روز چهارم نمایشگاه کتاب؛ از حضور رئیس‌جمهور تا اردوی دانش‌آموزی

نمایشگاه کتاب تهران در چهارمین روز، میزبان رئیس جمهور بود، همچنین امروز شاهد حضور دانش‌آموزان در نمایشگاه کتاب در قالب اردوی دانش‌آموزی بودیم. در عین حال، در روز چهارم مشکل اینترنت و آنتن‌دهی تلفن همراه در محیط نمایشگاه پا بر جا بود.

به گزارش دانا نیوز، ساعت ۲۰، شنبه ۲۲ اردیبهشت چهارمین روز از سی‌و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران، درحالی به اتمام رسید که در ساعت‌های اولیه میزبان آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان بود.

او در بازدید از نمایشگاه کتاب، ایجاد عدالت فرهنگی و از جمله دسترسی همگانی به کتاب بر اساس سند آمایش سرزمینی را از محورهای سیاست‌های فرهنگی دولت خواند و دولت مردمی تلاش کرده در راستای تسهیل دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به کتاب، سیاست احداث کتابخانه و توزیع کتاب را براساس سند آمایش سرزمینی پیش ببرد.
رئیس جمهور  با اشاره به حضور خود در غرفه مشترک دانشجویان فلسطینی در ایران، نویسندگان، هنرمندان و اهالی فرهنگ را به توجه بیشتر به مسائل فراملی به ویژه موضوع فلسطین و غزه فرا خواند.

در ادامه شاهد حضور گسترده دانش‌آموزان در قالب اردوی دانش‌آموزی در نمایشگاه کتاب بودیم که با شیطنتشان و کودکان با بازی با بادکنک‌هایشان حال و هوای دیگری به نمایشگاه کتاب داده بودند.

روز چهارم نمایشگاه کتاب؛ از حضور رئیس‌جمهور تا اردوی دانش‌آموزی

با گذشت چهار روز از برگزاری نمایشگاه، هنوز راهنمای ناشران در ابتدای راهروها نصب نشده است؛ این درحالی است که در سال‌های گذشته، در روز نخست راهنمای ناشران نصب می‌شد.
پرفورمنس شخصیت‌های ادبی امروز گشت‌زنی بیشتری در راهروهای وحیاط شبستان داشتند و سرشان حسابی برای گرفتن عکس و فیلم شلوغ بود.

امروز شاهد حضور افراد با نیازهای ویژه و افراد ناتوان بودیم که در پاره‌ای از موارد ترددشان با سختی  همراه بود؛ البته کتاب‌های خط بریل برای افراد روشندل تعبیه نشده یا حداقل (خبرنگار) این نوع کتاب‌ها را در گشت‌زنی در غرفه‌ها مشاهده نکرده است در حالی که می‌توان از ظرفیت این موضوع بهره‌برداری کرد.

امروز شمِ اقتصادی دستفروشان، آن‌ها را  دوباره به مصلی کشانده بود و با خنکای عصرگاهی بساط‌شان را در نمایشگاه پهن کرده بودند، از بادکنک و ریسه گرفته تا روغن زیتون و هدفون.

روز چهارم نمایشگاه کتاب؛ از حضور رئیس‌جمهور تا اردوی دانش‌آموزی

منوچهر متکی، منتخب مجلس شورای اسلامی و علی مطهری از چهره‌های سیاسی بودند که از نمایشگاه بازدید کردند.

در غرفه غزه که در شبستان مستقر شده است، گروه‌های سرود دانش‌آموزی، سرودهای درباره غزه و مقاومت می‌خوانند. علاوه  متصدیان غرفه به بازدیدکنندگان چفیه هدیه می‌دادند. این غرفه روز شلوغی را داشت و عکاسی با این غرفه نیز از اقداماتی به چشم می‌آمد.

علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران گفت که نمایشگاه تا پایان روز سوم مجموعا ۱۴۲ میلیارد تومان فروش را تجربه کرده؛ ۱۰۴ میلیارد تومان  در بخش حضوری کتاب فروخته شده و  ۳۸ میلیارد تومان نیز سهم نمایشگاه مجازی بود.

به گفته او، ۹ پرونده در هیأت نظارت و رسیدگی تخلفات نیز پرونده ۹ ناشر را  بررسی کردند؛  برای ۴ پرونده ناشران داخلی محکومیت‌هایی صادر شد مانند تعطیلی غرفه به مدت یک روز، تعطیلی پنل مجازی به مدت سه روز و محرومیت از تسهیلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. سه ناشر داخلی هم حکم توبیخ کتبی و درج در پرونده و تکرار نکردن تخلف گرفتند. برای یک ناشر خارجی توبیخ کتبی و درج پرونده صادر شد.

در مصلی و به‌ویژه در شبستان، اینترنت با اختلال و کندی همراه است و این وضعیت در روزهای پنجشنبه و جمعه با وجود بازدیدکنندگان بسیار بدتر بود که رمضانی گفته بود اپراتورها قرار است دستگاه تقویتی بگذارند اما این موضوع در  روز شنبه نیز ادامه‌دار بود.

غرفه‌ها با سازه‌های متفاوت و شمایل بصری دنبال جذب مخاطب هستند مثلا انتشارات بورس که قفسه‌اش را شبیه جدول بورس با رنگ‌های قرمز و سبز آراسته است، انتشارات موزه عبرت که برخی مجسمه‌های موزه را مانند سال‌های گذشته به نمایش گذشته یا اما سازمان زیباسازی شهرداری که مجسمه شهریار و حمید سبزواری را آورده است، انتشارت دانشگاه جامع امام حسین(ع) پهپادی را به نمایش گذاشته است که در نوع خود اقدامی متفاوت است و بسیاری برای عکاسی سراغ آن می‌روند.

روز چهارم نمایشگاه کتاب؛ از حضور رئیس‌جمهور تا اردوی دانش‌آموزی

آگهی‌نماهایی که شامل «سخنان بزرگان درباره حجاب» بودن و این آگهی‌نماها در سال گذشته نیز با حواشی روبرو شده بود، امسال نیز  نصب شده‌اند.

امروز برنامه‌های متعدد  فرهنگی و رونمایی کتاب در نمایشگاه برگزار شد و همچنین برنامه یادبود محمدعلی علومی نویسنده و تازه درگذشته برگزار شد.

سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت (۱۴۰۳) در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا