فرهنگ و هنربرترین های کسب و کار

رفع سوختگی فرش ماشینی

چطور می توانیم سوختگی از روی فرش ماشینی را رفع کنیم؟ رفع سوختگی فرش ماشینی و دستباف یکی از مهمترین دغدغه تمام خانم هاست. حال فرقی ندارد که فرش ماشینی باشد یا دستباف، ما سعی داریم در این مطلب راه حل های ساده اما کاربردی برای شما قرار دهیم تا بتوانید به راحتی فرش خود را ترمیم کنید.

از بین بردن سوختگی فرش ماشینی

وقتی در مورد رفع سوختگی فرش صحبت می شود باید به این نکته توجه کنیم که سوختگی عمقی است یا سطحی، چون راهکار های هرکدام با هم متفاوت است. استفاده از پیاز، مایع تمیزکننده و یخ بسیار موثر است. برای سوختگی های عمیق از رفوگر و متخصص باید کمک گرفت.

اگر مقدار سوختگی روی فرش شما سطحی باشد و فقط رنگ زرد روی فرش ایجاد شد، بهترین راه برای رفع آن استفاده از پیاز است. یک پیاز را از وسط نصف کنید و روی محل سوختگی قرار دهید تا محل سوختگی خیس شود. بعد از 5 دقیقه آن را کاملا آبکشی کنید تا لکه ی زرد از بین برود.

نوع دوم سوختگی عمیق است که اصولا به رنگ سیاه و حالت گود ایجاد می کند، این مدل سوختگی تخصصی است و در مورد فرش های ماشینی و دستباف متفاوت است، بهتر است برای ترمیم این نوع سوختگی به افراد حرفه ای مراجعه کنید.

رفع سوختگی فرش ماشینی بر اثر زغال یا سیگار

یکی دیگر از شایع ترین علل سوختگی، پس از اتوکشی، پخت و پز ، سیگار و زغال است. به این نکته توجه کنید که اگر میزان این نوع سوختگی ها بالا باشد باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

اگر این نوع سوختگی ها سطحی باشد می توانید با استفاده از یک سمباده روی محل سوختگی را بکشید تا لکه های باقی مانده از روی فرش پاک شود. اگر کامل جدا نشد با یک قیچی پرز های سوخته را جدا کنید.

اگر هنوز رنگ زرد داشت از محلول هیدروژن و آب برای رفع آن استفاده کنید و در پایان می توانید کمی شامپو فرش را روی محل بریزید تا خشک شود.

رفع سوختگی فرش در اثر شمع و مواد پارافینی

مهمترین نکته در رفع سوختگی فرش یا موکت بر اثر پارافین ذوب شده، جدا کردن آن است که باید با دقت و ظرافت انجام بگیرد. این کار باید توسط قاشق یا یک جسم تیز انجام شود.

پس از آن باید یک پارچه تمیز روی آن محل بگذارید و اتو را روی آن قرار داده تا پارافین را ذوب کرده و جذب پارچه شود.

در نهایت محل سوخته را با آب و مایع بشویید، برای جلوگیری از نفوذ آب به دیگر قسمت های فرش هنگام شستشو باید فرش را از زمین جدا کنید و بعد از شستشو با سشوار خشک کنید.

نکات مهم در رفع سوختگی فرش ماشینی

مواردی که در مورد رفع سوختگی ذکر شد از پر تکرار ترین و شایع ترین نوع سوختگی فرش است.لازم به ذکر است که این راه حل ها برای از بین بردن سوختگی های سطحی و کم عمق گفته شده و زمانی که سوختگی بیش از این حد باشد ممکن است نه خودتان بتوانید و نه افراد متخصص این سوختگی را رفو کنند. بنابراین قبل از هر اتفاقی فرش را در اولویت قرار دهید و مراقب آن باشید تا اتفاق جبران ناپذیری پیش نیاید.

در بعضی موارد هم می توان با استفاده از یخ روی محل سوختگی آن را به نحوی صاف کرده و سپس با استفاده از برس یا شانه ای سعی کنید پرز های اطراف را به محل سوختگی بکشید با این کار به راحتی می توانید سوختگی را پنهان کنید.

استفاده از یخ و شانه کشیدن در جهت خاب فرش می تواند گزینه ی مناسبی برای سوختگی های سطحی فرش باشد. توجه کنید قبل از شانه کشیدن فرش، با دستمال آب حاصل از یخ را از روی فرش جمع کرده تا باعث خیسی فرش نشود.

اگر این روش هم کارساز نبود و جواب نداد حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید.

منبع: قصر فرش

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا