ورزشی

هاشمی: وزیر نباید به خاطر استقلال و پرسپولیس به دنبال اسم و رسم باشد

وزیر ورزش و جوانان گفت: وزیر نباید به خاطر استقلال و پرسپولیس به دنبال اسم و رسم خودش باشد. تا رسیدن به وضعیت مطلوب، این دو باشگاه نیاز به حمایت دارند. وظیفه وزارت ورزش سیاست‌گذاری است.

به گزارش دانا نیوز، آیین گرامیداشت ۱۰۰ سال باشگاه‌داری ورزشی نوین در ایران توسط انجمن باشگاه‌داران ایران با حضور کیومرث هاشمی، محمد شروین اسبقیان معاونت توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش، علیرضا پسندیده مدیر کل دفتر حوزه وزارتی وزارت ورزش، سیروس احمدی، رضا شجیع، کاظم اولیایی، هادی طاووسی، محمدرضا طالقانی، حسن میرزا آقابیک و برخی دیگر از روسای فدراسیون ورزشی و نمایندگان باشگاه های ورزشی در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد.

وی گفت: ورزش کشور یکی از حامیان اصلی خود را از دست داد. طی ۱۰ ماهی که در راس ورزش کشور قرار دارم انصافا هر درخواستی که از آیت الله رئیسی داشتم به بهترین شکل ممکن دستور اجرای آن را صادر می کرد.

وی گفت: باشگاه ها شاید در کشور ما ۱۰۰ سال قدمت داشته باشد اما تا به امروز که ما در خدمت شما هستیم ما هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت برای توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و کمک به ورزش حرفه ای استفاده کنیم. خیلی از هیات های ورزشی در سراسر کشور و بعضا فدراسیون های ورزشی باشگاه داری و تیمداری می کنند.

وزیر ورزش تصریح کرد: وقتی ما به یک مجموعه ای در مدیریت شهرستان مراجعه می کنیم به عنوان مثال اولین درخواست هیات شنا این است که استخر را در اختیار ما قرار دهند. آیا فدراسیون های ما وظیفه سالن داری و تیمداری دارند؟ وقتی ما از ظرفیتی تحت عنوان باشگاه به خوبی استفاده نمی کنیم طبیعی است که برای آن هیات و فدراسیون که بتواند قهرمانان خوبی را داشته باشد کند چاره ای ندارد که به سمت باشگاه داری برود.

وی ضمن تبریک به مناسبت یکصدمین سالگرد باشگاه‌داری نوین در کشور افزود: امیدواریم که این نوع مراسمات ادامه‌دار باشد و شاهد رشد و شکوفایی ورزش کشور باشیم. امروز در دنیای ورزش، ورزشکار به عنوان قلب مجموعه محسوب می‌شود. ورزشکار زمانی می‌تواند خوب کار کند که باشگاه دارای ما پویا و فعال باشد. متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم از ظرفیت باشگاه‌ها برای توسعه ورزش قهرمانی و همگانی استفاده کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: خیلی از فدراسیون‌ها و هیات‌های ما در سراسر کشور تیم‌داری و باشگاه‌داری می‌کنند که این کار اصولی نیست. فدراسیون‌های ما وظیفه سالن داری و تیم‌داری ندارند. وقتی آموزش و پرورش در بین ۱۶ میلیون دانش‌آموز نتواند به دنبال استعدادیابی برود طبیعی است که هیات‌ها به سمت تیم‌داری می‌روند.

هاشمی گفت: باید از دو مسیر باشگاه‌داری و آموزش و پرورش پیش برویم که بتوانیم ورزش توسعه یافته داشته باشیم. تا به امروز براساس اقدامات انجام شده ۳۳۷۰۰ باشگاه در سطح کشور داریم که با استانداردهای باشگاه‌داری در دنیا فاصله دارند. یکی از رسالت‌های اصلی ما این است که به سمت توسعه باشگاه‌داری برویم.

هاشمی افزود: دو موضوع اصلی را در کنار دیگر مسئولیت‌های خود دنبال می‌کنیم و برای ما تکیلف شده است. طرح آمایش یکی از برنامه‌های اصلی ما محسوب می‌شود که حلقه گمشده ورزش کشور است. ما زمینه لازم را داریم ولی نتوانستیم از امکاناتی که داریم بهره بگیریم. مشکل ورزش کشور ما این است که عدالت رعایت نشده و با اجرای آمایش سرزمینی قطعا عدالت را شاهد خواهیم بود.

وزیر ورزش تصریح کرد: با توجه به نقطه‌زنی که در طرح آمایش سرزمینی انجام شد مشخصا سه رشته فوتبال، بدنسازی و آمادگی جسمانی بیشتر باشگاه‌های ما را شامل می‌شود و با اجرای طرح آمایش سرزمینی که یکی از موارد آن توسعه باشگاه‌داری در کشور است می‌توان همه رشته‌های ورزش را توسعه داد.

وزیر ورزش ادامه داد: همه ما و مجموعه باشگاه‌داران وظیفه داریم که خود را به استانداردها نزدیک کنیم، ساختار مدیریت حرفه‌ای در باشگاه‌ها یکی از ملزومات باشگاه‌داری در دنیای امروز است و ما نیز باید به لحاظ ساختار مدیریت حرفه‌ای توسعه پیدا کنیم. نمی‌توانیم به دنبال باشگاه حرفه‌ای باشیم ولی مدیر حرفه‌ای نداشته باشیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: در گذشته باشگاه‌ها در بخش امکانات و تجهیزات ساده‌تر بودند ولی امروز شاهد تجهیزات مدرن در ورزشگاه‌ها هستیم که باید ما نیز به لحاظ تجهیزات به سمت جهانی شدن برویم. در بحث اسپانسر و حامی مالی تا به الان کوتاهی زیاد شده و از ورزش حمایت نشده است. باید همگی کمک کنیم که موضوع اسپانسر به یک قانون تبدیل شود که بتوانیم به توسعه رشته‌های مختلف کمک کنیم.

وی اضافه کرد: بحث حق پخش تلویزیونی نیز یکی دیگر از مشکلات ورزش ماست. موضوع حق پخش باید از نمایندگان و مسئولان مطالبه شود و ما نیز وظیفه داریم که این موضوع را پیگیری کنیم. حق پخش می‌تواند به حیات باشگاه‌ها کمک کند.

هاشمی تاکید کرد: در سطح ورزش کشور یکی از مشکلاتی که داشتیم بحث دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بود. ما از روز اول اعلام کردیم که کار وزارت ورزش تیم‌داری نیست و دولت تمرکز خود را گذاشت که بتوانیم سرخابی‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم. وزیر نباید به خاطر استقلال و پرسپولیس به دنبال اسم و رسم خودش باشد تا رسیدن به وضعیت مطلوب این دو باشگاه نیاز به حمایت دارند. وظیفه وزارت ورزش سیاست‌گذاری است.

در پایان این مراسم از ۱۰ نفر از پیشکسوتان باشگاه‌داری در کشور با حضور وزیر ورزش و دیگر مسئولان تجلیل و همچنین به دلیل حمایت‌های وزیر ورزش از باشگاه‌ها توسط محمدرضا طالقانی و کاظم اولیایی از کیومرث هاشمی تجلیل شد.

همچنین در پایان این مراسم  از باشگاه هایی همچون ابومسلم، آکادمی کاراته، آرارات، شاهین، راه آهن، برادران پهلوان شرق، کوه نوردی دماوند، پهلوان پور زورخانه، استخر سونای تهران، خانه ورزش و باشگاه جوان نو تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا