برترین های کسب و کارعمومی

بهترین نهال سیب برای کاشت

بهترین نهال سیب کدام است؟ معرفی 6 درخت از بهترین نهال سیب ایران

سیب یکی از خوش‌ خوراک‌ ترین و مغذی‌ ترین میوه‌ها در جهان است که خواص آن ارزش غذایی این میوه را مشخص می‌کند. بهترین نهال سیب با تنوع بیش از ۶ هزار گونه متفاوت، در کشورهای مختلف کاشت و برداشت می‌شود. نکته‌ جالب در خصوص این میوه، اهمیت آن بین ادیان مختلف مسیحی و مسلمان است. انواع بهترین ، در رنگ‌های قرمز، زرد و سبز در طعم‌های شیرین و ترش تولید می‌شوند. در کشور ما ایران کشت بهترین درخت سیب، بیشتر در شهرهای تهران، اصفهان، فارس، خراسان، همدان، آذربایجان شرقی و غربی انجام می‌شود.

کاشت بهترین سیب؛ در کشور به کیفیت خاک، زهکشی مناسب، شرایط آب و هوایی، رسیدگی به نهال، میزان آبیاری و… بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر با بهترین درخت سیب، با ما همراه باشید. در این مطلب از نهالستان اکین نهال به معرفی بهترین نهال سیب و مشخصات آن می‌پردازیم.

بهترین نهال درخت سیب شامل چه نژادهایی می باشد؟

یکی از ارقام محبوب سیب در ایران، سیب گلاب:

یکی از بهترین نهال های سیب؛ در ایران را می توان به نهال سیب گلاب لقب داد. با فرا رسیدن فصل تابستان، باغداران برای جمع‌آوری میوه درخت سیب گلاب، روزشماری می‌کنند. این درخت در یک دوره چهارده روزه از اوایل تا اواخر اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند. سیب گلاب از سنن چهار سالگی به دوره باردهی کامل می‌رسد. در صورتی که شرایط آب و هوا و خاک مناسب برای رشد این نهال فراهم باشد، عمر اقتصادی آن به ۴۰ سال و بیشتر خواهد رسید.

  • نیاز سرمایی درخت سیب گلاب:

مهم‌ ترین نکته در رشد بهترین سیب ایران؛ کاشت آن در مناطقی با آب و هوای معتدل و سرد است. اگر می‌خواهید از این محصول باردهی قابل قبولی داشته باشید، باید نیاز سرمایی آن را تأمین کنید. نیاز سرمایی این درخت بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتی‌گراد است.

درخت سیب نباید در معرض کم‌ آبی قرار بگیرد. میزان نیاز آبیاری انواع درخت سیب به نوع خاک، شرایط آب و هوایی و پایه سیب بستگی دارد.

به‌ طور کلی آبیاری بهترین درختان سیب؛ به سه بخش تقسیم می‌شود. در ابتدا قبل از شکوفه دادن شاخه‌ها این درخت باید آبیاری شود. در نوبت دوم حدود ۲۰ روز پس از گلدهی باید درخت را آب داده و در نهایت نیز هنگام رسیدن میوه‌ها این درخت نیاز به آبیاری دارد.

دومین نهال از بهترین درخت سیب ایران، سیب فرانسه:

سیب استارکینگ یا سیب قرمز فرانسه، بهترین نهال سیب؛ در گروه سیب‌های قرمز است. درخت این سیب باردهی مطلوبی دارد. هنگام برداشت شما از تمام شاخه‌های درخت به یک اندازه میوه دریافت می‌کنید. به همین دلیل تقاضا برای خرید نهال سیب فرانسه بالا می باشد.

نهال سیب فرانسه مانند سیب گلاب در انواع خاک با کیفیت مختلف، قابلیت کشت دارد. البته خاک‌های لومی با بافتی سبک، گزینه مناسبی برای کاشت بهترین نهال سیب، هستند.

عمر اقتصادی سیب فرانسه تا ۲۰ سال است. این درخت در معرض آفات رایجی مانند کرم سیب، کنه قرمز و پروانه مینوز قرار دارد که شما می‌توانید با سمپاشی از بروز این آفات جلوگیری کنید. درخت سیب فرانسه در برابر آفات مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

نهال سیب فرانسه نیز مانند درخت سیب گلاب تحمل بالایی در برابر سرما دارد. نیاز سرمایی این درخت بین ۶۵۰ تا ۷۵۰ در دمای ۱ تا ۸ درجه سانتی‌گراد است. بهترین زمان آبیاری بهترین نهال سیب قرمز؛ در فصل تابستان است که شما باید بین ۲ تا ۳ بار در هفته نهال را آبیاری کنید.

سیب استارکنیگ طعمی شیرین داشته و میوه‌ای بسیار آبدار است. نگهداری از این میوه در انبار به کیفیتِ طعم آن آسیبی وارد نمی‌کند.

عمل گرده‌افشانی در بهترین درخت سیب فرانسه، به تنهایی انجام نمی‌شود. در واقع این نوع درخت قدرت زیادی در گرده‌افشانی ندارد. شما می‌توانید از ارقام مختلف سیب مانند نهال سیب لبنان برای این کار استفاده کنید.

سومین نهال از بهترین نهال های سیب دنیا، سیب میراکل:

بهترین نهال سیب؛ از نظر باغداران که فروش بالایی نیز دارد، نهال سیب میراکل است. این سیب طعم منحصربه‌فردی داشته و در برابر تغییرات دمایی و انواع آفات، بسیار مقاوم عمل می‌کند.  بزرگ‌ترین تولیدکننده بهترین سیب میراکل؛ کشور چین است. شکل ظاهری این سیب تفاوتی با سیب‌های دیگر نداشته و تنها وجه تمایز در رنگ سرخ آن است.

مهمترین نکته در کاشت بهترین درخت سیب میراکل؛ رسیدن نور کافی به درخت است. اگر شرایط آب و هوایی به دور از گرمای شدید تابستان برای این درخت فراهم باشد، عمر مفید آن به ۴۰ سال می‌رسد.

باردهی سیب میراکل از دومین سال پس از کاشت شروع خواهد شد. نکته مهم در خصوص اولین سال کاشت، رسیدگی کامل به این نهال است تا در نهایت باردهی و کیفیت محصول به بهترین شکل انجام شود. روش باروری برای بهترین درخت سیب، گرده‌افشانی توسط حشراتی مانند ملکه زنبور است.

نهال سیب میراکل از اوایل اردیبهشت شروع به گلدهی می‌کند. در صورت آبیاری قطره‌ای، بین ۵ تا ۶ هزار مترمکعب این نهال نیاز به آب دارد.

چهارمین نهال از برترین نهال های سیب، سیب لبنان:

سیب لبنان به رنگ زرد درخشان است و به نهال سیب گلدن دلیشیز شهرت دارد. بهترین درخت سیب؛ بین عموم مردم، سیب زرد لبنان است.

باردهی درخت:

میوه‌های این درخت در اواخر ماه شهریور به بار می‌نشینند و آماده برداشت می‌شوند. بهترین سیب لبنان، حداکثر تا ارتفاع ۷ متر رشد کرده و در گروه ارقام پربازده قرار دارد. در هر هکتار از این درخت حدود ۵۰ تا ۸۰ تن محصول به دست می‌آید.

بهترین نهال سیب لبنان نیز مانند بیشتر گونه‌های سیب، مقاومت بالایی در برابر سرما دارد. برای آبیاری سیب لبنان باید به فواصل زمانی توجه داشته باشیم. در سه ماه اول سال هر ده روز یک بار این نهال باید آبیاری شود. در سه ماه تابستان نیز نیاز درخت به آب هر هفت روز یک بار است.

یکی از مهمترین عوامل در رشد بهترین نهال سیب؛ هرس کردن به موقع شاخه‌های درخت است. در واقع هرس باعث رشد بهتر درخت و کیفیت باردهی آن می‌شود. برای سمپاشی این درخت بهتر است از کودهای حیوانی و آلی استفاده شود.

پنجمین گونه از سری بهترین نهال سیب ایران، نهال سیب خونی:

اگر به دنبال افزایش درآمد و سود اقتصادی از کاشت نهال هستید، سیب خونی یا توسرخ بهترین درخت سیب، برای این مورد است. سیب خونی محصولی از کشورهای اروپایی است که به مناطق دیگر صادر می‌شود.

گوشت و پوست سیب خونی به رنگ قرمز شفاف بوده و اندازه میوه نیز تا حدودی درشت است. رنگ و طعم بهترین Apple seedlings، در هیچ شرایطی تغییر نمی‌کند. درخت این میوه ارتفاع چندانی نداشته و ممکن است به صورت درختچه رشد کند. وزن سیب خونی حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ گرم بوده و عمر اقتصادی درخت بین ۲۵ تا ۴۰ سال متغیر است.

این درخت در گروه ارقام پیوندی و اصلاح‌شده قرار دارد. به این ترتیب باردهی بهترین درخت سیب خونی؛ از همان سال‌های اولیه کاشت شروع می‌شود. گلدهی درخت نیز از ماه اردیبهشت آغاز خواهد شد.

مقدار کلی نیاز آبیاری این نهال سیب بین ۶ تا ۱۰ هزار مترمکعب بوده که میزان آبیاری به روش موردنظر شما نیز ارتباط دارد.

دمای لازم برای نیاز سرمایی این نهال کمتر از ۷ درجه سانتی‌گراد است که بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت باید انجام شود.

بهترین درخت سیب خونی؛ مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری‌های مربوط به درخت دارد. شما با یک بار سمپاشی به روش اصولی می‌توانید درخت را از آفات دور نگه دارید.

بهترین روش گرده‌افشانی جهت باروری و رشد بهینه بهترین نهال سیب خونی، استفاده از ارقام دیگر سیب است. شما می‌توانید بین هر ده نهال سیب خونی یک نهال از ارقام مختلف بکارید.

ششمین نهال از سری بهترین درختان سیب، سیب اسمیت:

از بهترین سیب های ترش می توان به سیب اسمیت اشاره داشت. این نوع سیب به رنگ سبز بوده و مزه‌ای نسبتاً ترش و لذیذ دارد. همچنین گوشت این میوه به رنگ سفید است. واردات بهترین سیب اسمیت از کشور فرانسه صورت می‌گیرد.

  • ارتفاع مناسب کاشت سیب اسمیت:

این نهال سیب مانند سیب خونی ارتفاع زیادی ندارد. با این حال برای رشد بهتر نهال باید به عوامل مختلفی مانند روش نگهداری، شرایط آب و هوا، خاک، ژنتیک و… توجه داشت. همچنین این موارد به همراه میزان آبیاری و کوددهی در مشخص شدن وزن نهایی سیب اسمیت نقش دارند. سه تا پنج سال بعد از کاشت بهترین نهال سیب اسمیت، این درخت شروع به باردهی می‌کند. در سال‌های سوم و پنجم نیز شما می‌توانید بهترین میزان باردهی محصول را مشاهده کنید.

میزان آبیاری این درخت به تغییر فصل بستگی دارد. بیشترین میزان آبیاری نهال سیب اسمیت در فصل تابستان است. برای بارور کردن درخت باید یک رقم متفاوت از سیب‌های دیگر بین هر ده نهال سیب اسمیت کاشته شود. در غیر این صورت عمل گرده‌افشانی به شکل مطلوبی انجام نخواهد شد.

جمع بندی نهایی در رابطه با خرید بهترین نهال سیب

هنگام خرید بهترین نهال سیب؛ به ارتفاع و ریشه گیاه توجه داشته باشید. ریشه‌هایی که رنگ تیره دارند معمولاً از میزان سلامت بالایی برخوردار نیستند. همچنین نهال‌هایی که ارتفاع کمتری دارند بعد از کاشت با رشد بیشتری همراه هستند. همچنین شما باید منطقه مورد نظر برای کاشت، نوع خاک و کیفیت آن را نیز برای خرید و کاشت نهال در نظر داشته باشید. خاک شما قبل از هر چیز باید برای کاشت بهترین نهال سیب، آزمایش شده و مورد بررسی قرار بگیرد.

کاشت و پرورش بهترین درخت سیب؛ نیاز به رسیدگی و آبیاری منظم و اصولی دارد. نیاز سرمایی مناسب جهت رشد بهترین نهال سیب، از فاکتورهایی است که در برداشت محصول نقش مهمی ایفا می‌کند.به این ترتیب قبل از خرید نهال و کاشت بهترین سیب؛ با فروشندگان نهال‌های میوه و متخصصان در امر کشاورزی مشورت کنید.

بهترین ارقام نهال سیب و پر فروشترین و پر طرفدارترین آن در کشور نهال سيب گلاب ، نهال سيب گالا ، نهال سيب لبنانى زرد ، نهال سيب قرمز لبنانى می باشد. ما در این مقاله برای شما درباره ویژگی ها و شرایط پرورش هر کدام از موارد ذکر شده به صورت کامل توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

نهال سیب گلاب کهنز یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این سیب یکی از بهترین ارقام نهال سیب بومی ایران است و از جمله ارقام زودرس کشور به حساب می آید. اگر چه ارقام سیب زودرس تر از سیب گلاب کهنز نیز در مجموعه ارقام بومی ایران موجود است، اما اغلب دیگر ارقام دارای سایز کوچکتری بوده و بافت میوه آنها بسیار نرم و فساد پذیر است.

اندازه درخت در رقم گلاب کهنز بسیار بزرگ و استفاده از پایه های بذری سبب رشد هرچه بیشتر این رقم خواهد شد. لذا استفاده از پایه هائی که اندازه این رقم را تا اندازهای کاهش میدهد، تا حدی می تواند در فرمدهی این رقم مفید واقع شود.

از جمله پایه های مورد استفاده برای این رقم می تواند پایه رویشی M7 باشد. این رقم روی پایه MM111 بسیار پر رشد خواهد بود. تنوع داخلی رقم در این نوع سیب بسیار زیاد است  ودرختانی که به نام گلاب کهنز عرضه می شوند اگرچه همگی تقریباً دارای یک زمان رسیدن می باشند، لیکن عادت های رشد بسیار متنوعی از خود نشان می دهند.

این رقم حساسیت های متعددی از جمله حساسیت به کرم سیب، سایتئرسپورا و دیگر آفات و بیماریها دارد. میوه رقم گلاب کهنز در مواردی با لپ صورتی و در برخی مناطق کاملاً روشن عرضه می گردد.

نهال سیب گالا

سیب گالا از ارقام تابستانه و متوسط رس سیب به حساب می آید و در کنار ارقام لبنانی قرمز و زرد، فوجی و گرانی اسمیت در زمره محبوبترین و بهترین ارقام نهال سیب قرار گرفته است. انواع اولیه سیب گالا قرمز رگه رگه با کمی حاشیه زرد رنگ است.

موتانت های بسیاری از رقم گالا نظیر رویال گالا، اسکارلت گالا، گالاکسی، بیگارد گالا، اسمیت گالا و انواعی که حتی نام گالا را به همراه ندارند از رقم اولیه تولید و عرضه شده اند. در کشور ما انواع مختلفی از گالا توسط نهالستان ها و موسسات وارد و متاسفانه همگی آنها با نام عمومی گالا به فروش می رسند.

این امر سبب می شود تا مشخصات دقیق و میزان رنگ پذیری رقم برای خریدار نهال به درستی قابل پیش بینی نباشد. در بین موتانت های گالا معروفترین آن رویال گالا است. اگرچه رقم گالا به عنوان یک رقم حساس به آتشک معرفی می شود، ولی خوشبختانه خسارت بیماری آتشک روی درخت سیب در کشور قابل توجه نمی باشد. در مقایسه با ارقام قدیمی سیب، بافت ترد و مزه ترش و شیرین میوه رقم گالا شاخص است.

نهال سیب لبنان قرمز

این سیب برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ در آمریکا شناخته و معرفی شد. این رقم در ایران به لبنانی قرمز معروف شده است و یکی از بهترین ارقام نهال سیب است که دارای بیشترین کشت در کشور می باشد. تاکنون بیش از 50 موتانت از این رقم معرفی شده که همگی آنها دارای پوست میوه ضخیم و قرمز بوده و در بیشتر موارد دارای میوه کشیده و استوانه ای شکل هستند.

این رقم به آردی شدن بافت داخل میوه حساس است و لذا تنظیم صحیح زمان برداشت میوه در آن به خصوص با هدف انبارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این درختان اگرچه دارای کاربرد تزئینی داشته و بار زیادی نیز تولید می کنند، لیکن برای احداث باغ تجارتی سیب دارای صرفه اقتصادی نمی باشند از نظر سازگاری گرده، سیب رقم لبنانی قرمز با رقم لبنانی زرد بارور شده و نیازی به استفاده از رقم دیگری به عنوان رقم گرده زا نیست.

این رقم همچنین حساس به لکه سیاه است و در صورتی که در تابستان رطوبت هوا بالا باشد لکه های سیاه رنگی روی پوست میوه و برگ ها ظاهر می شود. بیماری لکه سیاه سبب افت کیفیت میوه شده و ارزش آن خواهد کاست. با توجه به خسارت زیاد این بیماری در اروپا، ارقام متعددی در سیب با هدف کیفیت میوه و مقاومت به لکه سیاه تولید و عرضه شده اند.

سیب لبنان زرد یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این رقم نیز در سال های ابتدائی قرن بیستم میلادی در امریکا عرضه و به عنوان رقمی همراه و همنشین با رقم لبنانی قرمز ارائه گردیده است. رنگ میوه رسیده زرد تا زرد مایل به سبز و تا اندازهای کشیده است. رقم اصلی حساس به زنگار بوده و کشت آن در مناطق مرطوب سبب تولید زنگار روی پوست میوه می شود.

همچنین خسارت سرما و یا محلول پاشی های ترکیبات مسی و یا هر ترکیبی که سبب مرگ سلول های پوست میوه گردد، خطر زنگاری شدن بافت میوه را در این رقم چندین برابر می نماید.

این رقم بر خلاف رقم لبنانی قرمز، دارای موتانت های کمتری با عادت رشد تیپ اسپور می باشد. همچنین این رقم به اندازه رقم لبنانی قرمز به آردی شدن درونی و قهوه ای شدن بافت میوه حساسیت ندارد. اندازه درخت نیز در این رقم نسبت به رقم لبنانی قرمز کمی پررشدتر است، لیکن هردوی این ارقام نسبت به رقم گلاب کهنز رشد کمتر و قابل کنترل تری دارند.

بهترین ارقام نهال سیب برای مناطق سردسیری و معتدل عبارتند از:

  • نهال رقم گلاب کهنز
  • نهال سیب گرانی اسمیت
  • نهال سیب فوجی

و مخصوص مناطق گرمسیری موجود نمی باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا بهترین ارقام نهال سیب را برای شما معرفی کنیم در پایان باید بگوییم که نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است.

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا