اقتصادی

حذف چهار صفر از پول ملی به کجا رسید؟

با وجود تغییرات مکرر در پول ملی ، این موضوع سال گذشته در جریان پیش نویس اعلامیه به تصویب هیئت وزیران رسید و اکنون باید منتظر ماند و دید که دولت اصلی و پارلمان جدید در مورد حذف این چهار تصمیم چه خواهند کرد. آیا از پول ملی صفر می گیرید؟

به گزارش ENA ، ایده خروج صفر از پول ملی در ابتدا در سال 1372 برنامه ریزی شده بود ، اما این ایده عملی نشد و سرانجام کابینه حذف 4 صفر را تا 29 آگوست 2009 تصویب کرد. از واحد پول ملی.

پس از تصویب پیش نویس (اصلاح قانون پولی و بانکی کشور) در هیأت وزیران ، موضوع در 30 مرداد 1388 و در 28 اکتبر 2009 به مجلس شورای اسلامی قانونی ارسال شد. وی بلافاصله برای مطالعه بیشتر و اندازه گیری های مختلف اجرایی به کمیسیون اقتصادی مجلس منتقل شد.

سرانجام ، پیش نویس توسط کمیسیون عمده اقتصادی در 26 فوریه 2017 اصلاح شد و تغییرات جزئی در عنوان و متن ایجاد شد و مقدمات طرح این موضوع در جلسه دادگاه علنی مجلس فراهم شد.

پس از گذشت 45 روز از آغاز سال 1399 ، سرانجام بررسی قانون اصلاح قوانین مالی و بانکی کشور در دستور کار جلسه مجلس قرار گرفت. در آن زمان رئیس بانک مرکزی و بیانیه عبدالناصر همتی اعلام کردند که کمیسیون اقتصادی مجلس لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی را تصویب کرده و این لایحه با اکثریت آرا به تصویب رسیده است.

بر اساس این محاسبه ، پول ملی کشور از ریال به توکن تبدیل می شود و چهار صفر از پول ملی کسر می شود. اجرای این طرح به مدت پنج سال از تاریخ تصویب قانون پیش بینی شده است. از پنج سال ، روند اجرای پروژه به مدت دو سال ارزیابی می شود و اجرای پروژه سه سال به طول می انجامد ، یعنی تبدیل پول ملی از واقعی به تومان.

در همین حال ، سال گذشته ، بانک مرکزی 100 هزار فقره چک جدید تومیان ایران ، اسکناس جدید 1000 ، 2000 و 5000 تامی برای اطلاع عموم مردم در قالب اسکناس های جدید صادر کرد. از عناصر مذهبی ، فرهنگی ، هنری و تاریخی کشور استفاده شده است. بنابراین در پشت 5000 تام مانی ، طراحی آرامگاه حافظ شیرازی ، در سال 2000 از پول مقبره ، مقبره شاعران تبریزی و مقبره هزارم آرامگاه ، مقبره شیخ کی الرسه بوعلی سینا استفاده شد.

در ایران از تصویر پرسپولیس و میدان گازی جعفری جنوبی در چک جدید 100000 تامی استفاده می شود.

با این حال ، از ژوئن سال گذشته ، هیئت امنا با برخی از موارد مخالف قانون حذف چهار صفر از پول ملی روبرو شده است و این منجر به بازگرداندن پاسخگویی مناسب به دولت شده است. او به دلیل تعهد به صندوق بین المللی پول که واضح و روشن نیست.

به همین منظور ، جلساتی با رئیس بانک مرکزی برای برداشتن چهار صفر از پول ملی برگزار شد. او آزاد شد.

البته سرانجام این ابهام توسط کمیسیون اقتصادی مجلس برطرف شد ، اما در جریان بررسی ، مرکز تحقیقات مجلس بر خلاف بند 2 ماده 9 ، پیش نویس اصلاح شده برای اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را مورد بررسی قرار داد. سیاستهای کلی قوه مقننه.

در اوایل سال جاری ، مقامات بانک مرکزی اعلام کردند که همه اعتراضات به خروج چهار صفر از پول ملی برطرف شده و کار از نظر بانک مرکزی به پایان رسیده است.

بنابراین ، از آنجا که پیش نویس قانون خروج چهار صفر از پول ملی در حال حاضر در پارلمان جدید است و منتظر تصویب نهایی توسط مردم است ، باید توسط دولت جدید مشخص شود که آیا سیاست گذار می خواهد تصمیم به حذف چهار صفر از آیا پول ملی وجود دارد یا خیر؟

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا