تولید ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در گلستان

به گزارش دانا نیوز به نقل از فارس درویشعلی حسن زاده در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ۱۵ درصد ذغال سنگ کشور در استان تولید می شود و وجود معادن در استان اشتغال ۲ هزار نفر را ایجاد کرده است.

مدیرکل صمت گلستان افزود: وجود معادن صدف کوهی با درصد خلوص بالای کربنات کلسیم که در تولید محصولات متعددی در حوزه خوراک دام و طیور، داروسازی، مواد آرایشی و بهداشتی، رنگ سازی، کلید و پریز، ظروف ملامین و عایق‌های رطوبتی، صنایع پی وی سی، تهیه کود و غیره کاربرد دارد.

وی ادامه داد: در دنیا تنها هشت کشور به منابع تولید ید دسترسی دارند که یکی از آنها کشور ایران است و تولید انحصاری ید در کشور نیز در استان گلستان انجام می‌شود.

حسن زاده تصریح کرد: ضمن قطع وابستگی کشور به واردات این محصول استراتژیک، طی سالیان گذشته صادرات این محصول برای کشور ارز آوری نیز داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد سموم کشاورزی کشور، ۱۰ درصد خوراک دام و طیور کشور، ۱۵ درصد روغن خام کشور در استان گلستان تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: وجود واحدهای تولید داروهای ضد سرطان، تولید ۳۰ درصد نئوپان و محصولات وابسته در استان و وجود واحدهای تولیدی دانش بنیان در حوزه مواد ضدعفونی و تجهیزات پزشکی از دیگر ظرفیت‌های استان محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه گلستان رتبه دوم در تولید گندم را دارد، افزود: استان دارای کارخانه‌های آرد با تکنولوژی روز دنیا است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به اینکه بهره مندی از حدود ۱۳۰ کیلومتر نوار ساحلی و دسترسی به پهنه آبی خلیج گرگان و دریای خزر فرصت مناسب توجه و استفاده از ظرفیت‌های حوزه آبزی‌پروری و اجرای طرح‌های گوناگون پرورش انواع آبزیان است، گفت: اجرای طرح‌های متنوعی مانند پرورش ماهی در قفس و پِن، ایجاد مزارع پرورش میگو و استخرهای پرورش ماهی خاویار در سال‌های اخیر در گلستان مورد توجه قرار گرفته و توسعه آن با شتاب در حال انجام است.

۴۶

دکمه بازگشت به بالا