علمی و پزشکی

درمان بیماری‌های صعب‌العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!

درمان بیماری‌های صعب‌العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!

تینا مزدکی_ دانشمندان توانستند خانواده کاملا جدیدی از باکتری‌ها را کشف کنند که پتانسیل بالایی برای تولید مواد فعال دارند. مدت‌هاست که مشخص شده پاتوژن‌های باکتریایی به طور فزاینده‌ای در برابر عوامل دارویی مقاومت ایجاد می‌کنند.

با این وجود، از دهه ۱۹۸۰، هیچ ماده فعال جدیدی کشف نشده است که بتواند در طولانی مدت با مقاومت در پاتوژن‌ها مبارزه کند. علاوه بر هزینه‌بر بودن، جستجو برای آنتی بیوتیک‌های جدید بسیار دشوار است.

محققان بر روی میکسوباکتری‌هایی که قبلاً کمی مطالعه شده بودند به عنوان منبع مواد فعال جدید تمرکز کردند. این باکتری‌های شکارگر، مواد ضد میکروبی تولید می‌کنند تا سایر میکروارگانیسم‌ها را شکار کرده و از آن‌ها به عنوان منبع مواد مغذی استفاده کنند. تیمی به سرپرستی پروفسور رولف مولر اکنون موفق به جداسازی یک خانواده ناشناخته از میکسوباکتری‌ها شده است که دارای پتانسیل بیوسنتزی بالا و بنابراین پتانسیل دارویی است.

تا به حال، راسته میکسوباکتری‌ها از هفت خانواده تشکیل شده بود. خانواده تازه جدا شده با چهار نماینده Pendulisporaceae، خانواده هشتم را به این راسته اضافه کرده است. همچنین جالب است بدانید، سویه‌های جدید در نمونه‌های خاک فیلیپین و زامبیا یافت شدند.

Pendulisporaceae از نظر مورفولوژیکی با همه میکسوباکتری‌های شناخته شده قبلی متفاوت است. ویژگی‌های مورفولوژیکی استرپتومیست‌ها را نشان می‌دهد، اما از نظر فیلوژنتیکی آن‌ها به وضوح متعلق به میکسوباکتری‌ها هستند. این ترکیب منحصربه‌فرد است و دانشمندان امیدوارند اطلاعات بیشتری در مورد این باکتری‌ها کسب کنند.

با استفاده از تجزیه و تحلیل ژنتیکی، دانشمندان همچنین دریافتند که خانواده باکتریایی جدید پتانسیل بسیار زیادی برای تولید محصولات طبیعی دارد: کشف Pendulisporaceae تعداد طرح‌های ژنتیکی شناخته شده (به اصطلاح خوشه‌های ژن بیوسنتزی) را برای محصولات طبیعی از میکسوباکتری‌ها افزایش داد. محققان می‌گویند محصولات طبیعی نقطه شروع امیدوارکننده‌ای برای توسعه درمان‌های متعدد هستند. در زمینه آنتی بیوتیک‌ها، بیش از ۷۰ درصد از تمام مواد فعال تایید شده، محصولات طبیعی یا مشتقات آن هستند.

همچنین برخی از مولکول‌های یافت شده در این پژوهش، فعالیت خوبی در برابر پاتوژن‌های باکتریایی و قارچی و همچنین خواص ضد ویروسی در آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده‌اند.

احتمالا در سال‌های آینده، Pendulisporaceae و محصولات طبیعی آن‌ها در بیشتر مورد بررسی قرار خواهند گرفت و به عنوان نامزدهای دارویی جدید شناسایی خواهند شد. چنین احتمالی از شانس خوبی برخوردار است چرا که ۹۸ درصد از خانواده‌های خوشه ژنی که در سویه‌های جدید یافت می‌شوند، طرح‌های اولیه محصول طبیعی هستند که هنوز در پایگاه‌های داده عمومی در دسترس نیستند.

منبع: phys

۲۲۷۳۲۳

دکمه بازگشت به بالا