بین الملل

انتقاد مقام سابق آنروا از اعراب و کمک نکردن‌شان

در پی تعلیق کمک‌های چند کشور به آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا)، سخنگوی سابق این آژانس در سخنانی از کشورهای عربی به دلیل بی‌توجهی به این مسئله و جبران کمک‌های تعلیق شده به شدت انتقاد کرد.

به گزارش دانا نیوز، «کریستوفر گانس»، سخنگوی سابق آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی در این باره گفت: یک «کمپین سیاسی هماهنگ» علیه این آژانس سازمان ملل وجود دارد، اما دلارهای کشورهای عربی می‌تواند مشکل آنروا را با توجه به تصمیم تعدادی از کشورها برای قطع بودجه آن، حل کند.

طبق گزارش وبگاه «عربی۲۱» وی افزود: پیام من به جهان عرب و به ویژه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس این است که شما کجا هستید؟ آنها روزانه میلیاردها دلار از فروش نفت درآمد کسب می‌کنند و درصد ناچیزی از این درآمدهای نفتی منجر به از بین رفتن یک شبه مشکلات مالی آنروا می‌شود.

گانس ادامه داد: در چنین صورتی این شکاف نامعقول ایجاد شده توسط این کشورهای غربی خیلی سریع برطرف می‌شود.

وی تاکید کرد: برخی از ملت‌های خاورمیانه اکنون با قحطی و گرسنگی مواجه هستند و کشورهای عربی باید در سطح و اندازه مورد نیاز گام بردارند.

سخنگوی سابق آنروا همچنین گفت: مشکل آوارگان اساساً یک مشکل برای کل خاورمیانه است و بحران ناشی از قطع کمک‌های آنروا بر کشورهای عربی تأثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: اینکه کشورهای غربی می‌گویند خواهان تشدید درگیری در خاورمیانه نیستند و در عمل تصمیم به شعله‌ور کردن منطقه می‌گیرند، خنده‌دار است.

کشورهای تعلیق کننده کمک‌ها

شبکه «کان» رژیم صهیونیستی شامگاه شنبه گزارش داد که ارتش این رژیم اسنادی را به طرف آمریکایی ارائه کرده‌ است که در آن ادعا شده ۱۲ تن از کارکنان آنروا در نوار غزه در عملیات هفتم اکتبر مقاومت فلسطین مشارکت کرده‌اند.

این شبکه همچنین گزارش داد که ارتش رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر توانسته‌ است تعدادی از ۱۲ فرد مذکور را در داخل شهرک‌های صهیونیست نشین منطقه «غلاف غزه» از بین ببرد.

در پی این اتهام چند کشور کمک‌های مالی به انروا را به حالت تعلیق درآوردند.

طبق این گزارش، تا بدین لحظه ۱۰ کشور آمریکا، کانادا، استرالیا، ایتالیا، انگلیس، فنلاند، آلمان، هلند، فرانسه و سوئیس کمک‌های مالی به آنروا را تعلیق کرده‌اند.

کشورهای دیگر مانند ایرلند و نروژ نیز از تحقیقات درباره این اتهامات استقبال کرده، اما اعلام کردند که کمک‌ها به آنروا را قطع نخواهند کرد.

حجم کمک‌های تعلیق شده

در همین راستا، وبگاه عربی ۲۱ به سندی دست یافته است که نشان می‌دهد میزان بودجه آنروا توسط کشورها و مؤسسات بزرگ در سال ۲۰۲۲ چه میزان بوده است تا میزان تأثیر منابع مالی کشورهایی که تأمین مالی این آژانس را به حالت تعلیق درآورده‌اند بر سطح عملکرد آن مشخص شود.

طبق این گزارش، اگرچه بسیاری از کشورها در سراسر جهان در حمایت از این سازمان بین‌المللی که ناظر شرایط آوارگان فلسطینی‌است، مشارکت می‌کنند، اما طبق سندی که «عربی ۲۱» روی آن کار کرده است، سهم بیشتر بودجه مربوط به آمریکا بوده و کمک مالی آن در طول سال ۲۰۲۲، حدود ۲۲۲ میلیون دلار بوده است.

بر اساس داده‌های عربی۲۱، وجوه دریافتی آنروا از بودجه سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ تنها حدود ۳۵ میلیون دلار بوده است و این درحالی است که کمک‌های مالی تعدادی از دولت‌ها در سراسر جهان تقریباً ۹۴.۹ درصد از کل بودجه این آژانس را تشکیل می‌دهند، برجسته‌ترین این دولت‌ها آلمان است که مبلغ پرداختی آن در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۸ میلیون دلار بوده است. پس از آن نیز سوئد قرار دارد که ۲۳ میلیون دلار پرداخت کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: درباره درصد کمک‌های مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز باید گفت که حدود ۴۴.۳ درصد از کل بودجه در سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده‌اند و این بدان معنا است که کشورهای تعلیق کننده کمک‌ها با دستان خودشان قبر غزه را می‌کنند و به تبع آن در نسل‌کُشی که توسط اشغالگران اسرائیل در نوار غزه انجام می‌شود، دخیل هستند.

این نخستین بار نیست که چنین اتهاماتی علیه آنروا مطرح می‌شود و رژیم صهیونیستی از همان آغاز جنگ غزه، کارمندان آنروا را به کار برای حماس متهم کرده است که در واقع یک توجیه قبلی برای حمله به مدارس و تأسیسات این آژانس به عنوان پناهگاه هزاران فلسطینی ازجمله زنان و کودکان در نوار غزه تلقی می‌شود.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب بین المللی

تحلیلگر اخبار بین‌المللی با رویکردی متفاوت. از طریق تحلیل دقیق و عمیق رویدادهای جهانی، تاثیرات آن‌ها را بر جوامع مورد بررسی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای قابل فهم و با جزئیات، به شما نقشه‌ای واضح از اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا