بین الملل

لاوروف: غرب جنگ می‌خواهد – دانا نیوز

به گزارش دانا نیوز، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز (شنبه) با اشاره به اظهارات اخیر «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره درگیری مستقیم غرب با روسیه گفت این اظهارات نشان‌دهنده اولویت‌های آشکار غرب است.

او با بیان اینکه غرب فقط به دنبال جنگ است، گفت تنها کافی است به اظهارات مقامات غربی گوش دهید تا دریابید که کشورهای غربی تنها به درگیری و جنگ فکر می‌کنند.

غرب با منافع مشترک غریب است

او همچنین با اشاره غیرمستقیم به ممانعت آمریکا از تصویب قطعنامه‌های شورای امنیت در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، گفت نباید سازمان ملل را به‌تنهایی برای فقدان هم‌صدایی در صحنه جهانی مسئول دانست.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسئولیت این فقدان هماهنگی بر دوش قدرت‌هایی مانند ایالات متحده است که فقط به فکر منافع خود هستند، گفت غرب هنوز برای همکاری و درنظرگرفتن منافع مشترک آماده نیست.

مسکو از ۲۰۲۲ پیشنهادی جدی برای صلح دریافت نکرده است

این دیپلمات ارشد روسیه همچنین گفت از مذاکرات صلح ۲۰۲۲ در استانبول تا امروز، مسکو هیچ پیشنهاد جدی صلحی برای مذاکره با اوکراین دریافت نکرده است.

او در یک نشست خبری در «مجمع دیپلماسی آنتالیا» گفت: «از نظر مذاکره پیشنهادی جدی به ما داده نشده است. منظورم از پیشنهاد جدی پیشنهادی است که منافع مشروع تمام طرفین را در نظر بگیرد. چنین پیشنهادی نداشتیم.»

درعین‌حال، لاوروف گفت روسیه هرگز ایده مذاکرات صلح با اوکراین را رها نکرده و این مسئله بارها از جمله توسط شخص «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه مطرح شده است.

لاوروف: غرب جنگ می‌خواهد

عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه در جنگ غزه ممکن نیست

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت باتوجه‌به وضعیت نوار غزه، در حال حاضر نمی‌توان گامی عملی برای عادی‌سازی روابط میان ترکیه و سوریه برداشت.

لاوروف گفت: «ما بر منفعتی که از عادی‌سازی روابط سوریه و ترکیه می‌بریم تاکید می‌کنیم. در این راستا تلاش کرده‌ایم و همچنان خواهیم کرد؛ اما به دلیل وقایع جاری در نوار غزه و دیگر مناطق فلسطینی که مستقیماً بر تمام طرفین درگیر تاثیر می‌گذارد، اقدام عملی در حال حاضر غیرممکن است.»

وی افزود حمله آمریکا به جنبش‌های مقاومت منطقه و حمله واشنگتن به عراق، سوریه و یمن روند صلح را مختل می‌کند.

سوئیس دیگر بی‌طرف نیست و روی کمکش حساب نمی‌کنیم

لاوروف همچنین گفت روسیه برای حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مناقشه اوکراین روی تلاش‌های سوئیس حساب نمی‌کند، زیرا این کشور مدت‌هاست بی‌طرفی خود را از دست داده است.

او با بیان اینکه این را به متای سوئیسی خود نیز گفته، افزود: «ما زیاد به کمک‌های سوئیس متکی نیستیم. سوئیس در گذشته کشوری بوده که به دلیل موضع بی‌طرف خود، در برقراری صلح و توافق در مذاکرات به هر طریقی کمک می‌کرد. این کشور مدت‌هاست که بی‌طرف خود را از دست داده است. در دیدار با همتای خود در نیویورک، این را با صراحت به او گفتم.»

لاوروف: غرب جنگ می‌خواهد

ارمنستان به دنبال دشمنانش رفته است

لاوروف همچنین با بیان اینکه دولت ارمنستان سعی دارد نه با همسایگان و دوستان، بلکه با دشمنان خود ارتباط ایجاد کند، گفت باکو و ایروان برای تحقق توافق‌های سه‌جانبه در مذاکرات اعلام آمادگی کرده‌اند.

۳۱۰۳۱۰

کارگروه خبری مطالب بین المللی

تحلیلگر اخبار بین‌المللی با رویکردی متفاوت. از طریق تحلیل دقیق و عمیق رویدادهای جهانی، تاثیرات آن‌ها را بر جوامع مورد بررسی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای قابل فهم و با جزئیات، به شما نقشه‌ای واضح از اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا