استان ها

شورای امنیت باید برای توقف فوری جنگ در غزه مداخله کند

وی همچنین گفت: فلسطین شایسته عضویت کامل در سازمان ملل است.

عمرو اضافه کرد: منازعه فلسطینی اسرائیلی از حد و مرزهای فلسطین و اسرائیل عبور کرده و به دیگر مناطق کشیده شده است.

وی گفت: شورای امنیت امروز لازم است برای واداشتن اسرائیل به توقف جنگ و ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه مداخله‌ای فوری داشته باشد.

عمرو خاطرنشان کرد: اسرائیل و کشورهای حامی آن کاملا در برابر حجم گسترده ویرانی‌ها در غزه مسئول هستند.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است بامداد جمعه پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای عربی مبنی بر اعطای عضویت کامل به فلسطین در سازمان ملل متحد را به رأی بگذارد.

پیشتر روز سه شنبه یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل که درخواست عضویت کامل فلسطین را بررسی می‌کند، نتوانست به اجماعی در این زمینه دست یابد.

گزارش کمیته شورای امنیت درباره پذیرش اعضای جدید که به رویت این خبرگزاری رسیده، آمده است: این کمیته در رابطه با اینکه این درخواست همه معیارهای عضویت را داراست، نتوانست اجماعا به پیشنهادی برای ارائه به شورای امنیت برسد.

«ونسا فریزر» رئیس دوره‌ای شورای امنیت جمعه گذشته اعلام کرد که اعضای کمیته ویژه بررسی اعضای جدید در سازمان ملل قادر به اجماع بر سر عضویت کامل فلسطین در این نهاد بین‌المللی نشد.

فلسطین اکنون ناظر دائمی در سازمان ملل است. فلسطین در سال ۲۰۱۱ برای عضویت دائمی در سازمان ملل درخواست داده بود اما بعداً تصمیم گرفت برای مدتی به عنوان ناظر دائمی باقی بماند.

قطعنامه مذکور، برای تصویب نیازمند رأی مثبت ۹ کشور از مجموع ۱۵ عضو این شوراست، مشروط به آنکه هیچ کدام از کشورهای دارای حق وتو با آن مخالفت نکنند.

آمریکا اعلام کرده است به این پیش نویس رأی مخالف خواهد داد و تلاش می کند برخی از ۱۰ کشور مذکور را به امتناع از رأی مثبت به آن، اقناع نماید.

دکمه بازگشت به بالا