استان ها

دموکرات‌ها از گزینه جایگزین بایدن رونمایی کردند

دموکرات‌ها از گزینه جایگزین بایدن رونمایی کردند

سخنان پراکنده و گاه نامفهوم بایدن در مناظره انتخاباتی برابر ترامپ، موجی از هراس و نگرانی را در میان مسئولان و هواداران حزب دموکرات به راه انداخت تا جایی که این گمانه‌زنی را تقویت کرد که وی ممکن است به اندازه کافی برای تصدی دوره دوم ریاست جمهوری مناسب نباشد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، رویترز در گزارشی با استناد به اظهارات هفت عضو ارشد کارزار انتخاباتی جو بایدن، کاخ سفید و کمیته ملی دموکرات‌ها، از کامالا هریس بهترین گزینه جایگزینی رئیس جمهوری ایالات متحده در صورت انصراف از ادامه رقابت‌های انتخاباتی نام برده است.

بنا به این گزارش، منابعی که چنین گمانه‌زنی‌ را در اختیار رویترز قرار دادند نسبت به بحث‌های جاری در خصوص احتمال کناره‌گیری جو بایدن به ویژه پس از نخستین مناظره با دونالد ترامپ که در آن رئیس جمهوری ایالات متحده با مشکلات کلامی و ارتباطی روبرو بود و در کل دور از انتظار ظاهر شد، اشراف کامل داشتند.

سخنان پراکنده و گاه نامفهوم جو بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی برابر دونالد ترامپ در هفته گذشته موجی از هراس و نگرانی را در میان مسئولان و هواداران حزب دموکرات به راه انداخت تا جایی که این گمانه‌زنی را تقویت کرد که وی ممکن است به اندازه کافی برای تصدی دوره دوم ریاست جمهوری مناسب نباشد.

کارشناسان و تحلیل‌گران پس از آن،دونالد ترامپ را پیروز نخستین مناظره خواندند؛ برخی از دموکرات‌ها نیز ضمن ابراز ناامیدی نسبت به عملکرد جو بایدن در نخستین مناظره، بر لزوم کناره‌گیری وی از رقابت انتخاباتی و انتخاب سریع جایگزین برای او تاکید کردند.

از سوی دیگر، برخی از دموکرات‌های پرنفوذ، جایگزین‌هایی غیر از کامالا هریس برای بایدن مطرح کرده‌اند.

برخی اعضای مورد اقبال کابینه و نیز تنی چند از فرمانداران دموکرات مانند گوین نیوسام، گرچن ویتمر و جاش شاپیرو، به ترتیب فرمانداران کالیفرنیا، میشیگان و پنسیلوانیا، از جمله این گزینه‌ها هستند.

با این حال، منابع آگاهی که نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند که تلاش برای کنار زدن هریس از این رقابت برای جایگزینی یک امید واهی و تقریبا غیرممکن است.

به گفته این منابع، اگر کامالا هریس ۵۹ ساله به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات نوامبر معرفی شود، پول جمع آوری شده توسط کارزار بایدن را به دست می‌گیرد و از زیرساخت‌های مبارزات انتخاباتی وی به خوبی استفاده خواهد کرد.

این منابع همچنین تصریح کردند که او همچنین از آوازه و شهرت بیشتری نسبت به دیگر گزینه‌های جایگزینی بایدن برخوردار است و بیشترین اقبال را در میان دموکرات‌ها به وی خود جلب خواهد کرد.

نتایج یک نظرسنجی مشترک توسط رویترز و ایپسوس که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان داد که کامالا هریس با ۴۲ تا ۴۳ درصد و تنها یک درصد اختلاف از ترامپ عقب است، اختلافی که به‌خوبی در محدوده خطای ۳.۵ درصدی نظرسنجی قرار داشت و از نظر آماری وی را به اندازه بایدن قوی نشان می‌داد.

علاوه بر این، به گفته منابعی که رویترز با آنها گفتگو کرده، کامالا هریس قبلاً برای مناصب ملی مورد ارزیابی قرار گرفته و از نظارت شدید و سخت‌گیرانه جمهوری‌خواهان عبور کرده است.

از سوی دیگر، جیم کلایبرن، نماینده کنگره آمریکا که نقش کلیدی در پیروزی جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ داشت، به ان‌بی‌سی گفته است که در صورت کناره‌گیری بایدن، از هریس برای نامزدی دموکرات‌ها حمایت خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا