اقتصادیبرترین های کسب و کار

یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است

« یخچال گرمه فریزر سرد »! اشتباه نکنید این قسمتی از یک ترانه‌ی رپ نیست بلکه مشکلی است که برای یخچال فریزرها خصوصاً یخچال فریزرهای سایدبای‌ساید زیاد اتفاق می‌افتد. خیلی عجیب به‌نظر می‌رسد اما گاهی اوقات پیش می‌آید که یخچال عین ساعت کار می‌کند اما فریزر یک‌هو اعتصاب می‌کند و دست از کار می‌کشد! یا برعکس فریزر خوب خنک می شود قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود

برای همین هم به تکاپو می‌افتید تا ببینید چرا فریزر یخ نمی زند یا می‌گردید علت گرم بودن داخل یخچال را پیدا کنید! از آنجا که روی لوازم خانگی خیلی حساسیم، تصمیم گرفتیم در این باره مقاله‌ی کاملی آماده  کنیم. تعمیرات یخچال بوش برای رفع مشکلات به شما کمک می کند.

پس اگر می‌خواهید بدانید چرا یخچال‌تان مثل روز اول کار نمی‌کند تا پایان همراه ما باشید تا جواب سوالتان را پیدا کنید.

علت سرد نکردن فریزر یا گرم شدن داخل یخچال چیست؟

وقتی یک قسمت فریزر – یخچال درست کار نمی‌کند، اولین فکری که به ذهنمان می‌رسد ایراد پیدا کردن یکی از قطعات است. البته بعید هم نیست که قطعه‌ای مشکل پیدا کرده باشد اما گاهی ممکن است یخچالتان به دلایل ساده‌ای دچار چنین مشکلی شده باشد! دلایلی از این قبیل:

 • دمای یخچال فریزرتان تنظیم نیست

شاید ندانید اما دمای یخچال فریزر باید متناسب با فصل تنظیم شود. به این صورت که در زمستان دمای ۳ یا ۴ درجه برای یخچال مناسب است و در تابستان ۱ یا ۲ درجه‌ی سانتی‌گراد.

 • یخچال فریزر را بیش از اندازه پر کرده‌اید!

پر بودن یخچال یا فریزر باعث می‌شود هوای سرد کمتری تولید شود. همچنین قرار دادن بسته‌های حجیم و بزرگ در انتهای یخچال یا فریزر ممکن است راه هواساز را مسدود کند و مانع از خنک شدن فضای داخلی یخچال شود. خدمات بوش برای تعمیر قطعات هم به شما کمک می کند.

 • اطراف یخچال گردش هوای خوبی وجود ندارد

در صورتی که اطراف یخچال و به‌خصوص پشت آن گردش هوای کافی وجود نداشته باشد، فن موتور به‌خوبی نمی‌تواند موتور را خنک کند، در نتیجه موتور داغ می‌کند و از قدرت خنک‌گنندگی‌اش کم می‌شود.

 • لاستیک درِ یخچال یا فریزرتان خراب شده است

اگر لاستیک دور درِ یخچال دچار پوسیدگی یا سایش شده باشد، در به‌خوبی بسته نمی‌شود و سرمای یخچال یا فریزر به هدر می‌رود.

در صورتی که هیچ کدام از دلایل بالا در مورد یخچال فریزرتان صدق نمی‌کند، پس ممکن است یکی از قسمت‌های زیر مشکل پیدا کرده باشد:

 • المنت اواپراتور
 • فن اواپراتور
 • دمپر
 • سنسور
 • برد کنترل دما
 • قطعات دیفراست
 • برد الکترونیکی اصلی

چرا فریزر خوب خنک می شود قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود ؟

احتمالاً تعمیرکاران وسایل برقی جملاتی مثل « یخچال گرمه فریزر سرد » را زیاد شنیده‌اند. برای همین در این قسمت از مقاله می‌خواهیم ببینیم ایراد در کدام قطعات باعث می‌شود دمای یخچال بالا برود (یعنی گرم شود) و فریزر همچنان سرد باشد.

المنت اواپراتور: کار المنت یا هیتر اواپراتور یخ‌زدایی اواپراتور است. اگر این المنت مشکلی پیدا کند و یخ‌زدایی متوقف شود پره‌های فن اواپراتور یخ می‌زند، درنتیجه هوای سرد وارد اواپراتور نمی‌شود! به این ترتیب فریزر خنک می‌شود اما دمای یخچال بالا می‌رود.

فن اواپراتور: گاهی مشکل پیدا کردن فن اواپراتور علت گرم بودن داخل یخچال است. در صورت خراب شدن این قطعه، با وجود اینکه سرما به داخل اواپراتور وارد می‌شود ولی به دلیل کار نکردن فن، سرما به داخل یخچال راه پیدا نمی‌کند.

دمپر: دمپر که به آن دریچه‌ی دمپر هم گفته می‌شود یک قطعه‌ی مکانیکی است که در یخچال‌های معمولی مابین  قسمت فریزر – یخچال قرار می‌گیرد (یخچال‌های سایدبای‌ساید این قطعه را ندارند). اگر این دریچه مشکل پیدا کند سرما از فریزر به یخچال منتقل نمی‌شود. بنابراین فریزر خوب خنک می شود قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود.

سنسور: سنسور دما همان‌‌طورکه از اسمش پیداست دمای یخچال را اندازه می‌گیرد و این اطلاعات دمایی را به‌صورت پالس‌های الکترونیکی به برد اصلی می‌فرستد. اگر سنسور ایرادی پیدا کند و سیگنالی به برد نفرستد یخچال شروع به گرم شدن می‌کند.

برد کنترل دما: بعضی اوقات اشکال در برد کنترل دما علت گرم بودن داخل یخچال است. برد کنترل دما مسئول ارسال ولتاژ به موتور فن و کمپرسور یخچال است. در صورتی که این برد مشکلی پیدا کند ولتاژ لازم به کمپرسور یا موتور نرسد، یخچال سرد نمی‌شود.

برد الکترونیکی اصلی: برد اصلی مهم‌ترین قطعه‌ی یخچال است که تمام عملکرد یخچال را کنترل می‌کند. یکی از این عملکردها تنظیم تغییرات دمایی یخچال است. بنابراین اختلال در عملکرد برد اصلی باعث مختل شدن تنظیمات دمایی و گرم شدن یخچال می‌شود.

آشنایی با سامانه گردش هوای چندگانه یخچال‌های اسنوا

چرا فریزر یخ نمی‌زند؟

اگر یخچالتان به اندازه‌ی کافی خنک است اما سوالتان این است که چرا فریزر سرد نمی کند؟ باید بگوییم علت سرد نکردن فریزر ممکن است زیرِ سرِ یک دلیل ساده باشد، یعنی تنظیم نبودن دمای فریزر!

خوب است بدانید که دمای ۲۰- تا ۱۷- درجه‌ی سانتی‌گراد بهترین و مناسب‌ترین دما برای فریزر است و اگر فریزرتان را روی این دما تنظیم نکرده‌ باشید، به اندازه‌ی کافی سرد نمی‌شود.

اما اگر دمای فریزر را تنظیم کرده‌اید اما همچنان خنک نمی‌کند پس باید علت سرد نکردن فریزر را در یکی از موارد زیر پیدا کنید:

 • نقص فنی برد کنترل دما: همان‌طور که گفتیم برد کنترل دما مسئول فرستادن ولتاژ به موتور و کمپرسور است. گاهی علت سرد نکردن فریزر خرابی این برد است.
 • جرم گرفتن سیم‌پیچ خازن: سیم‌پیچ خازن، گاز مخصوصی را پمپاژ می‌کند که از حالت گازی به مایع داغ فشرده‌ای تبدیل می‌شود. کثیف شدن این قطعه عملکردش را مختل می‌کند. با تمیز کردن سیم‌پیچ خازن می‌توانید مشکل سرد نکردن فریز را برطرف کنید.
 • خرابی موتور یا پره‌های فن: موتور فن در کندانسور یخچال قرار می‌گیرد، اگر به هر دلیلی موتور فن ایراد پیدا کند یا پره‌های فن دچار شکستگی شوند، جریان هوای سرد متوقف می‌شود و دمای فریزر افزایش پیدا می‌کند.
 • برفک زدن اواپراتور: اگر اواپراتور یخ بزند یا دورش برفک جمع شود لازم است قطعات یخ‌زدای یخچال تعمیر یا تعویض شوند تا دوباره دمای فریزر به نقطه‌ی انجماد برسد.

علت سرد شدن داخل یخچال چیست؟

گاهی هم پیش می‌آید که یخچال‌ها از آن ور بام می‌افتند و بیش از حد سرد می‌کنند. در صورتی که این مشکل برایتان پیش آمده و به دنبال علت سرد شدن داخل یخچال تان هستید احتمالاً دلیلش یکی از موارد زیر است:

 • خرابی ترموستات
 • مشکل داشتن ترمیستور یا سنسور دما
 • ایراد پیدا کردن برد اصلی
 • خراب شدن کنترل دریچه‌ی دمپر
 • از کار افتادن برد کنترل دمای یخچال

چون ما سعی داشتیم تمام موارد ممکن را در مورد علت گرم بودن داخل یخچال و یا فریزر را بررسی کنیم. البته ناگفته پیداست که با این اطلاعات نمی‌شود دست به آچار شد اما زمانی که تعمیرکار در حال ردیف کردن اصطلاحات تخصصی چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است

هنگامی که با این مشکل مواجه شدید که چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است، اولین قدم برای حل این مشکل بررسی دفترچه راهنمای یخچال است. این مشکل با وجود دلایل مختلفی به وجود می آید، در دفترچه راهنما یخچال می توانید به این پی ببرید. که این مشکل چرا به وجود آمده، دلیل آن چیست و چه کار باید انجام داد. توصیه می کند که هنگام بروز این مشکل شما برای رفع آن اقدام نکنید چون ممکن است خرابی را دو برابر کرده، که موجب می شود یخچال مشکل جدی ببیند و هزینه را برای خودتان بیشتر کرده اید.

دلایل رایجی که موجب این مشکل می شود:

دما یخچال و فریزر درست تنظیم نشده است:

 • هر یخچال در هر فصلی که قرار دارد باید دمای هوای آن تنظیم شود.
 • بیشتر در زمستان به روی 3 یا 4 درجه و در تابستان به روی 1 یا 2 درجه می باشد.
 • بدترین حالت چک نکردن دمای یخچال است.
 • در بعضی موارد که دما چک نمی شود ممکن است به روی 6 یا 7 برود که طبیعی است، یخچال خنک نشود.

مواد غذایی زیاد داخل یخچال می مانند:

 • هنگامی که مواد غذایی زیاد درون یخچال می مانند، هوا در یخچال به میزان کم تولید می شود، و همین دلیل درب یخچال زیاد باز و بسته می شود که همین هوا هم به بیرون می رود.
 • بعضی از این مواد غذایی ممکن است سرما ساز یخچال را دچار مشکل کند.
 • سیعی کنید که مواذ غذایی که حجم زیادی دارند در اتنهای یخچال گذاشته نشوند.

در جلو گردش هوا موانعی باشد:

 • اکثرا موتور یخچال در پشت یخچال قرار دارد و برای اینکه این موتور درست کار کند نیاز به گردش هوا دارد.
 • در بعضی مواررد یخچال را در جایی قرار می دهید که به دیوار ها چسبیده یا در محلی کوچک قرار دارد که هوا به اندازه کافی به آن نمی رسد و یخچال داغ می کند، و موتور یخچال کار خنک سازی را به سختی انجام می دهد.

از دلایل اصلی اینکه چرا یخچال گرم و فریزر سرد است عبارت اند از:

 • لاستیک دور درب خراب است.
 • اواپراتور یخچال دچار ایراد شده است.
 • مشکل ار قطعات دیفراست است.
 • سنسور مشکل دارد.
 • برد الکتریکی اصلی به مشکل برخورد کرده است.
 • فن اواپراتور کار نمی کند.
 • برد کنترل دما ایراد دارد.
 • گاز یخچال دچار مشکل شده است.

در بعضی موارد یخ نشدن یخچال به دلیل مشکلات فنی آن است.

رله کمپرسور یا کمپرسور دچار مشکل شده است:

این قطعه یکی از مهمترین برای یخچال است. و یکی از دلایل اصلی سرد نکردن یخچال، خراب بودن کمپرسور می باشد.

و اگر کارشناسان تشخیص دادند که مشکل از این قطعه است باید رله استارت آن تعویض شود. به دلیل این تعویض این قطعه با صرفه تر و ارزان تر است، و در صورت درست نشدن آن مشکل از خود کمپرسور است.

گاز مبرد گاهش یافته است:

از دلایل دیگر وقوع این مشکل کمبود گاز مبرد در یخچال است. که با این وجود نشتی گاز موجب این مشکل شده است، و اثراتی مثل گرم شدن یخچال یا داغ شدن کمپرسور اشاره کرد.

لوله کندانسور مشکل دارد:

این لوله ها همان لوله های مشکی رنگ پشت دستگاه های قدیمی هستند.در صورتی که در یخچال های امروزی این سیم ها پنهان هستند.و در این لوله ها گاز مبرد با هوا محیط در ارتباط است، و وقتی گرما زیاد می شود، گاز به مایع تبدیل می شود.

و در این صورت که موانعی یا مانعی جلو حرارت را بگیرد، دچار گم شدن یخچال می شود.

و گرد و غبار و کثیفی روی این لوله ها موجب جلوگیری از سرما می شوند.

برد کنترل ما ایراد دارد:

این قطعه ولتاژ موتور و فن و کمپرسور را تامین می کند. و در صورت ایراد در این قطعه ولتاژ برای موتو و فن و کمپرسور تامین نمی شود.و تشخیص این مشکل دشوار است، و توصیه می شود اگر همه لیراد هایی که فکر می کنید چک شود و در صورت اینکه همه درست کار می کردند برد را چک کنید.

اواپراتور یخچال به مشکل برخورده است:

این مشکل موقعی رخ می دهد که پره های این قطعه یخ زده باشند که موجب می شود در یخچال سرما وارد نشود. و المنت و هیتر اواپراتور که نقش یخ زدایی و برفک زدایی را دارند، که اگر دچار خرابی شوند، پره های اواپراتور یخ می زند. که دلیل یخچال داغ و فریزر خنک می باشد.

مشکل از فن اواپراتور می باشد:

در بسیاری از موارد مشکل از فن اواپراتور می باشد. و فقط در یک صورت این مشکل برطرف می شود که آن رت تعویض کنید. در این موارد که فن خراب است سرما به داخل اواپراتور می رود ولی سرما به یخچال نمی رسد، یا قسمت بالا یخچال خنک نیست ولی پایین آن سرما دارد. و در موارد کم ممکن است فن با تعمیر درست شود.

سیستم کنترل دمپر دچار مشکل شده:

 • و دلیل دیگر برای وقوع این مشکل، خرابیی در سیستم کنترل دمپر می باشد. و این قطعه به طوری باز و بسته می شود که به مقدار کافی و مناسب به یخچال هوا سر برسد. و اگر دمپر درست کار نکند و خراب باشد، هوا سرد به مقدار کافی به یخچال نمی رسد و دچار داغی در یخچال می شوید. بهتر است سیستم دمپر را چک کنید که خراب، یا در حال بسنه خود نباشد. ازجمله دلایل مهم سرد‌نشدن یخچال خرابی کمپرسور، مشکل در لوله‌های خنک‌کننده، خرابی فن خنک‌کننده و کثیف‌بودن فیلترهای هوا است.
 • کمپرسور در یخچال وظیفه پمپاژ گازهای خنک‌کننده را برعهده دارد. در‌صورتی‌که کمپرسور خراب شود، یخچال خنک نمی‌شود و ممکن است دمای داخلی آن افزایش یابد.
 • اگر یخچال بیش‌از‌حد پر شود، جریان هوا در داخل آن محدود می‌شود و هوای خنک به‌درستی در داخل توزیع نمی‌شود که موجب افزایش دمای داخلی یخچال و سرد‌نشدن آن می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا