برترین های کسب و کارعمومی

فن کولر هوایی

فرق بین ایرکولر و برج خنک کننده این است که ایرکولر برای شرایطی طراحی می شود که دمای آب خروجی، از دمای هوای محیط بالاتر باشد. برای مثال زمانی که شما بخواهید آب 70 درجه را به 55 درجه سانتیگراد برسانید. طبیعیست که در شهرهای سردسیر، کولر هوایی می تواند آب را بیشتر خنک کند.تمرکز ما در این مقاله در مورد فن ایرکولر خواهد بود و در مورد امکان استفاده از پره فایبرگلاس با شما صحبت می کنیم.

فن کولر هوایی

طبقه بندی ایرکولر بر اساس محل قرارگرفتن پره ها

از نظر نوع ایجاد جریان هوا، کولر هوا خنک به دو دسته دمشی و مکشی تقسیم می شود. در شکل زیر می توانید ترتیب قرارگرفتن اجزا ایرکولر را در این دو حالت ببینید. البته در هر دو روش ما به دنبال ایجاد جریان هوا به کمک فن هستیم.

اگر فقط شرایط انتخاب پره(بلید) را در نظر بگیریم، وقتی فن وظیفه دمیدن هوا را بر عهده دارد و در موقعیت آن در زیر ایرکولر باشد، نیاز به هوادهی و فشار بیشتری خواهد بود. در عوض چون فن در معرض هوای گرم شده خروجی نیست، حرارت کمتری را جذب می کند و نیاز به تولید آن با متریال خاص نیست.در مقابل حالت فن مکنده، نیازمند فن و پره هایی است که در دماهای بالا مقاوم باشند اما می تواند مقدار فشار کمتری را برای آن در نظر گرفت.

انواع فن و بلید کولر هوایی

فن فلزی ایرکولر(کولر هوایی)

فن گالوانیزه و استیل در مبدلهای هوا خنک قدیمی کاربرد بیشتری داشت. این نوع پره ها وزن نسبتا زیادی دارند و اگر در شرایط خاص قرار بگیرند ممکن است زنگ بزنند. فرم هندسی بلید گالوانیزه کولر هوایی حالت ایرفویل دارد و در انتهای پره ها، عرض آن کمتر می شود. بعضی از مدلهای فن فلزی دارای سیستمی هستند که به صورت مکانیکی زاویه حمله فن را تغییر میدهد.

البته این سیستم مربوط به قبل از این بود که استفاده از اینورتر(درایو) در صنعت رواج پیدا کند. در حال حاضر خرید فن فلزی در اکثر موارد مقرون بصرفه نیست و جایگزینی پره ها با نوع فایبرگلاس گزینه بهتری است. در تصویر زیر نمونه فن استیل کولر هوایی را مشاهده می کنید.

فن آلمینیومی مبدل هوایی(ایرکولر)

بخاطر وزن پره های آهنی و استیل، بعد از مدتی فن آلومینیوم به بازار آمد. ویژگی این نوع فن وزن سبک آن و مقاومت نسبی در برابر زنگ زدن بود. روش تولید بلید آلمینیوم به صورت پولترود است. به همین دلیل پروفیل ایرفویل این نوع فن نیز در طول ثابت است. برای مقاومت بیشتر، در بعضی از موارد فن آلمینیوم با پوشش آنودایز ساخته می شود.

استفاده از پره فایبرگلاس کامپوزیت در کولر هوایی

در گذشته تولید ایرکولر با فن فلزی یا آلومینیومی بسیار رایج بود. اما در سالهای اخیر و پیشرفتهایی که در کامپوزیت ها بوجود آمده است، فن فایبرگلاس هم به گزینه های قابل استفاده برای مبدلهای هوا خنک اضافه شد. فن فایبرگلاس کولر هوایی نسبت به نمونه های فلزی وزن بسیار کمتری دارد، در مقابل رطوبت و زنگ زدن مقاوم است و با استفاده از رزین های خاص می توانند تا بیش از 100 درجه سانتیگراد را به صورت مداوم تحمل کنند.

البته قیمت فن تیغه ای فایبرگلاس(کامپوزیت) برای مبدل حرارتی هوا خنک، از نمونه آلومینیومی ارزانتر است. ما می توانیم فن و پره فایبرگلاس ایرفویل را از قطر 2 متر تا 8 متر و به صورت 3 پره، 4 پره، 6 پره و 8 پره تولید کنیم. در تصویر زیر مزایای فن تیغه ای کامپوزیت را می توانید ببینید.

مقدار هوادهی و افت فشار فن کولرهوایی(تیغه ای)

فن اکسیال یا محوری پروفیل ایرفویل فایبرگلاس، می تواند تا 180 پاسکال فشار را تامین کند که برای بیشتر پروژه های صنعتی کولینگ کافی است. مقدار هوادهی فن به قطر، تعداد بلید، زاویه حمله و توان الکتروموتور بستگی دارد. برای خرید پکینگ برج خنک کننده با پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

برای نمونه فن 10 فوت و 6 پره ایرکولر(قطر تقریبی 3 متر/ 300 سانتیمتر) براحتی می تواند 80 متر مکعب در ثانیه(معادل 176 هزار cfm) هوا را جابجا کند. به عنوان نمونه دیگر فن تیغه ای پروفیل ایرفویل با قطر 20 فوت، هوادهی در حدود 650 هزار متر مکعب بر ساعت دارد.

فن و پروانه فایبرگلاس برای کندانسور هوایی(ACC)

مبدل هوا خنک که به نامهای کندانسور هوایی، ایرکولر یا Air cooled heat exchanger  هم شناخته می شود، بخش مهمی از سیستم کولینگ بسیاری از کارخانجات، نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه هست. عملکرد ایرکولر یا کندانسور هوایی به این صورت است که آب گرم از یک سو وارد کویل می شود.

فن با توجه به محل قرار گیری، جریان هوایی با سرعت بالا و بین فینهای کویل ایجاد می کند و به این صورت انتقال حرارت بین آب و هوای محیط باعث خنک شدن کولینگ واتر خواهد شد.

فرق بین ایرکولر و برج خنک کننده این است که کندانسور هوایی برای شرایطی طراحی می شود که دمای آب خروجی، از دمای هوای محیط بالاتر باشد(برای مثال زمانی که شما بخواهید آب 70 درجه را به 55 درجه سانتیگراد برسانید). طبیعیست که در شهرهای سردسیر، کولر هوایی می تواند آب را بیشتر خنک کند.

طبقه بندی ایرکولر بر اساس نحوه ایجاد جریان هوا(دمشی و مکشی)

از نظر نوع ایجاد جریان هوا، کولر هوا خنک به دو دسته دمشی و مکشی تقسیم می شود. در شکل زیر می توانید ترتیب قرارگرفتن اجزا ACC را در این دو حالت ببینید. البته در هر دو روش ما به دنبال ایجاد جریان هوا به کمک فن هستیم.

اگر فقط شرایط انتخاب پره(بلید) را در نظر بگیریم، وقتی فن وظیفه دمیدن هوا را بر عهده دارد و در موقعیت آن در زیر ایرکولر باشد، نیاز به هوادهی و فشار بیشتری خواهد بود. در عوض چون فن در معرض هوای گرم شده خروجی نیست، حرارت کمتری را جذب می کند و نیاز به تولید آن با متریال خاص نیست.در مقابل حالت فن مکنده، نیازمند فن و پره هایی است که در دماهای بالا مقاوم باشند اما می تواند مقدار فشار کمتری را برای آن در نظر گرفت و مصرف برق کمتری دارند.

فن و پره آلمینیوم کندانسور هوایی، طرح شرکت کوفیمکو(Cofimco)

فن آلومینیوم تیغه ای به دلیل مقاومت در برابر حرارت و زنگ زدن، گزینه خوبی برای ایرکولر، کولینگ تاور و ACC است. پره آلمینیوم را می توان با روش آنودایز پوشش داد که به زیاد شدن استحکام و بالا رفتن عمر آن می انجامد.

یکی از پرکاربردترین بلیدهای آلومینیومی متعلق به برند کوفیمکو(کفیمکو) است. پروفیل پره های Cofimco به صورت ایرفویل است که با روش اکسترود از جنس Aluminium تولید می شود. ما می توانیم فن طرح کوفیمکو را تا قطر 2.5 متر از جنس آلومینیوم تولید کنیم. البته قیمت پره آلومینیوم از نمونه های کامپوزیت بسیار گرانتر است.

استفاده از پروانه فایبرگلاس ایرفویل در ایرکولر

در گذشته تولید ایرکولر با فن فلزی یا آلومینیومی بسیار رایج بود. اما در سالهای اخیر و پیشرفتهایی که در تکنولوژی کامپوزیت بوجود آمده است، فن فایبرگلاس هم به گزینه های قابل استفاده برای مبدلهای هوا خنک اضافه شد. فن فایبرگلاس کولرهوایی نسبت به نمونه فلزی(با پره گالوانیزه یا استیل) وزن بسیار کمتری دارد، در مقابل رطوبت و زنگ زدن مقاوم است و با استفاده از رزین های خاص می توانند تا بیش از 100 درجه سانتیگراد را به صورت مداوم تحمل کنند.

معمولا قیمت فن تیغه ای فایبرگلاس(کامپوزیت) برای مبدل حرارتی هوا خنک، از نمونه آلومینیومی ارزانتر است. ما می توانیم فن و پره فایبرگلاس ایرفویل را از قطر 2 متر تا 8 متر(در پروژه های خاص تا 10 متر) و به صورت 3 پره، 4 پره، 6 پره و 8 پره تولید کنیم. البته در پروژه های خاص، این امکان را داریم که تعداد تیغه فن را تا 12 عدد افزایش دهیم. فن محوری برج خنک کننده عموماً برای کاربری‌های تک جهته همانند ورود و خروج هوا از یک محیط و هوادهی‌های بالا در نقاط مختلف کاربرد دارند.

دکمه بازگشت به بالا