حوادث

فوران آتشفشان، آسمان فیلیپین را بنفش کرد

فوران «بنفش» آتشفشان «کانلاون»، آسمان فیلیپین را رنگ‌آمیزی کرد.

به گزارش دانا نیوز، «راشا تودی» خبر داد در پی فوران این کوه آتشفشانی بوی گوگرد همراه با ریزش خاکستر شدید به مناطق مجاور سرایت کرده است.

رسانه‌های محلی همچنین به نقل از کارشناسان گزارش کرده‌اند که این فرآیندهای ماگمایی کم‌عمق می توانند به فوران‌های انفجاری تبدیل شوند.

کانلاون، یک آتشفشان چینه‌ای فعال در فیلیپین است که در جزیره «نگروس» واقع شده‌ است.

روزنامه گاردین نیز گزارش کرد در پی هشدار مقامات نسبت به احتمال فوران‌های بیشتر، دستور تخلیه برای ساکنان نزدیک این آتشفشان صادر شده است.

نخستین فوران انفجاریِ ۶ دقیقه‌ای در روز گذشته (دوشنبه) همچنین باعث زمین‌لرزه‌ای نسبتا قوی شد که در پی آن فعالیت‌های عادی از کسب و کار گرفته تا مدارس در شهر کانلاون به حالت تعلیق درآمد، شماری از مردم پس از تخلیه خانه‌های خود در پناهگاه‌های موقت مستقر شدند و سه شرکت هواپیمایی نیز ۳۲ پرواز را در روز سه‌شنبه لغو کردند.

مقامات دولتی روز سه‌شنبه نسبت به احتمال فوران‌های بیشتر از جمله ریزش خاکستر خطرناک و بوی سولفور هشدار دادند و از مردم خواسته‌اند که در پناهگاه‌ها بمانند و به دلیل خطر انتشار مواد سمی در هوا از ماسک صورت استفاده کنند. آنها همچنین هشدار دادند که رودخانه های پایین دست در معرض خطر سیل ناگهانی، جاری شدن گل و لای و سایر خطرات هستند.

همچنین سازمان‌های دولتی هنوز از مفقود شدن، مجروح شدن یا تلفات احتمالی ناشی از فوران روز دوشنبه گزارشی ارائه نکرده‌اند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا