بلاروس رزمایشی با کلاهک هسته‌ای برگزار می‌کند

دبیر شورای امنیت بلاروس اعلام کرد این کشور برای سنجش آمادگی هسته‌ای خود یک رزمایش با کلاهک هسته‌ای تاکتیکی برگزار می‌کند.

به گزارش دانا نیوز، «الکساندر ولفوویچ» دبیر شورای امنیت بلاروس گفت این کشور برای آزمایش توانایی خود در استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای تاکتیکی، رزمایش برگزار می‌کند.

او در گفت‌وگو با یک رسانه بلاروسی گفت: «موثرترین ابزار، بازرسی غافلگیرانه است که در حد امکان در شرایط نبرد واقعی انجام می‌شود. به دستور فرمانده نیروهای مسلح، نیروها و ادواتی که قادر به استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای تاکتیکی هستند، در این رزمایش شرکت خواهند کرد. سامانه‌های تاکتیکی «اسکندر» و هواپیماهای تهاجمی سوخو ۲۵ در این رزمایش در اولویت هستند.»

این مقام بلاروسی گفت: «این بازرسی همزمان با فعالیت‌های انجام‌شده توسط همکاران ما در روسیه در زمینه استفاده از کلاهک‌های هسته‌ای غیراستراتژیک و در هماهنگی با آن‌ها برنامه‌ریزی شده است.»

«الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس گفت این رزمایش ماهیت دفاعی دارد و مینسک به دنبال جنگ‌افروزی نیست.

او گفت: «این آزمایش ماهیت کاملاً دفاعی دارد. کلاهک هسته‌ای تاکتیکی یک سلاح بازدارنده و دفاعی است. هیچ کس با این سلاح به جایی حمله نمی‌کند.»

رئیس‌جمهور بلاروس در واکنش به نگرانی‌های غرب نسبت به این رزمایش، گفت مینسک اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز را نادیده می‌گیرد و به دنبال جنگ‌افروزی نیست.

بلاروس اخیرا با تصویب چند سند دفاعی جدید، در تضمین امنیت و قوای دفاعی خود بیش از پیش به روسیه نزدیک شد و تحت چتر هسته‌ای این کشور قرار گرفت.

در سال ۲۰۲۳ مسکو و مینسک در مورد استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه در بلاروس به توافق رسیدند. علاوه بر این، بر اساس این توافق مسکو متعهد شد سامانه‌های موشک بالستیک تاکتیکی «اسکندر» را به بلاروس منتقل کند؛ سامانه‌های که از قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای برخوردار است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا