عمومی

ضرورت اجرای نظام پایدار بهره برداری در سد گلورد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، جواد دادویه پیش ازظهر چهارشنبه در نشست کارگروه شورای منابع آب گفت: با توجه به ضرورت اجرای نظام پایدار بهره‌برداری در شبکه گلورد، انجام اقداماتی مانند پیاده‌سازی اطلاعات برای ایجاد بسترهای لازم با هدف تشکیل بانک اطلاعاتی کامل از بهره‌برداران این شبکه و رفع نیازهای سازه‌ای برای بهره‌برداری بهینه و پایدار در این کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جواد دادویه اظهار کرد: در این کارگروه که از این پس با دستورکارهای مشخص و به صورت منظم جلسات آن برگزار می‌شود، در خصوص مسائل فنی مرتبط با ساخت و بهره‌برداری از این شبکه، اهمیت پیاده‌سازی نظام بهره‌برداری مناسب، ادامه روند تشکیل تشکل‌های آب‌بران، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز بهره‌برداری و تحویل حجمی آب در این شبکه گفت‌وگو و تبادل نظر می‌شود.

وی افزود: هر چند که در ۶ سال اخیر و از زمان آغاز آبگیری موقت سد گلورد، بخشی از ظرفیت شبکه آبیاری و زهکشی گلورد به کار گرفته شد و در زمینه تأمین آب کشاورزی و محیط زیستی اثرگذار بود، اما با آبگیری کامل سد گلورد برنامه‌ریزی‌های متفاوتی نیاز است که به همین دلیل کارگروه مربوطه زودتر از آبگیری کامل فعال شده است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: علاوه بر مسائل فنی مربوط به بهره‌برداری از این زیرساخت و توزیع آب، یکی از اهداف مهم این کارگروه جذب مشارکت محلی در اجرای اهداف و برنامه‌های توزیع آب است.

دادویه بر ضرورت افزایش نقش مردم در مدیریت منابع آبی و رعایت مصرف بهینه تاکید کرد و گفت: سال ۱۴۰۱ فعالیت تشکل‌های بهره‌برداران شبکه گلورد برای مدیریت مردمی توزیع آب کشاورزی آغاز شد و سه تشکل مردمی با عضویت حدود سه هزار کشاورز که مالکیت نزدیک به پنج هزار هکتار از کشتزارهای این منطقه را دارند فعال شدند.

وی تصریح کرد: کارگروه مدیریت، راه‌اندازی و بهره‌برداری از شبکه گلورد در آستانه بهره‌برداری کامل از سد و شبکه گلورد در حال اتخاذ راهکارهایی است که به اجرای برنامه‌ریزی‌های اصولی و علمی توزیع و مصرف آب کشاورزی با مشارکت مردم منجر شود.

دکمه بازگشت به بالا