نان برشته کن چه کاربردی دارد ؟

توستر نان از دید بسیاری افراد یک وسیله ی غیر ضروری می آید.

احتمالا شما هم تا حدودی با این صحبت موافق هستید.

اما تجربه نشان می دهد که برخی توانسته اند با استفاده درست از این‌ وسیله، بعضی جنبه های زندگی خود را بهبود بخشیده و برخی مشکلات را کاهش دهند.

در ادامه این راهنما ابتدا به این بهبود ها و نحوه ی استفاده ی صحیح از توستر نان می پردازیم و سپس مدل های مختلف و قیمت ها را بررسی می کنیم.

کاربرد توستر نان چیست ؟

از لحاظ فنی توستر نان وظیفه ی برشته کردن نان را به وسیله ی تابش مستقیم گرمایی بر عهده دارد. (دقت فرمایید این نوع حرارت دهی مشابه حرارت ذغال چوب است و با حرارتی که توسط فر برقی (آون توستر) و یا ساندویچ ساز (اسنکر) ایجاد می شود، متفاوت است.)

این وسیله در اصل برای برشته کردن نان تست ساخته شده است و در کشور ما بعضی مدل های آن برای برشته کردن نان های ایرانی نیز به کار می‌رود.

اما از لحاظ کاربردی این وسیله نه از لحاظ مصرف انرژی مقرون به صرفه است و نه عمل خاصی انجام می دهد که بقیه شیوه های گرم کردن نان از انجام آن عاجز باشند.

اما نکته اینجاست که توستر نان وظیفه ی اضافه کردن لذت خوردن نان داغ برشته شده را به همراه خانواده بر عهده دارد.

داغ کردن نان بر روی گاز و یا برشته کردن نان در فر برقی یا فر گازی از روش های دیگر هستند که بدون خرید توستر نان هم قابل اجرا هستند، ولی استفاده از این وسیله این امکان را به وجود می آورد که این عمل را به سرعت و هنگام صرف صبحانه و بدون ترک میز انجام دهید.

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های محصولات کاراجا در ایران می توانید بدون واسطه با وارد کنندگان این برند مرغوب با شماره تماس 09144852329 در ارتباط باشید.

شاید مهمترین مزیتی که استفاده از این دستگاه می‌تواند به دنبال داشته باشد :

ترغیب کودکان به خوردن صبحانه است. افراد بسیاری با استفاده از این شیوه، مشکل صبحانه خوردن کودک خود را حل کرده اند.

کودک به عشق یک نان برشته‌ی داغ همراه با کره و مقداری مربا حاضر هستند صبح زود بیدار شده و بر سر سفره و میز غذا حاضر شوند.

انواع توستر نان

 • توستر نان تک جایگاه کشیده

این مدل از توستر ها معمولا کشیده تر از بقیه انواع ان هستند و می توانید دو تکه نان تست را در امتداد هم درون آن قرار دهید.

این نوع توسترهای نان به علت فضای زیادی که به صورت طولی دارند برای توست کردن نان های ایرانی از جمله سنگک مناسب تر هستند.

مدل های مولینکس ۱۷۶۵، براون ۶۰۰، براون ۵۵۰ و کنوود ۲۱۰ از این جمله هستند. این نوع از توستر ها مناسب استفاده بر سر سفره و میز هستند.

این نوع برای خانواده های کم جعیت مناسب است. اندازه ی کوچک آن ها برای سر سفره و میز مناسب است.

به دلیل قیمت های بالای این نوع از توستر های نان، بیشتر در رستوران ها به کار گرفته می‌شود.

اما اگر خانواده‌ی پر جمعیتی دارید می توانید به این گزینه هم فکر کنید.

بر خلاف دو مدل قبلی، توستر های با ۴ جایگاه، دارای حجم بزرگ تری هستند و بیشتر بر روی سکوی آشپزخانه مصرف می‌شوند و قابلیت جابه جایی زیادی ندارند.

نکات مهم در خرید توستر نان

مواردی که می توانید برای انتخاب مد نظر قرار دهید به قرار زیر است :

 • خاموش کن خودکار : مهمترین نکته در انتخاب توستر همین مورد است. توستری انتخاب کنید که در صورت اتفاق غیرمترقبه به صورت خودکار خاموش شود.
 • کشیدگی جایگاه : همان طور که در بالا عنوان شد توستر هایی با جایگاه کشیده برای نان های ایرانی مناسب تر هستند و چند مدل از آن در بالا معرفی شد.
 • شکل ظاهری : از انجا که توستر معمولا بر سر سفره ها و میز ها و در هنگام سرو غذا ظاهر می شود، شکل و شمایل آن از اهمیت دوچندانی پیدا می کند.
 • یکنواخت برشته کردن : توستر باید سطح نان را به صورت یکنواخت برشته کند. این قابلیت در توسترهای برندهای مطرح دیده می‌شود.
 • امکان انتخاب درجه‌ی برشته شدن : توستر های جدید همگی قادر به تعیین درجه ی برشته شدن توسط کاربر هستند اگر توستری فاقد این امکان بود انتخاب مناسبی نخواهد بود. این گزینه نیز به عنوان یک استاندارد تقریبا در همه ی برندها رعایت می‌شود.
 • راحتی در استفاده : همان طور که قبلا بیان شد اگر خانواده ی پر جمعیتی ندارید توستر 4 جایگاهی انتخاب نکنید. در غیر این صورت قابل به جا به جایی آن نیستید. سایر استاندارد های راحتی در استفاده امروز در همه ی دستگاه ها رعایت می‌شود.
 • امکان تمیز کردن آسان (سینی جمع اوری خرده نان) : از عوامل مهم در انتخاب هر وسیله ای، امکان تمیز کردن آسان آن وسیله است. امروزه تقریبا همه ی مدل های استاندارد دارای سینی جمع آوری خرده نان هستند. شما می‌توانید با خارج کردن این سینی قسمت زیرین دستگاه را تمیز نمایید.
 • دارای گرم کن شیرینی گرد : بعضی توستر ها دارای گرم کن در روی آن هستند مانند توستر نان بوش. این قابلیت چندان مهم نیست و معمولا یک بار هم استفاده نمی شود، فقط اگر از این قابلیت استفاده می کنید، توستر با این شراطی خریداری کنید.

بهترین مارک توستر نان

اکثر توسترهای نان موجود در بازار از برند های معروف مانند مولینکس، فیلیپس، بوش، براون، تفال و غیره کیفیت قابل قبولی دارند.

اما به یاد داشته باشید بهترین توستر نان توستری است که روزانه استفاده شود.

یعنی اگر شما با خرید این دستگاه این تجربه ی لذت بخش نان برشته را برای خانواده ی خود ایجاد کردید خرید موفقی خواهید داشت.

در غیر این صورت، همان طور که همیشه تاکید کرده ایم :

حتی گرانترین لوازم خانگی، اگر در قفسه های آشپزخانه بی استفاده بمانند، بی ارزش و دست و پاگیر هستند

پس پاسخ کوتاه به این سوال این است :

بهترین مارک و مدل توستر، مدلی است که شما روزانه با استفاده از آن، همراه خانواده خود لذت ببرید.

با مطالعه سه بخش اول این راهنما (کاربرد، انواع و نکات مهم در خرید) به راحتی می توانید به این امر نایل شوید.

مصرف برق توستر نان چقدر است ؟

مصرف برق این وسیله به اندازه‌ی یک بخاری برقی خیلی کوچک است.

وقتی صحبت استفاده از این دستگاه می‌شود مقایسه ی مصرف برق این وسیله با هزینه ی گاز مصرفی، مقایسه ی صحیحی نیست چون اولا خیلی قابل ملاحظه نیست و ثانیا تجربه ی لذت بخشی که این دستگاه سر سفره ی شما می‌آورد ارزش بسیار بسیار بیشتری دارد.

شیوه ی صحیح استفاده از توستر نان

استفاده از این دستگاه ها بسیار راحت است.

تکه های نان تست و یا تکه های نان های ایرانی را (متناسب با اندازه دستگاه) در داخل وسیله قرار دهید.

درجه ی مورد نظر را تنظیم کنید و با فشار انگشت اهرم را به پایین فشار دهید تا عمل برشته کردن آغاز گردد.

در ابتدا از درجه‌ی کم شروع کنید تا با میزان برشته کنندگی دستگاه آشنا شوید.

در دفعات دوم و سوم درجه را افزایش دهید و این کار را ادامه دهید تا رنگ نان به رنگ و طعم مورد علاقه شما برسد.

هر چه نان ضخیم تر باشد درجه بیشتری مورد نیاز است، برای نان های ایرانی درجات پایین تر مناسب هستند.

دقت کنید در هنگام روشن بودن دستگاه جداً از وارد کردن هر گونه جسم فلزی مانند کارد یا قاشق به داخل دستگاه خودداری کنید و برای حفظ سلامتی خود و خانواده این مسئله را جدی بگیرید.

نکات مهم در استفاده از برشته کردن نان

نکات زیر مواردی است که ممکن است قبل از آشنایی کامل با دستگاه با آنها مواجه شوید :

 1. اگر نان در توستر گیر گرد چه کنیم : حتما در ابتدا توستر را خاموش کنید و صبر کنید تا سرد شود. سپس اقدام به خارج کردن نان از تستر نمایید.
 2. با راه اندازی دستگاه دود سیاه از ان خارج می‌شود : شما درجه ی بالایی به نسبت ضخامت نان انتخاب کرده اید، دستگاه را خاموش کنید و از درجه ی کمتری استفاده نمایید.
 3. سیم برق بر اثر ضربه آسیب دیده است : این مورد مخصوص این وسیله نیست، در همه وسایل لوازم خانگی، در این حالت با مراجعه به تعمیرگاه مجاز ابتدا سیم را تعویض نمایید. دقت کنید که از سیم مرغوب با قابلیت گذر جریان بالای برق استفاده شود تا در کارکرد دستگاه خللی ایجاد نشود.

سایر محصولات جهت تست کردن نان

در اینجا مقایسه‌ی کوتاهی بین استفاده از توستر نان و سایر شیوه های گرم کردن نان خواهیم داشت.

ساده ترین شیوه داغ کردن نان بر روی گاز است. که باید نان را با دست بر روی شعله حرکت داد تا هم از سوختن یک قسمت خاص از نان جلوگیری شود و هم اینکه کل سطح نان داغ شود.

مزیت این شیوه آن است که ارزان ارزان ارزان ترین نوع گرم کردن می باشد.

اما در عوض کاستی های قابل توجهی دارد که سبب شده تقریبا کسی از این شیوه استفاده نکند.

 1. کمبود اول آن است که در این شیوه امکان سوختن دست وجود دارد و استفاده از ابزار هم به دلیل اینکه باید نان مرتب بر روی شعله حرکت داده شود بسیار سخت است.
 2. کمبود دوم این است که در این شیوه امکان تست و برشته کردن نان تقریبا وجود ندارد و نهایتا باید به داغ شدن آن بسنده کرد.

همچنین نان به طور یکنواخت داغ نمی‌شود و برای این کار حتما باید در کنار گاز حاضر بود و زمان بر نیز هست.

برشته کردن نان در فر برقی یا فر گازی از روش های دیگر هستند که بدون خرید توستر نان هم قابل اجرا هستند، از مزایای این روش این است که مقدار بیشتری نان می توانید تست و یا داغ کنید.

از نقاظ ضعف این روش این است که چون حتی فضای کوچک ترین آون توسترها هم نسبت به توستر نان، بزرگ هستند، زمان بیشتری برای داغ شدن نیاز دارد.

همچنین تست کردن نان با آون توستر احتیاج به دقت فراوان دارد (برای جلوگیری از سوختن) که معمولا بسیاری افراد از انجام آن بر نمی آیند.

در مقابل روش های گفته شده استفاده از توستر نان این امکان را به وجود می آورد که این عمل را به سرعت و راحتی و هنگام صرف صبحانه و بدون ترک میز انجام دهید.

از دیگر مزیت های این دستگاه می توان به خاموشی خودکار و خروج خودکار تکه های نان اشاره کرد که در مقایسه با سایر روش ها کنترل کاملی را سبب می‌شود.

ویدیو تست توستر نان در youtube

 

 

دکمه بازگشت به بالا