فرهنگ و هنر

برنده بهترین مستند جشنواره فجر «شمال از آسمان» را می‌سازد

برنده سیمرغ بلورین بهترین مستند چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در حال تولید مستند جدیدی به نام «شمال از آسمان» است.

به گزارش دانا نیوز به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، فرشاد افشین‌پور کارگردان مستند «دنیای وحشی زاگرس» که سیمرغ بلورین بهترین مستند چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر را به دست آورد، مدتی است تولید مستند «شمال از آسمان» را در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی آغاز کرده است.

 او در این باره گفت: مستند شمال از آسمان، کوهستان البرز و بالاخص سه استان شمالی کشور یعنی مازندران، گیلان و گلستان را به تصویر می‌کشد. به دلیل ساختار طراحی شده برای این فیلم  اغلب پلان‌های آن هوایی خواهد بود. در واقع وجه تسمیه نام فیلم هم برگرفته از همین ساختار است. در این فیلم به سیمای طبیعی کوهستان البرز و حیات وحش آن در چهار فصل مختلف سال پرداخته خواهد شد و به جزئیات و رفتارهایی خاص از حیوانات در فصول مختلف اشاره خواهد شد.

این مستندساز ادامه داد: پژوهش فیلم مدتهاست که آغاز شده و شاید به حدود پنج سال قبل باز می‌گردد و تصویربرداری این مستند هم مدتی است که آغاز شده است. در طی ماه‌های گذشته تصاویر زیادی به ثبت رسید اما باید در زمستان جاری و همچنین بهار آتی تصاویر تکمیلی به ثبت برسد تا تصویربرداری فیلم به پایان راه خود برسد. هم اکنون مشغول تصویربرداری و تدوین همزمان هستیم که تا در شهریورماه ۱۴۰۲ پروژه به مرکز گسترش تحویل داده شود، هدفم شرکت دادن فیلم در هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» است.

افشین‌پور درباره شباهت‌های «دنیای وحشی زاگرس» و «شمال از آسمان» گفت: نمایش سیمای طبیعی و حیات وحش، فصل مشترک هر دو فیلم هستند، اما تجربه و دانش ما به مراتب بالاتر رفته است و  امیدواریم بتوانیم گامی تازه به پیش برداریم و رضایت هرچه بیشتر مخاطبان سینما را کسب کنیم.

این کارگردان درباره علاقه‌اش به ساخت مستندهای حیات وحش افزود: تنها دغدغه و علاقه به ساخت مستند درباره محیط زیست یا طبیعت نمی‌تواند باعث شود فیلمساز در این حوزه موفق شود و فیلم بسازد، به نظرم مهم است که شما این دغدغه و علاقه را در ظرفی بریزید که از نظر ساختاری و هنری  درست باشد تا برای مخاطب جذابیت داشته باشد. باید علاقه را به نگاه هنری پیوند زد تا حاصل کار، جذاب و تماشایی باشد.

افشین پو درباره جایزه جشنواره فجر نیز گفت: از کسب این جایزه بی نهایت خوشحالم اما می‌توانستم اوایل دهه نود این جایزه را دریافت کنم چراکه فیلمهای اول و دوم من هم به اعتقاد کارشناسان و مخاطبان سینما از کیفیت خوبی برخوردار بود و لیاقت کسب این جایزه را داشتند. قبلا سه دوره در بخش مستند جشنواره فیلم فجر حضور داشتم و یک سیمرغ بلورین تصویربرداری و دستاورد هنری دریافت کرده بودم، اما امسال و در سال چهارم بلاخره هیات داوران، تلاش من را دیدند و به آن سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دادند. خیلی خوشحالم که این جایزه را دریافت کردم، یقینا کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم از جشنواره فجر انگیزه من و سایر عوامل فیلم و همکارانم را برای ادامه این مسیر و ساخت مستندهای بهتر، بیشتر می‌کند.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا