اسباب بازی هایی هستند که کودک شما می تواند به شیوه های مختلف، بدون محدود کردن تخیل خود استفاده کند. این اسباب بازی کودکان شما را تشویق می کند تا از تخیل، خلاقیت و مهارت های حل مسئله استفاده کنند.

این نمونه بازی برای سنین مختلف عبارتند از:

    بلوک ها: از بلوک ها می توان برای ساخت یک خانه، ساخت یک بزرگراه یا ایجاد یک ربات استفاده کرد. می توان از آن ها برای آموزش شکل، رنگ و حتی بافت استفاده کرد. بچه ها با بلوک ها نقاشی می کنند یا فقط آن ها را به هم بکوبند تا موسیقی بسازند.

    توپ: با توپ، بازی های متنوعی می توان انجام داد. به طور کلی این بازی ها انرژي کودک را تخلیه می کنند از آن مهم تر، مهارت های ورزشی و بدنی او را تقویت می کنند.

    جعبه های مقوایی: کودک شما می تواند وانمود کند که جعبه ها، پیشخوان مغازه، اجاق گاز، ماشین، قایق، خانه عروسک و موارد دیگر که خلاقیت کودک بستگی دارد؛ هستند.

    آراستن: با چند لباس و تکه‌ های پارچه، کودک شما می ‌تواند به هر چیزی یا هر کسی تبدیل شود.

    مجموعه ها: فرزند شما می تواند دکمه ها، مهره ها یا سکه ها را جمع آوری کند و بر اساس رنگ، الگو، اندازه یا شکل مرتب کند. توجه داشته باشید که این بازی برای کودکان زیر 4 سال مناسب نیست؛ زیرا کودک باید درکی از لوازم بازی داشته باشد و به خود آسیبی نزند.

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا