هشدار فوری سیل به ۸ استان

آفتاب‌‌نیوز :

سازمان هواشناسی در خصوص فعالیت سامانه بارشی همراه با رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ هشدار زرد صادر کرد.

بر اساس این هشدار امروز (شنبه) خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و نیمه شمالی آذربایجان غربی و فردا (یکشنبه) خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، شمال زنجان و غرب مازندران دچار مخاطره جوی خواهند شد.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی پیش‌بینی شده است.

احتیاط در سفر‌های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها توصیه‌های سازمان مذکور است.

این هشدار در حالی است که پیش‌تر سازمان هواشناسی درخصوص تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی به همراه رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، آبگرفتگی، روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در سیستم حمل و نقل هشدار نارنجی صادر کرده بود و اعلام کرده این هشدار همچنان بر قوت خود باقی است.

این هشدار نارنجی امروز (شنبه) شامل استان‌های گیلان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، گلستان و اردبیل است.

بر اثر این مخاطره جوی نیز اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی پیش‌بینی شده بود.

همچنین سازمان فوق این موارد را توصیه کرد: پرهیز از سفر‌های غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، کنترل دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و استفاده از محلول‌های ضد تنش در گیاهان باغی.

وزش باد شدید و گرد و خاک در ۱۲ استان
سازمان هواشناسی از سوی دیگر درخصوص وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در برخی نقاط خیزش گرد و خاک طی امروز (شنبه) در ایلام، خوزستان، کرمانشاه، قم، کردستان، شرق و نوار غربی استان‌های سمنان و خراسان جنوبی، شرق استان‌های خراسان رضوی و کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب استان‌های البرز و تهران و فردا (یکشنبه) شرق خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان هشدار زرد صادر کرد.

بر اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد گرد و خاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال پیش‌بینی شده است.

احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها توصیه‌های این سازمان است.

دکمه بازگشت به بالا