استان ها

21 میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی از استان سمنان صادر شد

به گزارش خبرگزاری دانا نیوز استان سمنان، محمدرضا قاسمی در آیین افتتاحیه پنجمین دوره آموزش کارورزان بدو استخدام سازمان “تات” وزارت جهاد کشاورزی در سمنان اظهار داشت: محصولات باغی و جالیز عمده محصولات صادراتی از استان سمنان را تشکیل می‌دهد. به گفته وی، در سال گذشته شده بیش از هر نوع محصول کشاورزی، محصولات پسته، زعفران، انگور و خربزه از استان سمنان با دیگر کشورها صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه این استان هفتمین استان کشور از نظر وسعت و سی‌امین استان کشور از نظر جمعیت است خاطرنشان کرد: تنها دو درصد از مساحت 9.7 میلیون هکتاری استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد.

قاسمی با بیان اینکه 350 هزار هکتار از اراضی استان سمنان را جنگل و 3.8 میلیون هکتار از اراضی این استان را مراتع تشکیل می‌دهد عنوان کرد: 5.2 هکتار از مساحت استان سمنان شامل بیش از 50 درصد از اراضی این استان، بیابانی است.

وی با اشاره به بخشی از سیمای کشاورزی استان سمنان افزود: استان سمنان با دارا بودن بیش از 53 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی، سالانه در مجموع بیش از یک میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات کشاورزی شامل محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و آبزیان تولید می‌کند که بخش عمده‌ای از این محصولات مازاد بر نیاز مردم استان سمنان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: است محصولات در 87 هزار هکتار افزایش اراضی زراعی، 70 هزار هکتار اراضی باغی تولید شده و 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان آیش است.

قاسمی با بیان اینکه 920 هزار تن از مجموع 1.7 میلیون تن محصولات کشاورزی که سالانه در استان سمنان تولید می‌شود، مربوط به بخش زراعت است، میزان محصولات تولید شده باغی در این استان را سالانه 480 هزار تن عنوان و خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 290 هزار تن نیز انواع محصولات دامی در استان سمنان تولید می‌شود.

وی با اشاره به سیاست توسعه سطح کشت گلخانه‌ای در این استان عنوان کرد: امروز مساحت گلخانه‌های استان سمنان به بیش از 155 هزار تن رسیده و با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی درخصوص بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و توسعه کشت در فضای بسته و کنترل شده، در نظر داریم سالانه بین 20 تا 25 هکتار به سطوح گلخانه‌های استان سمنان بیفزاییم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه عمده محصولات زراعی این استان را غلاتی مانند جو و گندم دیم و آبی تشکیل می‌دهد تصریح کرد: پسته اصلی‌ترین محصول باغی در استان سمنان است.

دکمه بازگشت به بالا