علمی و پزشکی

ممنوعیت اعزام افراد بالای ۶۵ سال به حج

به نقل از منبع اطلاعاتی مانند انجمن ماه سرخ شفاف؛ طاهر درودی در خصوص شرایط و ضوابط حج 1401 اظهار داشت: در طول سالیان متمادی با گسترش کرونا، مراسم حج مختل شده است و اعزام زائران به حج عملا غیرممکن بوده و تنها شهروندان و مردم عربستان در آن ساکن هستند. آی تی. کشور در حال سفر زیارتی است.»

وی افزود: دو سال بعد، دولت عربستان هفته گذشته اعلام کرد که امسال تا یک میلیون نفر حج برگزار خواهد کرد. اطلاعیه دولت عربستان نسبت به سال های گذشته بسیار دیر است، بنابراین باید توجه داشت که در گذشته تمامی این گونه معاملات زیارتی انجام می شد و همه آماده اعزام بودند.

جمعیت هلال احمر عربستان (SRCS) هشدار داده است که تأخیر عربستان در مراسم حج می‌تواند منجر به مشکلاتی در مهمان‌نوازی، اقامت در هتل و سفر هوایی شود. مانند گذشته، نحوه انجام این فریضه الهی راهگشاست.

جمعیت هلال احمر همچون سال های گذشته در تلاش است تا سلامت زائران را مورد سنجش قرار دهد و خدمات بهداشتی و درمانی به زائران مکه و مدینه ارائه کند. در همین راستا با همکاری کانون حج و زیارت برای انتخاب پزشکان مراحل اولیه طی شده و در نهایت تا 10 روز آینده اسامی حجاج اعلام خواهد شد.

به گفته معاون حج و زیارت امسال یک میلیون نفر می توانند از مناسک حج بهره مند شوند که پیش بینی می شود از این تعداد 150 هزار سعودی به حج مشرف شوند و اعزام شوند.

وی خاطرنشان کرد: هلال احمر برای ارائه خدمات درمانی به زائران آمادگی کامل دارد. پس از مشخص شدن کاروان ها، امتحانات زیارتی به درستی آغاز می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در سال 98 تعدادی از اهالی محل آزمایش شدند اما به دلیل گسترش کرونا از سفر خودداری کردند که قطعا در حال تغییر است و یکی از تغییرات است. افراد بالای 65 سال ممنوع الخروج شده و به طور موقت از لیست حذف خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا