عمومیبرترین های کسب و کار

سرور مجازی لینوکس یا ویندوز

تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز

به منظور راه اندازی کسب و کار آنلاین خود، پس از ثبت دامنه دلخواه، به فضایی برای میزبانی وب خود نیاز خواهید داشت. اگر به سرویسی با کیفیت و پرسرعت نیاز دارید، سرور مجازی یکی از بهترین انتخاب‌های پیش روی شما خواهد بود. نکته مورد توجه در این مرحله این است که باید از بین انواع سرور مجازی، یعنی سرور مجازی لینوکس و ویندوز مناسب‌ترین آن‌ها را نسبت به وبسایت و سیستم عامل مورد استفاده خود انتخاب نمایید. در این مقاله به بررسی تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز می‌پردازیم تا از این طریق بتوانید مناسب‌ترین سرویس میزبانی وب را برای خود انتخاب نمایید.

شرکت ما نیز با ارائه VPS لینوکس و VPS ویندوز، وبسایت یا اپلیکیشن‌‌های شما را با تضمین سرعت و کیفیت بر روی سرورهای خود میزبانی می‌کند. هم‌اکنون با سفارش سرور مجازی مورد نظر خود، اعتبار کسب و کار خود را افزایش دهید:

در ابتدا لازم است کمی با سرور مجازی و نوع عملکرد آن آشنا شویم.

سرور مجازی چیست؟

Virtual Private Server یا همان VPS، نوعی ماشین مجازی است که بخشی از یک سرور فیزیکی بوده و دارای سیستم‌عامل و محیط ایزوله شده مخصوص به خود است و از منابع سرور فیزیکی اختصاص داده‌ شده، به صورت کاملا مستقل از ماشین‌های مجازی دیگر که بر روی همان سرور فیزیکی وجود دارند، استفاده می‌نماید. این نوع سرور، توسط ارائه‌دهنده سرویس هاستینگ اینترنت به فروش می‌رسد و گزینه مناسبی برای کسانی است که مایل به ارتقا از هاست اشتراکی با منابع محدود به سرورهایی با سطح دسترسی بیشتر می‌باشند زیرا در این حالت می‌توانند از منابع بیشتری بهره ببرند و کنترل وب سایت خود را در اختیار داشته باشند.

بر روی وی پی اس خود می‌توانید از سیستم عامل لینوکس یا سیستم عامل ویندوز استفاده کرده و از ویژگی‌های هر کدام بهره ببرید. سرورهای مجازی را می‌توان در دسته بندی، زیرمجموعه سرورهای اشتراکی و سرورهای اختصاصی دانست. یکی از ویژگی‌های بارز انواع سرور مجازی، امکان ایجاد وب سایت بر روی سیستم‌عامل ویندوز یا لینوکس است که این امکان را به کاربران می‌دهد تا نسبت به سیستم عامل مورد استفاده خود، یکی از سرویس‌های سرور مجازی را انتخاب نمایند. در ادامه این مقاله بیشتر با ویژگی‌های سرور مجازی آشنا می‌شویم:

ویژگی‌های سرور مجازی

مقیاس‌پذیری (scalability)

مقیاس‌پذیری یعنی توانایی مدیریت سریع و افزایش ظرفیت کاری سرور با استفاده از به کارگیری منابع اضافه سرور می‌باشد. یک سیستم مقیاس‌پذیر در زمینه تجارت و کسب و کار، به دلیل توقف ناگهانی ترافیک وب که توسط هاستینگ ارائه دهنده سرور مجازی بررسی می‌گردد، ارجحیت دارد. اگر کسب و کار شما رویکرد رو به رشد فوق‌العاده‌ای را دنبال می‌نماید، نیاز دارد تا ظرفیت کاری در حال افزایش مدیریت گردد.

منابع اختصاصی

سرور مجازی امکان ارائه منابع اختصاصی و انتخاب مقدار فضای دیسک، انتقال داده، فضای ذخیره، سرعت پردازش و RAM را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دسترسی روت (Root Access)

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های سرور مجازی، دسترسی به روت سرور است که به کاربر امکان اجرای سیستم عامل، نصب اپلیکیشن و سرویس‌های گوناگون را می‌دهد.

سفارشی‌سازی (Customization)

هر سرور مجازی سیستم‌عامل مخصوص به خود را دارا است که به کاربران اجازه نصب اپلیکیشن‌های گوناگون سرور را مانند PHP، MySQL و APACHE می‌دهد. در طی مراحل انتخاب سرور مجازی، کاربران با دو نوع سیستم‌عامل ویندوز و لینوکس روبرو می‌شوند. انتخاب صحیح سیستم‌عامل، مهم‌ترین انتخاب در خرید سرور مجازی است زیرا بستر و محیط مورد استفاده جهت اجرای اپلیکیشن‌ها را برای شما فراهم می‌کند. پیش از انتخاب نهایی سرور مجازی خود، ادامه این مقاله را با دقت بررسی کنید تا بیشتر با تفاوت‌های سرور مجازی لینوکس و ویندوز آشنا شوید.

انواع سرور مجازی

سرور مجازی لینوکس

با خرید سرور مجازی لینوکس،‌ این قابلیت را خواهید داشت تا از سیستم عامل لینوکس برای مدیریت سایت خود استفاده کنید.

سرور مجازی ویندوز

اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید و قصد دارید از آن برای مدیریت سایت خود استفاده کنید، سرور مجازی ویندوز بهترن انتخاب خواهد بود.

تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز

در ادامه تفاوتهای وی پی اس لینوکس و وی پی اس ویندوز طبق یک سری پارامتر توضیح داده می‌شود:

۱. عملکرد

لینوکس

زمانی که لود سیستم افزایش می‌یابد لینوکس مرتبا درخواست ریبوت نمی‌نماید و به گونه‌ای طراحی شده است که توسط SSH استفاده می‌گردد و مدیریت سرور مجازی از طریق خط فرمان یا command line انجام می‌شود.

ویندوز

ویندوز بعد از هر patch جزئی و آپدیت درایور یا نرم افزار باید ریبوت گردد و از آن‌جایی که از رابط کاربر گرافیکی یا GUI استفاده می‌نماید، می‌تواند باعث نیازمندی آن به منابع بیشتر باشد که در این صورت بهینه نمی‌باشد.

۲. امنیت

لینوکس

سرورهای لینوکس امن‌تر به حساب می‌آیند زیرا تنها مدیران سرور امکان دسترسی به سرور و ویرایش کدها را دارند. با این حال این مورد به نصب و تنظیم سرور بستگی دارد.

ویندوز

سرورهای ویندوز نیز امن می‌باشند اما نیاز به تنظیمات و نصب صحیح دارند.

۳. سازگاری

لینوکس

سرور مجازی لینوکس با نرم‌افزارهای متن باز، مثل PHP/Perl ،ROR ،Java ،Python ،SSH ،CGI ،FrontPage Extensions سازگار است.

ویندوز

سرور مجازی ویندوز برای اپلیکیشن‌های مخصوص ویندوز مثل ASP Classic ،ASP.net ،MySQL ،C# ،VB Development ،MS Access مناسب است.

۴. دسترسی به سرور

دسترسی به فایل‌ها از طریق FTP هم بر روی ویندوز و هم بر روی لینوکس امکان‌پذیر است اما به طور اختصاصی دسترسی SSH و Telnet بر روی لینوکس وجود دارد. این تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز موجب شده‌است که توسعه دهندگان نیز به کار با این نوع سرور تمایل بیشتری داشته باشند.

۵. کنترل پنل

لینوکس

عموما cPanel و WHM برای لینوکس استفاده می‌گردند.

ویندوز

به طور عمومی کنترل پنل Plesk در سرور مجازی ویندوز استفاده می‌گردد که دارای رابط کاربرپسندتری است.

۶. پشتیبانی

لینوکس

VPS لینوکس از انجمن عمومی برخوردار است که با ارائه پلتفرم خود، امکان مطرح کردن سوالات متداول کاربران را درمورد مسائل و مشکلات خود فراهم می‌کند. البته این موضوع موجب کاهش اعتماد به فرد پشتیبانی‌دهنده است. پس بهتر است از شرکت ارائه دهنده سرویس هاست خود درخواست پشتیبانی کنید. شرکت ما نیز با ارائه انواع سرورهای مجازی و پشتیبانی ۲۴ ساعته برای سرویس‌های خود، راه حل‌هایی را با بالاترین کیفیت در کمترین زمان در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

ویندوز

شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی سرور VPS ویندوز نیز وظیفه پشتیبانی از این نوع وی پی اس را بر عهده خواهد داشت. در واقع یکی از خدمات شرکت میزبانی وب مورد نظر شما، ارائه خدمات پشتیبانی VPS ویندوز خواهد بود.

۷. استفاده آسان

لینوکس

استفاده از لینوکس به دلیل دارا بودن کنترل پنل cPanel که ابزار نسبتا راحتی جهت مدیریت هاستینگ می‌باشد، بسیار آسان است و به مدیریت FTP و SSH کمک می‌نماید.

ویندوز

ویندوز دارای رابط کاربر گرافیکی است که همین امر نیز مدیریت سرور را راحت‌تر کرده‌است.

۸. هزینه

لینوکس

ازآن‌جایی که لینوکس پلتفرمی متن باز یا همان Open Source است، هزینه تهیه آن نیز کمتر می‌باشد.

ویندوز

با توجه به این که ویندوز نرم افزار اختصاصی شرکت مایکروسافت است بنابراین لازم است کاربران هزینه لایسنس را پرداخت نمایند که این مورد در هزینه سرور مجازی نیز دخیل می‌باشد. انتخاب سیستم عامل سرور مجازی به چگونگی مدیریت سرور، هزینه‌ها و روند کار هر سازمان بستگی دارد. هر سیستم عامل، مزایا و معایب خود را دارد که انتخاب گزینه مناسب به رویکرد شما برای بهره بردن از هر کدام وابسته است. در صورتی که اپلیکیشن‌های شما بر روی Ruby، Python و Perl اجرا می‌گردند VPS لینوکس گزینه بهتری می‌باشد.

اما اگر برنامه‌نویس شما برروی ASP.net یا PHP کار می‌کند ، VPS ویندوز را انتخاب نمایید. VPS برای کاربرانی مناسب است که نیاز به استقلال و کنترل سرور دارند. سیستم عامل ویندوز و لینوکس ، هردو پلتفرم‌های قدرتمندی می‌باشند و انتخاب هر کدام از آن‌ها به نیازمندی‌های افراد، محیط نرم افزاری و بودجه بستگی دارد. با بررسی ویژگی‌ها و تفاوت سرور مجازی لینوکس و ویندوز، هم‌اکنون می‌توانید با خرید سرور مجازی لینوکس یا ویندوز، از خدمات ویژه ما بهره‌مند شوید.

تفاوت سرور مجازی ویندوز و لینوکس

در این مقاله ما به مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس خواهیم پرداخت و اینکه با توجه به کاربرد سرور مجازی ویندوز و لینوکس کدام سرویس مناسب کسب و کار شما خواهد بود؟ (VPS(Virtual Private Server یک ماشین مجازی (VM) است که سیستم عامل مخصوص خود را که بر روی یک کامپیوتر مستقر است، اجرا می‌کند. در حقیقت سرور مجازی یک سرویس است که توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب ارائه داده می‌شود. این سرویس مستقل از سایر فضاهای مجازی که در همان دستگاه وجود دارند، کار می‌کند. افرادی که نیاز به منابع بیشتر و کنترل بالاتری بر روی وب‌سایت خود دارند، انتخاب میزبانی تحت VPS گزینه مناسب‌تری نسبت به هاست اشتراکی برای آنها است.

VPS فاصله میان هاست اشتراکی و پلن‌های میزبانی اختصاصی را پر می‌کند. بدین معنی که می‌توان آن را به‌صورت نسبی به‌عنوان ترکیبی از این دو راه حل قرار داد. به‌عنوان مثال، VPS مانند یک آپارتمان با امکانات کامل است که در آن مالک دغدغه نگهداری از آن را ندارد و همچنین در فضای زندگی خود کنترل و آزادی عمل کامل را دارد. در میزبانی سرور مجازی کاربر می‌تواند وب‌سایت خود را تحت سیستم عامل Windows یا Linux راه اندازی کند.

ویژگی های کلی سرور مجازی

قبل از آنکه به مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس و کاربرد هر یک از آنها بپردازیم، اشاره‌ای به ویژگی‌های کلی سرور مجازی خواهیم داشت.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری، توانایی تحمل و عملکرد سرور به‌هنگام افزایش بار و ترافیک زیاد است، که معمولاً با بکار‌گیری منابع اضافی برای حل آن استفاده می‌شود. استفاده از یک سیستم مقیاس پذیر در کسب و کار‌ها به هنگام مواجهه با پیک‌های ناگهانی در ترافیک وب که توسط سرور مجازی قابل کنترل و مدیریت است، همواره از اولویت بالایی برخوردار است. اگر کسب و کار شما با ترافیک رو به رشد مواجه است، پس باید حجم کار رو به رشد مدیریت شود، بکار بردن سرور مجازی راه حلی قابل اطمینان برای تنظیم این مقیاس پذیری است.

منابع اختصاصی

میزبانی سرور مجازی امکان تخصیص منابع اختصاصی به کاربران را فراهم کرده و در آن انعطاف کافی در انتخاب میزان فضای دیسک ،storage ،انتقال داده‌ها، سرعت پردازش و رم وجود دارد.

دسترسی سطح root

یکی از بارزترین ویژگی‌های میزبانی VPS این است که دسترسی سطح root را برای کاربران فراهم می‌کند که کاربر به کمک آن قادر به اجرای سیستم عامل‌های مختلف، نصب برنامه‌ها و خدمات متنوع است.

سفارشی سازی

یک سرور VPS سیستم عامل خاص خود را دارد که به کاربر اجازه می‌دهد برنامه‌های مختلف سرور مانندMySQL ، Apache و PHP را نصب کند. کاربران در هنگام جستجوی پلن‌های هاستینگ از جمله خدمات سرور مجازی، تقریباً همیشه با دو گزینه برای انتخاب سیستم عامل مواجه  هستند، ویندوز و لینوکس. همانطور که اشاره شد، انتخاب سیستم عامل مناسب، مهم‌ترین عامل در هنگام خرید یک پلن میزبانی VPS است. زیرا این انتخاب به نوع محیطی که برای اجرای برنامه‌ها استفاده خواهید کرد؛ بستگی دارد. چنانچه در کسب و کار خود نیاز به مشاوره درمورد نحوه انتخاب پلن مناسب سرور مجازی هستید، با تیم فنی ما تماس حاصل کنید.

 • سرور مجازی ایران
 • سرور مجازی آمریکا

در ادامه بر اساس برخی پارامتر‌ها، به مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس و تفاوت‌های آنها اشاره خواهد شد.

مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس

عملکرد

    سرور مجازی لینوکس: به‌هنگام مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس باید گفت که سرور لینوکس در مقایسه به میزان منابع کمتری احتیاج دارد و کاربرد سرور مجازی لینوکس به صورتی است که در زمان‌های افزایش بار، نیازی به راه اندازی مجدد یا اصطلاحاً reboot سیستم نیست. لینوکس طوری طراحی شده است تا همراه با SSH استفاده شود و مدیریت VPS از طریق خط فرمان انجام می‌شود.

    سرور مجازی ویندوز: ویندوز باید بعد از هر به‌روزرسانی جزئی، ارتقاء درایور‌ها یا نرم‌افزار‌ها مجدداً راه‌اندازی شود، و از آنجا که از GUI (رابط کاربری گرافیکی) استفاده می‌کند، در صورتی که بهینه سازی نشده باشد، به‌شدت از تمام منابع استفاده خواهد کرد.

امنیت

 • به هنگام مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس در بحث امنیت، تصور بر این است که از آنجایی که در سرورهای لینوکس فقط مدیران سیستم از اختیارات ویرایشی و امنیتی برخوردار هستند، این سرور‌ها امن‌تر هستند. اگرچه این مسئله تا حدی بستگی به تنظیمات سیستم میزبان، فارغ از نوع سیستم عامل دارد.
 • سرورهای ویندوز نیز امن هستند، با این حال باید تنظیمات مناسب بر روی آنها اعمال شده باشد.

سازگاری

 • کاربرد سرور مجازی لینوکس برای نرم‌افزارهای منبع باز مانند PHP/Perl، ROR، Java، Python، SSH، CGI و Extensions FrontPage بسیار ایده آل است.
 • کاربرد سرور مجازی ویندوز نیز برای برنامه‌های اختصاصی ویندوز مانند ASP ASP.Net, MySql ,MS Access ,C# ,VB مناسب است.

دسترسی به سرور

 • وی پی اس لینوکس: دسترسی به فایل‌ها از طریق FTP، هم در لینوکس و هم در ویندوز امکان‌پذیر است. با این حال‌، دسترسی با کمک telnet یا SSH برای لینوکس یک ویژگی مختص است.
 • وی پی اس ویندوز‌: در ویندوز دسترسی از طریق FTP وجود دارد، اما با این وجود هیچ نوع دسترسی به کمک SSH در میزبانی تحت ویندوز فراهم نیست.

کنترل پنل

 • در VPS لینوکس از cPanel یا WHM  استفاده می‌شود.
 • در VPS ویندوز از Plesk استفاده می‌شود، که دارای یک رابط کاربری ساده و روان است.

پشتیبانی

 • هاستینگ وی پی اس لینوکس از پشتیبانی انجمن‌های open source برخوردار است، با این حال در قابلیت اطمینان آن کمی تردید وجود دارد.
 • وی پی اس ویندوز توسط تیم پشتیبانی IT مایکروسافت پشتیبانی می‌شود.

سهولت استفاده

 • استفاده از وی پی اس لینوکس آسان است، زیرا از کنترل پنل cPanel (ابزارقوی مدیریت میزبانی وب) بهره می‌برد، همچنین می‌توان مدیریت کاربران FTP و SSH را نیز در آن به‌راحتی انجام داد.
 • وی پی اس ویندوز دارای یک رابط کاربری گرافیکی GUI است.

هزینه

 • از آنجا که لینوکس یک سیستم عامل open source است، هزینه VPS لینوکس به میزان قابل توجهی پایین‌تر است.
 • ویندوز یک نرم افزار تحت مالکیت مایکروسافت است، بنابراین کاربران باید هزینه لایسنس آن را بپردازند که این هزینه معمولاً در قیمت وی پی اس لحاظ می‌شود.

مقایسه کاربرد سرور مجازی ویندوز و لینوکس

انتخاب سیستم عامل برای میزبانی VPS شما بر نحوه مدیریت VPS، عملکرد و هزینه‌های آن اثر گذار است. هر یک از سیستم عامل‌ها جوانب مثبت و منفی خود را دارند که انتخاب آن بستگی به رویکرد شما به VPS دارد. زمانی که به‌دنبال ارائه دهنده خدمات میزبانی VPS هستید، در انتخاب بین ویندوز و لینوکس دقت کنید. اگر برنامه‌های شما روی PERL، Python یا Ruby اجرا می‌شوند، در این صورت باید لینوکس را انتخاب کنید.

حال اگر توسعه دهندگان شما بر روی ASP.net یا PHP کار می‌کنند، آنگاه مسیر شما با Windows سازگار است. وی پی اس برای کاربرانی که نیاز به استقلال و کنترل کامل روی سرور دارند مناسب است. انتخاب بین ویندوز و لینوکس تنها بستگی به ترجیحات و اولویت‌های کاربر دارد. زیرا هر دو این سیستم عامل‌ها قدرتمند هستند و انتخاب آن ها به نیازهای فردی، محیط نرم افزاری و بودجه شما بستگی دارد. با این حال ما در این مقاله سعی کردیم به اختصار به مقایسه سرور مجازی ویندوز و لینوکس بپردازیم تا شما بتوانید با توجه به تفاوت‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید، نکته‌ی بسیار مهم در پایان آن است که در صورتی که برای افزایش ترافیک و توسعه سایت خود استراتژی سئو نداشته باشید، داشتن یک سرور هر چقدر هم عالی، بدون فایده خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا